Jump to content

Αναγνωριση φυτου


rastafarian

Recommended Posts

Μπορειτε να μου πειτε πιο εινα το παρακατω φυτο?Επεισης θα ηθελα να μου πειτε πως το κλαδευουμε?ειναι απο κλαδεμα που μου εδωσε ενας φιλος,το φυτεψα και τωρα εχει μεγαλωσει πολυ.Απ οτι παρατηρησα περιπου στο μεσο του φυτου εχει πεταξει ενα μπουμπουκακι,το κοβω εκει και αφηνω το νεο μπουμπουκακι σαν κορυφη?

Η φωτο ειναι απο τις πρωτες μερες που το φυτεψα!

Ευχαριστω! :P

post-26285-1293614571_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό σου είναι CABOMBA CAROLINIANA . Ένα παρόμοιο, αλλά πιο εύκολο και λιγότερο απαιτητικό φυτό είναι το LIMNOPHILA SESSILIFLORA

Για να κλαδέψουμε και μεταφυτέψουμε, κόβουμε απλά μια κορυφή, ώστε το κλάδεμα να είναι τουλάχιστον 10 εκατοστά. Η κόβεις λίγο πάνω από την καινούργια κορυφή και αδήνεις το μπουμπουκάκι να αναπτυχθεί, ή περιμένεις να μεγαλώσει η νέα κορυφή και την κόβεις μετά.

Γνώμη μου, αν το νέο κλαδάκι δεν είναι πολύ ψηλά, άφησε το όπως είναι για να φουντώσει λίγο. Κάθε νέο κλάδεμα φύτευε το δίπλα στο παλιό φυτό, για να γίνει ένα όμορφο, φουντωτό θαμνάκι όπως ΕΔΩ. Βέβαια όσο πιο πυκνά είναι τα φύλλα ενός φυτού, τόσο πιο ισχυρό φωτισμό θέλει, για να κρατήσει και τα κάτω φυλλαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό σου είναι CABOMBA CAROLINIANA . Ένα παρόμοιο, αλλά πιο εύκολο και λιγότερο απαιτητικό φυτό είναι το LIMNOPHILA SESSILIFLORA

Για να κλαδέψουμε και μεταφυτέψουμε, κόβουμε απλά μια κορυφή, ώστε το κλάδεμα να είναι τουλάχιστον 10 εκατοστά. Η κόβεις λίγο πάνω από την καινούργια κορυφή και αδήνεις το μπουμπουκάκι να αναπτυχθεί, ή περιμένεις να μεγαλώσει η νέα κορυφή και την κόβεις μετά.

Γνώμη μου, αν το νέο κλαδάκι δεν είναι πολύ ψηλά, άφησε το όπως είναι για να φουντώσει λίγο. Κάθε νέο κλάδεμα φύτευε το δίπλα στο παλιό φυτό, για να γίνει ένα όμορφο, φουντωτό θαμνάκι όπως ΕΔΩ. Βέβαια όσο πιο πυκνά είναι τα φύλλα ενός φυτού, τόσο πιο ισχυρό φωτισμό θέλει, για να κρατήσει και τα κάτω φυλλαράκια.

Εχει βαλει ενα μικρο μπουμπουκακι περιπου στη μεση του φυτου αλλα ειναι σχετικα μικρο ακομα και τωρα αρχιζει να ανοιγει.λεω να το αφησω λιγες μερες να μεγαλωσει ακομα και να κοψω το φυτο απο κει και πανω ωστε το νεο μπουμπουκακι να γινει η κορυφη του φυτου που εχω τωρα και το αλλο που θα κοψω θα το φυτεψω διπλα του.το φυτο ειναι ενα κλαδεματακι το οποιο ηταν 20 cm περιπου οταν μου το εδωσαν και μετα απο 2 βδομαδες περιπου εχει γινει παραπανω απο το διπλασιο με αποτελεσμα να φτασει την επιφανεια και να γυρει κιολας γιατι ειναι μεγαλητερο!οπωτε πιστευω οτι θα πιασει και αυτο που θα φυτεψω διπλα του! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...