Jump to content

Που βρίσκω φτηνό μεταλλικό τραπέζι για ενυδρείο ;


Rout

Recommended Posts

Βλέπω ότι το ξύλινο τραπέζι που έχω το ενυδρείο 100 λίτρων έχει αρχίσει να βουλιάζει στη μέση και φοβάμαι ότι αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσει.

Μήπως ξέρεται που πουλάνε στην Αθήνα φτηνά μεταλλικά τραπέζια που να κάνουν για τα ενυδρεία μας και να αντέχουν το βάρος ;

Ευχαριστώ πολύ.

ΥΣ: Αν έπρεπε να ανοιχτεί σε άλλη κατηγορία το θέμα συγχωρέστε με, δεν βρήκα κάποια που να ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα θα μπορούσες να μας πεις διαστάσεις ενυδρείου και επίπλου?Είναι πολύ πιθανόν το τραπέζι να είναι μεγαλύτερο και στο κέντρο να μην έχεις στηριξη.Να ξέρεις οτι και στο σιδερένιο μπορεί να συμβεί αυτό.Μία λύση για μεταλλικό είναι τα μεταλλικά ράφια που πουλάνε σε πρακτικερ,λυροϊ, να προσέξεις μόνο τα κιλά που λέει οτι αντέχουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αυτό συμβαίνει. Μήκος τραπεζιού 90εκ, μήκος ενυδρείου 80εκ.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, Practiker, Lyroi.

Θα πάω να δω αν έχει τίποτα.

Κάποιο άλλο μαγαζί έχετε υπόψη ;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι το ξύλινο τραπέζι που έχω το ενυδρείο 100 λίτρων έχει αρχίσει να βουλιάζει στη μέση και φοβάμαι ότι αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσει.

Μήπως ξέρεται που πουλάνε στην Αθήνα φτηνά μεταλλικά τραπέζια που να κάνουν για τα ενυδρεία μας και να αντέχουν το βάρος ;

Ευχαριστώ πολύ.

ΥΣ: Αν έπρεπε να ανοιχτεί σε άλλη κατηγορία το θέμα συγχωρέστε με, δεν βρήκα κάποια που να ταιριάζει.

εγω για το 90 λιτρο μου πηρα ενα τραπεζακι απο το ικεα 19 ευρο ..... και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος :)

Link to comment
Share on other sites

εγω για το 90 λιτρο μου πηρα ενα τραπεζακι απο το ικεα 19 ευρο ..... και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος :)

Νομίζω τοίδιο τραπέζι έχουμε πάρει φίλε Geosid, μόνο που εμένα αρχίζει και βουλιάζει.

Το βάρος του ενυδρείου μου πρέπει να είναι 120 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τοίδιο τραπέζι έχουμε πάρει φίλε Geosid, μόνο που εμένα αρχίζει και βουλιάζει.

Το βάρος του ενυδρείου μου πρέπει να είναι 120 κιλά.

αναμεσα στο ενυδρειο και στο επιπλο εχω βαλει ενα φυλο dow δεν ξερω εαν παιζει καποιο ρολο αυτο . παντος μεχρι τωρα δεν εχω δει τιποτα το ανησυχιτικο :)

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση για μεταλλικό είναι τα μεταλλικά ράφια που πουλάνε σε πρακτικερ,λυροϊ, να προσέξεις μόνο τα κιλά που λέει οτι αντέχουν...

Όταν λες ράφια τί εννοείς ;

Δεν είναι τραπέζια ;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=52535&hl=

1 μετρο με 40 και υψος 70-80 με ενισχυμενου τυπου 40Χ40Χ1,5 (τεσσερις ποντους σιδερο με 1,5 χιλιοστα παχος) 60 ευρω στο φερνω αβαφτο με 4 πλαστικες ταπες στα ποδια για το πατωμα. (10 ευρω επιβαρυνση για γαλβανιζε σιδερο *παλι ομως χρειαζεται βαψιμο)

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=52535&hl=

1 μετρο με 40 και υψος 70-80 με ενισχυμενου τυπου 40Χ40Χ1,5 (τεσσερις ποντους σιδερο με 1,5 χιλιοστα παχος) 60 ευρω στο φερνω αβαφτο με 4 πλαστικες ταπες στα ποδια για το πατωμα. (10 ευρω επιβαρυνση για γαλβανιζε σιδερο *παλι ομως χρειαζεται βαψιμο)

εισαι σιγουρος οτι το ενισχυμενο ειναι 1.5 χιλιοστο ?

συν οτι το 40χ40 το βλεπω υπερβολη για ενα ενυδρειο 120 λιτρων .

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ράφια τί εννοείς ;

Δεν είναι τραπέζια ;

Αν βάλεις μόνο ένα γίνεται τραπέζι(εσύ το συναρμολογείς).Νομίζω λέγεται dexion και φρόντισε να το πάρεις ακριβώς στις διαστάσεις του ενυδρείου σου(80 εκ).Το καλό επίσης είναι οτι επειδή τα πόδια έχουν τρύπες το κάνεις όσο ψηλό θέλεις,ενώ για εξτρά ενισχυση μπορείς να βάλεις και στη μέση ποδια :)

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι το ενισχυμενο ειναι 1.5 χιλιοστο ?

συν οτι το 40χ40 το βλεπω υπερβολη για ενα ενυδρειο 120 λιτρων .

ειμαι σιδερας αρα ναι το ενισχυμενο ειναι 1.5 χιλ. και με 30 Χ 30 Χ 1.5 θα δουλεψει καλα απλα παντα εγω σε οτι φτιαχνω θελω να ειμαι πολυς οχι απλα αρκετος. αν θελει παμε σε 30Χ30Χ1.5 στα 50 ευρω μαυρο 60 γαλβανιζε

απλα για να ξερεις ενισχυμενο=1.5 , βαρεως τυπου = 2 , κοιλοδοκος = 3

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα ένα έπιπλο ενυδρείου Juwel από το Waterinn στην Κηφησιά στην τιμή των 65 ευρώ.

Ευχαριστώ όλους που βοήθησαν και ιδιαίτερα τον Παντελή που προθημοποιήθηκε να φτιάξει ένα μεταλικό.

ThumbsUp_ZHM_ThankyouBlank-vi.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...