Jump to content

Επιλογη Vortech


Recommended Posts

Σε ενα Rio 400 με soft-lps corals τι θα ηταν προτιμοτερο ? 1 τεμ mp40 σε συνδυασμο με καμια coralia 3 σε συνδυασμο ή 2 τεμ mp10 που θα δουλευουν σε συνδυασμο master-slave ?

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου μια και εχω την mp-10 σε 120l mp-40 με υποστηριξη,η ακομα καλυτερα 2 mp-20 καποια e-shop εχουν στοκ μια και σταματησε η παραγωγη μεν αλλα οχι η υποστηριξη τους :P

Έγινε επεξεργασία - jimk1
Link to comment
Share on other sites

Νικολη....

Οπως σου ειπα και τηλεφωνικώς:

Οι επιλογη η καλυτερη ειναι 2 mp40w.

Αν το κοστος ανεβαινει πολύ, τότε πηγαινε σε μια mp40w και την κοραλια 3 για υποστηρηξη.

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα μονο μια MP 40 γιατι 4000l εως 12500l που ειναι δεν υπαρχει περιπτωση να θελεις δυο.εγω σε 470λιτρα εχω μια mp40 +3 tynze 6055.παντα θα υπαρχουν νεκρα σημεια που δυο mp40 δεν θα μπορεσουν να καλυψουν.ΙΜΟ ΜP 40 +KORALIA :P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικο μου εχω μια mp40w, μια 3000λτρ και μια 5000λτρ και θεωρω οτι ειμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω στον συνδυασμο μιας mp40 με coralia για υποστηριξη ...θεωρω απαραδεκτο ομως τις καποιες προσφορες γνωστου καταστηματος με 30% αυξημενη αρχικη τιμη με σκοπο στην τελικη την ελευση ρευστου στα ταμεια της και δεσμευση σου για συνεχιση των αγορων σου απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

η mp 40 ειναι αντλια που μολις τη δοκιμασεις δεν σε ικανοποιει αλλη

εαν δεν σε απασχολει το οικονομικο παρε 2!

ειδικα στο short pulse mode με 2 αντλιες θα εχεις τρομερα αποτελεσματα.

τωρα ειμαι 100% σιγουρος οτι,οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω,θα εχεις

πολυ καλο αποτελεσμα κ με μια mp40 κ μια κοραλια κ θα σου μεινουν κ χρηματα για αλλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου αναφέρω το ιδανικό......

Θα εβαζα 1 40αρα δεξιά,1 40αριστερα και μια 10αρα στην πλάτη....

Λόγο κόστους αυτο ειναι αδύνατον άρα αν αντεχεις πας σε 2 40ρες

Η τέλος σε 1 40αρα(η 60αρα) και σε μια οποιαδήποτε γύρω στα 5000 λίτρα πίσω απο τον βράχο και απέναντι απο την vortech

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω στον συνδυασμο μιας mp40 με coralia για υποστηριξη ...θεωρω απαραδεκτο ομως τις καποιες προσφορες γνωστου καταστηματος με 30% αυξημενη αρχικη τιμη με σκοπο στην τελικη την ελευση ρευστου στα ταμεια της και δεσμευση σου για συνεχιση των αγορων σου απο εκει.

Πολύ σωστά.

Πολυ μεγάλη έρευνα παιδιά.

Εχω χρυσοπληρώσει τέτοιες προσφορές.

Στο παρα πέντε ήμουν να παρω την Eheim 5000, την οποία τελικά την βρήκα στο petcumullus 60 ολόκληρα ευρώ πιο φτηνά και με δωρεάν μεταφορικά.

Απιστευτο.

Και πάλι μεγάλη προσοχή και έρευνα. Κανένας δεν δίνει κάτι χωρις αντάλλαγμα.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσωπικά χρησιμοποιώ μιά 40άρα σε συνδιασμό με 3 tunze nano και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά.Μάλιστα κάποια εποχή είχα επιπλέον ακόμη δύο nano της οποίες μετά έβγαλα.

Στην ουσία απο τις nano μόνο η μία κάνει δουλειά κυκλοφορίας, αφού οι υπόλοιπες δύο χρησιμοποιούνται δεξιά και αριστερά γιά ανατάραξη επιφάνειας.

Πάντως καλύτερη δουλειά απο τις Vortech, δεν νομίζω ότι κάνει καμία άλη.

Πολύ το σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω ακόμη μία 40άρα και να τελειώσει το θέμα κυκλοφορίας γιά πάντα.

Φυσικά όμως πάντα θα υπάρχουν και κρυφά σημεία που είναι αδύνατον να λυθεί το πρόβλημά τους 100%100 ιδιαίτερα σε μεγάλα ενυδρεία, εκτός και εαν το ενυδρείο γεμίσει με αντλίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...