Jump to content

αλλαγη υλικου στο Eheim 2008


ntontos1984

Recommended Posts

καλησπερα εχω το εσωτερικο φιλτρο EHEIM 2008 το οποιο ειναι στο στρωσιμο απο της 9/12/10 το συγκεκριμενο φιλτρο περιειχε μονο ενα κιτρινο σφουγγαρι !!! αυτο που θελω βα ρωτισω ειναι αν μπορω να αντικαταστισω το συγκεκριμενο υλικο με βιολογικο κι τι ειδος πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο να χρισιμοποιησω!!!

σιγουρα αυτο θα επιρεασει την βιολογια αν το κανω τωρα αλλα σκεφτομαι να το κανω αργοτερα!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να προσθεσεις siporax mini

IMG_3151-1.jpg

ητε τωρα ητε αργοτερα :)

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μου δεν εχει χωρο για αλλο υλικο μιας κ το σφουγγαρι καταλαμβανει ολο το χωρο. οποτε θα χρειαστει να γινει αντικατασταση του με το βιολογικο υλικο αυτο που με ανυσηχει ειναι τι θα γινει με την βιολογια που εχει ειδη δημιουργιθει το φιλτρο μου ειναι αυτο στην φωτογραφια

EHEIM2008.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να το αντικαταστήσεις τμηματικά για να μην διαταράξεις τη βιολογία του ενυδρείου σου.

Οι επιλογές σου είναι πολλές, μερικές από αυτές είναι:

Sera siporax mini

JBL Micromec

Eheim substrat pro

και τα 3 είναι εξαιρετικά υλικά.

Καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κοβεις με ενα ψαλιδι το μισο σφουγαρι και στη θεση του να βαλεις σιποραχ μινι σε ενα καλτσακι ? :)

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια!!!!!! σε ολους συγνωμη που το ξεχασα αλλα μολις ξυπνισα!!!! :)

αυτο ειχα σκεφτει να κανω αλλα δεν ηξερα ποσο αξιοπιστη λυση ειναι το κοψιμο του φιλτρου !!!! αυτο θα το κανω οταν θα στρωσει για τα καλα το φιλτρο μου !!!! ετσι ωστε με το κοψιμο να υπαρχει αρκετη βιολογια β εβαια ακομα δεν εχω βαλει ψαρια μεσα αλλα δεν θελω να καθιστερισω το στρωσιμο!!

οταν θα το κανω αυτο να συνεχισω να χρεισιμοποιω ''stress zyme''???? για να ανακαμψουν οι απολιες πιο γρηγορα????

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια!!!!!! σε ολους συγνωμη που το ξεχασα αλλα μολις ξυπνισα!!!! :)

αυτο ειχα σκεφτει να κανω αλλα δεν ηξερα ποσο αξιοπιστη λυση ειναι το κοψιμο του φιλτρου !!!! αυτο θα το κανω οταν θα στρωσει για τα καλα το φιλτρο μου !!!! ετσι ωστε με το κοψιμο να υπαρχει αρκετη βιολογια β εβαια ακομα δεν εχω βαλει ψαρια μεσα αλλα δεν θελω να καθιστερισω το στρωσιμο!!

οταν θα το κανω αυτο να συνεχισω να χρεισιμοποιω ''stress zyme''???? για να ανακαμψουν οι απολιες πιο γρηγορα????

τα βακτηρια σε καθε περιπτωση καλο κανουν στο ενυδρειο ποσο μαλιστα οταν ειναι καινουργιο :thumbup:

οταν λες να ανακαμψουν οι απωλειες εννοεις της βιολογιας ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Παρε το βιολογικο που θελεις, βαλτο σε δυχτακι και βαλτο μπροστα στην εξοδο του φιλτρου σου. :)

Οταν στρωση κοβεις το σφουγγαρι και βαζεις μεσα το βιολογικο υλικο και ετσι δεν θα εχεις μεγαλη διαταραξει της ολης ισοροποιας

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

τα βακτηρια σε καθε περιπτωση καλο κανουν στο ενυδρειο ποσο μαλιστα οταν ειναι καινουργιο :)

οταν λες να ανακαμψουν οι απωλειες εννοεις της βιολογιας ετσι ?

ναι αυτο ακριβος εννοω !!!!!αν κοψω το μισο φιλτρο δεν θα χαθουν πολλες απο τις αποικιες βακτηριων????? πραγμα που δεν θα κανει καλο............

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δε θα κανει καλό αλλά το κεραμικό υλικό έχει μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης βακτηριών οπότε θα επέλθει ισορροπία σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι οι μετρησεις που εχω κανει αυτην την στιγμη ειναι αυτες!!!! σε τι επιπεδο βρισκομαι????

PH 6,8

NO2 0,25

AMMONIA 1

NO3 20

PH H.R 8,8

η αμμωνια ειναι στο 1 γιατι εκανα την μετριση το απογευμα αλλα το πρωι ειχα ριξει καθαρη αμμωνια !! συνηθως την κραταω στα 4mg/l κ αυτη μιδενιζετε μεσα σε 24 ωρες!!

Έγινε επεξεργασία - ntontos1984
Link to comment
Share on other sites

H αμμωνια θα πρεπει να μηδενιστει και να παραμενει εκει...το Ph πως το κατεβασες ?

Link to comment
Share on other sites

H αμμωνια θα πρεπει να μηδενιστει και να παραμενει εκει...το Ph πως το κατεβασες ?

δεν εκανα κατι για να το κατεβασω αυτες τις μςτρισεις μου εβγαλε το test της api το ενα τεστ ph μου εβγαλε 6,8 και το ph high range ειναι 8,8 τι σημαινει αυτο?????? :)

Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα κατι για να το κατεβασω αυτες τις μςτρισεις μου εβγαλε το test της api το ενα τεστ ph μου εβγαλε 6,8 και το ph high range ειναι 8,8 τι σημαινει αυτο?????? :)

1000 συγνωμη σχετικα με τις μετρισεις του ph εκανα καποιο λαθος !!! οι πραγματικες τιμεσ ειναι στο ενα 7,6 και στο ph high range ειναι 7,4 οποτε βρισκομαι καπου στο 7.5 κ παλι συγνωμη για τις λαθος μετρισεις αλλα πρωτη φορα εκανα τα test!!!!!! οι σημερινες μετρισεις μου ειναι αυτες:

PH: 7,4

NO2: 0

AMMONIA: 0,25

NO3: 20

PH H.R : 7,6

Link to comment
Share on other sites

εχει στρωσει το ενυδρειο με αυτες τις μετρισεις?? ειναι ετοιμο να βαλω τα πρωτα μου ψαρια?????????? μετα απο μια αλλαγη νερου???

Έγινε επεξεργασία - ntontos1984
Link to comment
Share on other sites

AMMONIA: 0,25

έχει στρώσει το ενυδρείο με αυτές τις μετρήσεις??

Όχι, θα περιμένεις σιγά σιγά να μηδενίσει η αμμωνία και ταυτόχρονα θα αρχίσει να ανεβαίνει το ΝΟ2...

... μόλις μηδενίσει και αυτό (γίνει ο πρώτος κύκλος αζώτου δηλαδή) τότε είσαι έτοιμος, αφού βέβαια κάνεις μια αλλαγή νερού να ξεφορτωθείς τα υψηλά -λογικά- ΝΟ3... :)

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια μηδενιζετε καθημερινα μεσα σε 24 ωρες στις μετρισεις που εδωσα ειναι 0,25 γιατι ειχα ριξει το πρωι κ η μετριση εγινε το βραδυ.

καθημερινα ριχνω 2ml καθαρης αμμωνιας ωστε να εχω μια αναλογια 4 mg/l παντα την ιδια ωρα γι να βλεπω αν μηδενιζετε !!!

τα no3 ειναι σταθερα στο 20 !!!

Έγινε επεξεργασία - ntontos1984
Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια μηδενιζετε καθημερινα μεσα σε 24 ωρες στις μετρισεις που εδωσα ειναι 0,25 γιατι ειχα ριξει το πρωι κ η μετριση εγινε το βραδυ.

καθημερινα ριχνω 2ml καθαρης αμμωνιας ωστε να εχω μια αναλογια 4 mg/l παντα την ιδια ωρα γι να βλεπω αν μηδενιζετε !!!

τα no2 ειναι σταθερα στο 20 !!!

για να πεσει το no3 θα χρειαστει να κανεις αλλαγη :)

Link to comment
Share on other sites

50% περιπου???? αν και ψαρια θα βαλω την αλλη εβδομαδα την αλλαγη θα την κανω την προηγουμενη μερα κ θα κανω κ καποιες μετρισεις την τελευταια στιγμη !!! για να δω οτι οντως ειναι στρωμενο το ενυδρειο !!!!

ειναι τα πρωτα μου ψαρια κ ειμαι αρκετα αχωμενος!!!! :)

αμμωνια θα βαζω με χρι κ την προτελευταια μερα σωστα ?? αν κ τωρα θα μιωσω την ποσοτητα στο μισο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επέλεξες να στρώσεις με αμμωνία?

Θέλω να πω πως αυτός ο τρόπος έχει ξεπεραστεί πια!

Link to comment
Share on other sites

γιατι?????? αυτος θεωρισα οτι ειναι ο πιο συντομος μια κ δεν μπορεσα να βρω μπολι απο καποιον........ χρισιμοποιω και stress zyme της API εχεις να προτινει αλλο πιο αξιοπιστο τροπο??? γιατι εχω ακομα ενα 60αρι !! για στρωσιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο κανω κ εγω ριχνω μεσα βακτηρια εμποριου αλλα προκειμενου να κρατισω ζωντανες τις αποικιες ριχνω ποσοτητα καθαρης αμμωνιας ετσι ωστε η περιεκτικοτητα της να ειναι 4mg/l αυτο κανω !!! κ οχι σκετη αμμωνια !! δεν θελω να εχω σαπια τροφη στον πυθμενα του ενυδρειου!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η καθαρή αμμωνία είναι δηλητήριο... Με ότι συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αλλα απο την στιγμη που αποροφατε απο το φιλτρο μου κ μηδενιζετε καθημερινα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με την τροφη!!!!!! κ η τροφη αμμωνια δημιουργει αλλα πιο μακροπροθεσμα!!!! :) αν αρχαριος αυτο μου εχει δωθει να καταλβω απο τις ατελιωτες ωρες που διαβαζω!!!!!! αν εχω καπου λαθος συγνωμη !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...