Jump to content

προβλημα με φυτα !!!!!!!!!!


Recommended Posts

καλη χρονια σε ολους !!!! μπορειτε σαν παρακαλω να μου ππειτε τι φυτο ειναι αυτο???? το εχω φυτεψει εδω κ 2 μερες σε διαφορα μερη του ενυδρειου μου αλλα καποια απο τα φυλλα του εχουν αρχισει κ γινονται διαφανη!!!! κ δεν χερω το λογο που συμβαινει αυτο !!!! η φωτο περιοδος στο ενυδρειο ειναι απο τις 10:00 εως 18:00.....

DSC00027.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλη η φωτο...

μπορει να ειναι κ subulata

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλη η φωτο...

μπορει να ειναι κ subulata

Eτσι νομιζω και εγω... :)

Link to comment
Share on other sites

ανεξαρτητα με το τι φυτο ειναι ποιος ο λογος που γινονται τα φυλλα του γινονται διαφανη??? την φωτο θα την ανεβασω σε λιγο μολις φοτισει η φωτογραφικη λιπασμα εχω ριξει την προηγουμενη εβδομαδα υγρο το ''aquaflorin potassium'' κ δεν εχω σκοπο να ξαναριξω γιατι φοβαμε την εξαρση αλγης!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και καλή χρονιά :)

Ο χαμηλός φωτισμός είναι η κύρια αιτία που το φυτό δύσκολα θα επιβιώσει πόσο μάλλον να αναπτυχθεί.

Επειδή έσω δουλέψει τα ίδια βατ, λίτρα και φυτό, θα έλεγα για αρχή να τοποθετήσεις όλα τα φυτά στο πιο φωτεινό σημείο δίπλα δίπλα και αν πάνε καλά να αρχίζεις να απλώνεις τα νέα φυτά από παραφυάδες, βέβαια για να έχεις κάποιες ελπίδες να δεις το φυτό να αναπτύσσεται καλύτερα να αυξήσεις τα βατ.

Επίσης αν σε ενδιαφέρει να δημιουργήσεις πλούσια βλάστηση θα ήταν πολύ καλή κίνηση να αλλάξεις το χοντρό χαλίκι σου με πολύ ψιλό ή και λεπτή άμμο.

Τέλος το potassium είναι ένα από τα στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά και περιέχει κυρίως κάλιο, θα χρειαστείς και ένα υγρό λίπασμα που έχει όλα τα στοιχεία στις απαραίτητες αναλογίες για μια βασική βλάστηση, επίσης καλύτερα να ρίχνεις πιο συχνά και μικρές ποσότητες παρά όλο μαζί 2 φορές τον μήνα, έτσι η προστασία σου από άλγες θα είναι μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια φιλε μου κ οτι επιθυμεις!!!

Επίσης αν σε ενδιαφέρει να δημιουργήσεις πλούσια βλάστηση θα ήταν πολύ καλή κίνηση να αλλάξεις το χοντρό χαλίκι σου με πολύ ψιλό ή και λεπτή άμμο

δηλαδη το χαλικι που εχω ειναι ακαταληλο για φυτεμα???? αρα θα πρεπει να αρχισω κ παλι απο την αρχη :thumbup: η θα ειναι καλυτερα να περιμενο να δω πως θα πανε αυτα γι ακαμια εβδομαδα κ μετα να δω τι κινησεις να κανω :)

Έγινε επεξεργασία - ntontos1984
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακαταληλο αλλα δεν ειναι το καλητερο.Ε γω στο δικο μου ειχα βαλει κατι παρομοιο και ειχαν γινει διαφανες τα φυλλα του φυτου αλλα ηταν επειδι το φυτα προσαρμοζοταν στο ενυδρειο τωρα ειναι μια χαρα.Αλλα εγω εχω στα 20 λιτρα 15 w.Οποτε αν μπορεις βαλε μια 2η λαμπα και θα στο ανταποδοσουν τα φυτουλια σου.

Link to comment
Share on other sites

δυστιχως δεν μπορω να βαλω 2η λαμπα λογω τοθ τυπου του καπακιου !!!

θα δω αν μπορω να βρω μια πιο μεγαλη !!!θα περιμενω μια εβδομαδα να δω πως θα παει !!! κ μετα θα αποφασισω !! γιατι η αλλαγη στο χαλικι δεν ειναι κ η πιο ευκολη δουλεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε το.Ασε τα φυττα σου εγω πυστευω οτι θα την παλεψουν.Αλλα την επομενη φορα να πηγενεις σε ποιο ευκολα ψαρια που μπορει να υποστιρικουν οι συνθικες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα καλα το λες φιλε μου αλλα ακομα δεν εχω ψαρια !!! :) μαλλον φυτα εννοεις!!!!!!!!!!!!! αλλα δεν μπορω να διακρινο τον λογο γιατι ειναι δυσκολο φυτο γιατι ακομα δεν ξερω τι ειδος ειναι !!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυτες ειναι οι καλυτερες φωτο που μπορεσα να βγαλω απο ολα τα φυτα που εχω:

P1020287.jpg

P1020288.jpg

P1020289.jpg

P1020290.jpg

ελπιζω να βοηθανε να σχηματισετε μια καλυτερη αποψη

Υ.Γ καμια απο τις ανουμπιες δεν ειναι φυτεμενη ολες ςιναι δεμενες πανω στο ξυλο απλα εχουν βαλει τις ριζες τους μεσα στο χαλικι !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...