Jump to content

Επείγον,το κερατόφυλο μαδάει..


Recommended Posts

Χθες, μου έδωσε κερατόφυλο κλαδέματα (ο hunter & SOD),τους ευχαριστώ δημόσια. Το θέμα είναι ότι μαδάει αρκετά και φοβάμαι,γιατί τα αιωρούμενα φυλαράκια καταλήγουν στην είσοδο του εσωτερ. φίλτρου και όταν κοιμηθώ το βράδυ, μήπως μπουκώσει. Τι προτείνεται να κάνω, έχω πελαγώσει και τα Γκάπυ μου δεν το είδαν με πολύ κέφι, πιάνει αρκετό χώρο !

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω, ένα δεύτερο εσωτερικό φίλτρο, αλλά είναι άστρωτο και να βγάλω το παλιό ν το καθαρίσω μέσα, γιατί δεν το εμπιστεύομαι, έχει αρκετά φύλα στην είσοδο του μαζεμένα !

Να βάλω ενυδρ. βαμβάκι μπροστά στην είσοδο του παλιού φίλτρου !

Link to comment
Share on other sites

Χθες, μου έδωσε κερατόφυλο κλαδέματα (ο hunter & SOD),τους ευχαριστώ δημόσια. Το θέμα είναι ότι μαδάει αρκετά και φοβάμαι,γιατί τα αιωρούμενα φυλαράκια καταλήγουν στην είσοδο του εσωτερ. φίλτρου και όταν κοιμηθώ το βράδυ, μήπως μπουκώσει. Τι προτείνεται να κάνω, έχω πελαγώσει και τα Γκάπυ μου δεν το είδαν με πολύ κέφι, πιάνει αρκετό χώρο !

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να κανεις υπομονει και να δεις πως θα παει σημερα .Επεισης μπορεις να βαλεις το τουλει απο καποια μπομπονιερα ετσι ωστε να εμποδισης την εισοδο φυλλων στο φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να κανεις υπομονει και να δεις πως θα παει σημερα .Επεισης μπορεις να βαλεις το τουλει απο καποια μπομπονιερα ετσι ωστε να εμποδισης την εισοδο φυλλων στο φιλτρο.

Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο πατριώτη, έχω ρίζες από το Ζυγός Καβάλας.

Καμμία άλλη πρόταση συνάδελφοι, βοηθήστε πριν είναι αργά !!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πριν το βάλεις στο ενυδρείο να το ξέπλενες μέσα σε έναν κουβά για να φύγουν τα πολλά πολλά . Εάν συνεχίσει να μαδά μάλλον ο φωτισμός σου στο ενυδρείο δεν επαρκεί, πόσα βατ λάμπα και στα πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πριν το βάλεις στο ενυδρείο να το ξέπλενες μέσα σε έναν κουβά για να φύγουν τα πολλά πολλά . Εάν συνεχίσει να μαδά μάλλον ο φωτισμός σου στο ενυδρείο δεν επαρκεί, πόσα βατ λάμπα και στα πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Η λάμπα είναι κόμπακτ 11 βατ και το ενυδρείο έχει 25 λίτρα, το έχω σχεδόν 1 μήνα τώρα. Έχω και 8 μωρά Γκάπυ, μιας βδομάδας. Τα μεγάλα, δείχνουν ενοχλημένα, μήπως πιάνουν ζωτικό τους χώρο, το κερατόφυλο!

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι κόμπακτ 11 βατ και το ενυδρείο έχει 25 λίτρα, το έχω σχεδόν 1 μήνα τώρα. Έχω και 8 μωρά Γκάπυ, μιας βδομάδας. Τα μεγάλα, δείχνουν ενοχλημένα, μήπως πιάνουν ζωτικό τους χώρο, το κερατόφυλο!

Άσε μόνο 4 με 5 κλωναράκια μέσα και άστα να επιπλέουν για να είναι ποιο κοντά στο φως. Τα μεγάλα ψαράκια μπορεί να ενοχλούνται λίγο αλλά για τα μικρά είναι ένα ωραίο καταφύγιο.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρεο ειναι foul φυτεμενο?

Καλή χρονιά. Όχι δεν είναι φουλ, έχει δύο Ανούβια νανά και κερατόφυλο. Ο γέλοου ανκίστρους που έβαλα κάνει ότι μπορεί με την άλγη, μόνο πάνω στα φύλα της Ανούβια δεν πάει γιατί !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...