Jump to content

Αγορά φωτογραφικής μηχανής


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους μας.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και απόψεις για φωτογραφικές μηχανές... Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα την απλή, αλλά αρκετά καλή μηχανή Canon Powershot G7. Δυστυχώς, λόγο αντίξοων συνθηκών που βρέθηκε η μηχανή, φαίνεται να μου αφήνει χρόνους.

Γενικώς είμαι άσχετος στο θέμα φωτογραφικών, καθότι ασχολούμαι μόλις 3-4 χρόνια, αλλά έχοντας την τύχη να πέσω πάνω στη G7, μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα με κάποιες φωτογραφίες μου :)

Σκέφτομαι, μήπως και το επόμενο βήμα είναι μία DSLR. Δεν έχω ιδέα από DSLR και ποτέ δεν τράβηξα ούτε μία φωτογραφία με τέτοιου είδους μηχανή. Διαβάζοντας κάποια reviews, είδα πάρα πολλά θετικά στοιχεία της ΕOS500D, αλλά και πάλι είμαι σκεπτικός στο κατά πόσο πρέπει και αξίζει να πάρω μία τέτοιου είδους μηχανή.

Άλλη επιλογή είναι η Canon Powershot G12...

Θα ήθελα λοιπόν γνώμες κι απόψεις που αφορούν καταρχήν του τι είναι μία DSLR μηχανή, κατά πόσο αξίζει να πάρει κάποιος που ασχολείται καθαρά ερασιτεχνικά, αλλά με μεράκι κι ενδιαφέρον για καλές λήψεις και γενικώς θα ήθελα προτάσεις για μηχανές που έχετε δοκιμάσει ή έχετε ακούσει καλές κριτικές.

Οι δικές μου απαιτήσεις είναι:

Καλές macro

Επιθυμητό καλό οπτικό zoom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Το να αγοράσεις μια dSLR σημαίνει ότι έχεις όρεξη για διάβασμα και πειραματισμούς.

Αν είσαι από εκείνους που θέλεις να τραβάς φωτογραφίες πατώντας απλά ένα κουμπί. η dSLR δεν σου κάνει.

Σαν ερασιτέχνης με μεράκι, όπως έγραψες, η Canon 500D θα σε καλύψει, αν και το βάρος θα πρέπει να το δώσεις στους φακούς και όχι στο σώμα.

Στις dSLR το σώμα θεωρείται αναλώσιμο, ενώ οι φακοί όχι.

Έχω την συγκεκριμένη μηχανή περίπου 1 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Εφόσον σε ενδιαφέρει το macro και το zoom, κοιτάς για αγορά ενός καλού macro φακού κι ενός zoom (όταν πάρεις το σώμα θα τα ξανασυζητήσουμε).

Επίσης, για καλές macro, ένα τρίποδο σου είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα καλό τριποδάκι, καθότι είμαι και λάτρης των νυχτερινών λήψεων :thumbup:

Από φακό, έχω βρει προσφορά το σώμα της μηχανής με φακό 18-55mm DC καθώς επίσης και μία προσφορά στο Amazon με διάφορους φακούς που για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω που αποσκοπούν κι επειδή, όπως είπα δεν έχω την γνώση, δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά απ'όσα διαβασα...

http://www.amazon.com/gp/product/B002V1SMV...S753D0CFY8ZJEBJ

Κάποια συμβουλή/καθοδήγηση?

Να πω πως ναι μεν η αγορά DSLR μου ακούγεται ενδιαφέρουσα, αλλά θα ήθελα και απόψεις και για καλές απλές μηχανές αντίστοιχες και καλύτερες από αυτή που ήδη έχω :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω και κάτι άλλο σημαντικό... Η αγορά δεν με ενδιαφέρει για άμεσα, καθότι οικονομικά δεν μπορώ να στηρίξω τέτοια κόστη. Αλλά κάνω την έρευνα ώστε σε κάποιους μήνες να ξέρω τι θα ζητήσω. Μήπως όμως είναι αντίστοιχης λογικής με τα PC? Δηλαδή μετά από 6 μήνες θεωρούνται απαρχαιωμένα? Ξέρω πως εν μέρη για τις συμβατικές μηχανές κάτι τέτοιο ισχύει. Με τις DSLR τι ισχύει? ΟΚ, οι φακοί είναι για μία ζωή, αλλά το σώμα, θεωρητικά, πόσο μπορεί να κρατήσει από θέμα τεχνολογίας?

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά μίας DSLR μηχανής σε περνάει σε ένα διαφορετικό κόσμο δημιουργικότητας 100%.

Το θέμα είναι αν είσαι διατεθειμένος

α) να κουβαλάς όλο το υλικό που χρειάζεσαι με το αντίστοιχο βάρος και όγκο

β) αν πραγματικά σε ενδιααφέρει να ξεφύγεις από το auto mode.

Αν είναι να πάρες SLR και να την έχεις στο auto (ή το πολύ πολύ στο program) νομίζω ότι καλύτερα να πάρεις μία hi end compact μέχρι 400 ευρώ. Επίσης. το κιτ που είδες είναι κλασικό (εγώ πήρα το αντιστοιχο της ΝΙΚΟΝ 5000 με τους δύο φακούς 18-55 και zoom 250άρη) για ξεκίνημα.

Κάποια στιγμή θα ανακαλύψεις (όπως κι εγώ) ότι χρειάζεσαι έναν καλό macro (+350-500 ευρώ) ένα εξωτερικό flash της προκοπής (+250-400 ευρώ)

Μετά από αυτό θα μπεις στο λούκι της φακομανίας (να πάρω και ένα γρήγορο 35άρη για κλειστούς χώρους, έναν wide, έναν για ταξίδια 18-200 τουλάχιστον, και έχει ο Θεός). Πρόκειται για αρρώστια πίστεψέ με και μάλιστα σε εποχή κρίσης !!!!!

Ίσως είναι καλύτερα να πάρεις μόνο σώμα (όπως αναφέρθηκε παραπάνω) και μετά έναν φακό 18-200 όπως αυτόν. Βέβαια όλα έχουν να κάνουν και με το πόσα διαθέτεις. Αν θέλεις να ξεκινήσεις οικονομικά ένα κιτ όπως αυτό που είδες είναι κατά τη γνώμη μου καλή περίπτωση.

Εγώ πήρα αυτή και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά αν το ξανάκανα θα έπαιρνα αυτή.

Για φωτογραφήσεις macro υπάρχουν και ενδιάμεσες φτηνότερες λύσεις από το να αγοράσεις έναν real macro φακό δες εδώ

Εύχομαι να καταλήξεις σε κάτι που πραγματικά να σου ανοίξει νέους δημιουργικούς δρόμους !!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη G7 που έχω και αν τυχόν ξαναπάρω κάτι αντίστοιχο όπως η G12, μου άρεσε το ότι δεν έπαιζα με Auto επιλογές. Απ'όσο καταλαβαίνω, οι DSLR είναι πλήρως manual κι εκεί είναι το μυστικό τους... Με προβληματίζει όμως το θέμα φορτίου εξοπλισμού... Αν σε κάθε ταξίδι θέλω και μία ξεχωριστή βαλίτσα μόνο για την κάμερα, δεν είναι και ότι πιο βολικό. Πέραν του συνολικού κόστους, που αυτό μπορείς να πεις ότι σιγά σιγά θα τα πάρεις και δεν είναι και αναλώσιμα αφού θα τα έχεις για μια ζωή.

Για τις Nikon έχω ακούσει καλά λόγια κι έχω δει φωτογραφίες (όπως αυτές του Αλέξανδρου-Raven) που είναι καταπληκτικές. Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως κι εγώ ή οποιοσδήποτε μπορεί να βγάλει τέλειες φωτογραφίες. Και τα πινέλα του Ντα Βίντσι να μου δώσεις, δε σημαίνει πως θα ζωγραφίζω σαν κι αυτόν :) Αλλά δεν ξέρω γιατί, οι Canon μου έχουν κάτσει ως καλύτερες, κυρίως στο θέμα των φακών. Μπορεί να κάνω και λάθος. Αν είναι να κάνουμε μία σύγκριση μεταξύ Fujifilm, Sony, Canon, Nikon και Olympus, τι θα λέγατε πως είναι καλύτερο ή ποια είναι τα + και τα - της κάθε κατασκευάστριας εταιρείας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και ο πλέον παλιός στο σπορ (ίσα-ίσα το αντίθετο θα έλεγα) αλλά νομίζω ότι αν μιλάμε για slr θα έμενα σε ΝΙΚΟΝ - CANON. και κάτι ακόμη. Θα διαβάσεις και κανένα βιβλίο δε θα διαβάσεις ? (εγώ πάλι τόριξα στο διάβασμα ας είναι καλά το amazon). Η σχετικά λαϊκοποιημένη βιβλιογραφία αναφέρεται συνήθως σε χρήση ΝΙΚΟΝ ή CANON (βέβαια στις slr τα χαρακτηριστικά κατά ένα ποσοστό 80% είναι όμοια) κάτι που θα σε βοηθήσει και στο διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω συγκριτικό που βλέπω από το Πλαίσιο, παρατηρώ πως η Nikon έχει μικρό εύρος επιλογής ISO και έχει αισθητά μεγαλύτερο βάρος...

Πόσο σημαντική είναι αυτή η διαφορά στην επιλογή ΙSO? Στην G7 που έχω τώρα, έχω επιλογή Auto-80-100-200-400-800-1600. Συνήθως έπαιζα στα 80-400 και βλέπω πως η Nikon ξεκινάει από 200 και πάνω...

Επίσης... Τα frames per second (fps) που αναφέρονται, να υποθέσω πως είναι για λήψη βίντεο και μόνο και όχι για κάτι που έχει να κάνει με τις φωτογραφίες, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω συγκριτικό που βλέπω από το Πλαίσιο, παρατηρώ πως η Nikon έχει μικρό εύρος επιλογής ISO και έχει αισθητά μεγαλύτερο βάρος...

Πόσο σημαντική είναι αυτή η διαφορά στην επιλογή ΙSO? Στην G7 που έχω τώρα, έχω επιλογή Auto-80-100-200-400-800-1600. Συνήθως έπαιζα στα 80-400 και βλέπω πως η Nikon ξεκινάει από 200 και πάνω...

Επίσης... Τα frames per second (fps) που αναφέρονται, να υποθέσω πως είναι για λήψη βίντεο και μόνο και όχι για κάτι που έχει να κάνει με τις φωτογραφίες, σωστά?

Νίκο αυτό είναι το απόλυτο site για συγκριτικά και πληροφορίες γύρω από ψηφιακές μηχανές

στο συστήνω ανεπιφύλακτα αν δεν το έχεις υπόψη.

http://www.dpreview.com/

Η slr φυσικά και είναι αναμενόμενο να έχει μεγαλύτερο βάρος (όπως είπαμε παραπάνω) από οποιαδήποτε compact ψηφιακή ακόμη και high end όπως η G7.

Όσον αφορά τα ISO settings το κατώτερο στην D500 είναι από 100, 125, 160, 200 με ανώτερο το 6400.

(οι ενδιάμεσες διαβαθμίσεις ποικίλουν). Σε μία slr λαμβάνοντας υπόψη την ποικιλία των ρυθμίσεων οι δυνατότητες ISO σε συνδυασμό με τις ταχύτητες και το άνοιγμα διαφράγματος (ISO-Speed-Aperture) έχεις άπειρες δυνατότητες μαζί με τις μικρορυθμίσεις.

τα fps δεν αναφέρονται μόνο στο video αλλά και στις συνεχόμενες λήψεις φωτογραφιών ανά δευτερόλεπτο που μπορείς να κάνεις (continuous shots per second ---photos or frames per second) ...οι ταχύτητες των slr ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη ψηφιακή (πόσες φορές έτυχε να περιμένεις να σώσει για να ετοιμαστείς για την επόμενη λήψη ?) απλά είναι ασύγκριτες.

Από την άλλη πλευρά πρέπει να συνηθίσεις ένα διαφορετικό τρόπο χρήσης της μηχανής (πχ χειροκίνητο zoom για να αναφέρω ένα από αυτά που με ξένισε εμένα για πρώτη φορά αλλά τελικά έτσι πρέπει να είναι και από ένα σημείο και μετά σε ξενίζει το μηχανικό zoom των άλλων μηχανών)

Σου στέλνω το manual της D5000 να ρίξεις μια ματιά

Nikon_D5000_en.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρίξει τρελό διάβασμα, ε? :)

Και οι άλλες στο συγκριτικό SLR είναι, αλλά η Nikon έχει μεγαλύτερο βάρος.

Θα τα μελετήσω... Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω συγκριτικό που βλέπω από το Πλαίσιο, παρατηρώ πως η Nikon έχει μικρό εύρος επιλογής ISO και έχει αισθητά μεγαλύτερο βάρος...

Πόσο σημαντική είναι αυτή η διαφορά στην επιλογή ΙSO? Στην G7 που έχω τώρα, έχω επιλογή Auto-80-100-200-400-800-1600. Συνήθως έπαιζα στα 80-400 και βλέπω πως η Nikon ξεκινάει από 200 και πάνω...

Επίσης... Τα frames per second (fps) που αναφέρονται, να υποθέσω πως είναι για λήψη βίντεο και μόνο και όχι για κάτι που έχει να κάνει με τις φωτογραφίες, σωστά?

Το βίντεο στις dslr ανεβάζει πολύ το κόστος οπότε θα πρέπει να σκεφτείς αν θα είναι με ή χωρίς!

Το ISO ναι μεν σου δίνει μεγαλύτερη ευαισθησία όμως μπορεί να σου δώσει και περισσότερο κόκκο.

Εγώ δεν θα κολλήσω στο ISO ή σε τεχνικές λεπτομέρειες.

Νίκο οι απορίες σου είναι πολλές που είναι δύσκολο να απαντηθούν.

Η μάλλον θα πρέπει να αφιερώναμε καμιά 100αριά σελίδες :(

Εφόσον έχεις αρκετό χρόνο θα σε συμβούλευα να το ρίξεις πολύ στο διάβασμα πριν αποφασίσεις τι μηχανή θα πάρεις και μετά να ξαναποστάρεις......

Στις dslr και οι Nikon είναι καλές και οι Canon με δική μου προτίμηση στις Canon.

Σου βαζω 2 πολύ χρήσιμα link για αρχή

Στο πρώτο μπορεί να κάνεις άμεση σύγκριση 2 μηχανών side by side με εικόνες ή μόνον χαρακτηριστικά.

Το δεύτερο σε τοποθετεί στον κόσμο της dslr και σε βοηθάει με βήματα να αποφασίσεις ποια dslr κάνει για σένα και στο τέλος αν θα επιστρέψεις σε απλή digital .

Ξανατονίζω και έχει σημασία

Ποιά dslr κάνει για σένα???? αυτό λέει πολλά.......

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

http://www.digital-slr-guide.com/best-digi...slr-camera.html

ΥΓ.

Και με απλή digital μπορείς να κάνεις θαύματα

Όμως

Με την dslr μπορείς να βγάλεις super θαύματα

Ομως τι να το κάνεις το γρήγορο αυτοκίνητο αν είσαι αργός οδηγός?

:thumbup:

ΥΓ, του ΥΓ.

Παλιός οδηγός Mini cooper με αδυναμία....στις bmw

Οπου έβλεπα bmw απο δίπλα εγώ χεχε

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lasal, καταρχήν χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου :)

Πολύ χρήσιμο το πρώτο link που μου έδωσες... Και μάλλον θα με αποθαρρύνει για την ώρα από την αγορά SLR. Κι αυτό δεν είναι κακό. Καθότι συνειδητοποίησα πως ναι μεν με την G7 έβγαλα κάποιες ωραίες φωτογραφίες (για τα γούστα μου), αλλά δεν νομίζω πως εξάντλησα της δυνατότητες μιας καλής, αλλά απλής φωτογραφικής. Πιθανότατα λοιπόν, να κινηθώ προς την αγορά της G12 και σε 1-2 χρόνια να προχωρήσω στο επόμενο βήμα. Αυτό δεν είναι τελική απόφαση, αλλά θεωρώ πως μάλλον χρειάζομαι πολύ μελέτη ακόμα για να προχωρήσω σε ένα τέτοιο βήμα.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές σας. Θα επανέλθω (πιθανόν και σύντομα) για περαιτέρω ερωτήσεις/γνώμες :thumbup:

Στο εν τω μεταξύ φυσικά μπορούν να ειπωθούν και άλλες απόψεις :(

Και μερικές από τις φωτογραφίες μου με την G7...

thai.jpg

cirrhosus.jpg

card.jpg

IMG_3417_2-1-1.jpg

IMG_2849.jpg

Hurghada-060b.jpg

IMG_2636-1.jpg

IMG_2476_b.jpg

IMG_2475-1.jpg

pilio.jpg

Bri-Bri-130.jpg

Bri-Bri-118.jpg

Puerto-Viejo-051-1.jpg

IMG_4253-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Νικο καλη χρονια ! :)

εγω θα σου ελεγα να αγορασεις μια πολυ καλη compact

αφου ειναι μετριας προς καλη αποδοσης και για macro

και για zoom ληψεις...me dslr στην ουσια για να δεις

αποτελεσματα πολυ καλυτερο απο compact θες αλλο φακο

για καθε χρηση..και οπως αναφερθηκε αρκετα χρηματα σε

φακους !

μαζι με την canon θα σου προτεινα να κοιταξεις και την panasonic Lumix DMC- LX 5

η leica η οποια φημιζεται για τα οπτικα της εχει την επιβλεψη της κατασκευης των φακων για τις lumix dmclx5

καλο βραδυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μαζι με την canon θα σου προτεινα να κοιταξεις και την panasonic Lumix DMC- LX 5

η leica η οποια φημιζεται για τα οπτικα της εχει την επιβλεψη της κατασκευης των φακων για τις lumix dmclx5

καλο βραδυ :)

Από τη τιμή της συμπεραίνω πως όντως θα πρόκειται για κάποια καλή compact μηχανή... Βλέποντας όμως τα χαρακτηριστικά, βλέπω καταρχήν μικρό οπτικό ζουμ (3,8Χ), βλέπω ένα intelligent zoom 5X (το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι) και μάλλον αυτό που με χαλάει περισσότερο είναι ότι για macro φωτογραφίες βλέπω επιλογή απλά ON/OFF, όπου σε κατάσταση ΟΝ εστιάζει αυτόματα στο 1cm, χωρίς να μου δίνει τη δυνατότητα να παίξω εγώ στο focus. Αν την έχεις αυτή τη μηχανή, σε παρακαλώ πολύ αν θες διευκρίνισε τα παραπάνω, γιατί απ'όσα διάβασα, αυτό καταλαβαίνω.

Όσον αφορά την Leica έχω ακούσει διάφορα... Δηλαδή στην ουσία πως έχει αγοραστεί από την panasonic και από τότε απλά έπεσε σκαλοπάτια με αποτέλεσμα να φτάσει στα επίπεδα των υπολοίπων. Και αυτό δεν είμαι σε θέση να το ξέρω και να το επιβεβαιώσω, απλά αναφέρω το τι έχω ακούσει ανά καιρούς.

Σε συγκριτικό πάντως που είδα, σύμφωνα με τα Link που δώσανε οι παραπάνω φίλοι, βλέπω μικρές έως ελάχιστες διαφορές στο πρακτικό του θέματος, δηλαδή τις φωτογραφίες, την ποιότητά τους και την απόδοση χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για την αγορά μιας dslr και πιο συγκεκριμένα της canon eos 500D τι έκανες τελικά; Την αγόρασες;

Εγώ έχω την canon ixus 8015 αλλά δεν έχω πολλές manual επιλογές και μου τη δίνει. Ούτε το iso δεν μπορώ να επιλέξω. Είμαι πολύ ευχαριστημένος σε νορμαλ φωτογραφίσεις, τέλειες μπορώ να πω. Αλλά σε απαιτητικές φωτογραφίσεις μένω αρκετά πίσω.

Ενδιαφέρομαι καθαρά για όχι auto επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αυτες ειναι τραβηγμενες με την canon eos500d απο το ενυδρειο μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...si&img=3531

μακαρι να ηξερα παραπανω πραγματα να σε βοηθουσα.εγω την πηρα δωρο στη γυναικα μου που ασχολειται με τις φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...