Jump to content

SOS


pan

Recommended Posts

Οσο για το ph χιλια συγνωμη παραξενευτικα και εγω πολυ.Εκανα καλιμπραρισμα στο πεχαμετρο μολις τωρα και τωρα λεει 6,61 :D Οσο για το στρεραρισμα στα ιδια επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι απο την παρασκευη το βραδυ μετεφερα το ζευγος στο 120λιτρο ενυδρειο εντελως γυμνο μονο τον κωνο θερμοστατη και μια αεροαντλια και φυσικα και ενα εξωτερικο φιλτρο fluval 204 με βιολογικο υλικο , τυρφη και υαλοβαμβακα.Βιολογικο υλικο απο το παλιο ενυδρειο καθως και 90% νερο απο το παλιο ενυδρειο και το υπολοιπο καθαρο νερο ro.Τα ψαρια φαινεται ειχαν συνηθισει στο τεραστιο χωρο στις κρυψωνες τους κορμους και στα φυτα τους και τους ηρθε καπως αποτομη η αλλαγη.Τρωνε ελαχιστα και μετα απο ωρα και ειναι απο την παρασκευη πολυ φοβισμενα οταν με βλεπουν κρυβονται στον θερμοστατη οσο μπορουν βεβαια.Λετε το στρες να ειναι τοσο μεγαλο που να βγαλουν καμια αρρωστια :D ή τσαμπα ανησυχω.Σημερα εκανα αλλαγη νερου 15 λιτρα και εβαλα μονο ro.Το νερο με την αεροαντλια συνεχεια ανοικτη (σημερινη μετρηση) ειναι στο 7,1 ph απο 6,7 που ηταν το νερο του μεγαλου ενυδρειου που ειχα ριξει .Κανω κατι λαθος ή ειναι ακομα νωρις θα προσαρμοστουν και με τις αλλαγες νερου θα πεσει το ph και θα ειναι καλα.Τυρφη εχω βαλει 3/4 απο μια συσκευασια την κλασικη λετε να βαλω και αλλη?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Απ ότι κατάλαβα δεν υπάρχει υπόστρωμα στο ενυδρείο για να σου ανεβάζει το ΡΗ και έτσι είναι το σωστό.

Αλλαγές νερού δεν έπρεπε να αρχίσεις πριν επιβεβαιωθείς ότι τα ψάρια προσαρμόστηκαν τέλεια. Αντίθετα οι αλλαγές σε αυτή τη φάση, τα στρεσάρουν ακόμα περισσότερο.

Θα αντιληφθείς ότι τα ψάρια είναι προσαρμοσμένα τέλεια στο νέο του περιβάλλον, από τη στιγμή, που δεν θα τρομάζουν με τις κινήσεις σου στον περιβάλλοντα χώρο, θα τρέχουν αμέσως όταν τους ρίχνεις τροφή και θα κολυμπούν ανενόχλητα σε όλο το ενυδρείο με έντονα τα χρώματά τους.

Αυτό μπορεί να πάρει αρκετές μέρες και εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού και από το αν έχουν παλαιότερη εμπειρία από τη διαδικασία αυτή.

Είχα κατά καιρούς ζευγάρια, τα οποία τα έβαζα το πρωί στην γεννήστρα, την οποία γνώριζαν καλά και το απόγευμα είχαν γεννήσει.

Μπορείς να προσθέσεις περισσότερη ποσότητα φρέσκιας τύρφης, αν δεν βλέπεις αποτέλεσμα, και μόλις το ΡΗ πέσει στο 6,5 την αφαιρείς.

Καλή συνέχεια

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που τα στερσαρει παρα πολυ ειναι η αεροαντλια.Εκανα ενα πειραμα και την εκλεισα για μια ωρα και τα ψαρια ηταν μια χαρα.Αυτη την διαδικασια δηλαδη την μεταφορα απο μεγαλο στην γενηστρα ειναι η αληθεια οτι δεν την εχουν ξαναυποστει αρα μαλλον θα μου παρει μερες για να εξικοιωθουν

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια βδομαδα στην γεννηστρα και με αλλαγες νερου μονο με ro πηρα και εχθες και σημερα 2 μετρησεις καθε μερα με ph 5.7 χωρις να προσθεσω επιλπεον τυρφη μπας και στις αλλαγες νερου να το σπαω το νερο της ro με ελαχιστο νερο βρυσης ή δεν υπαρχει προβλημα και συνεχιζω οπως εχει

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια βδομαδα στην γεννηστρα και με αλλαγες νερου μονο με ro πηρα και εχθες και σημερα 2 μετρησεις καθε μερα με ph 5.7 χωρις να προσθεσω επιλπεον τυρφη μπας και στις αλλαγες νερου να το σπαω το νερο της ro με ελαχιστο νερο βρυσης ή δεν υπαρχει προβλημα και συνεχιζω οπως εχει

Μπορείς να ρίξεις λίγα ιχνοστοιχεία, για παράδειγμα της TMC για γλυκό νερό.

Αν δεις το ΡΗ σου να κατεβαίνει περισσότερο, που είναι πιθανό, μπορείς να ρίξεις μισό κουταλάκι μαγειρικής σόδας, ώστε να ανεβάσεις λίγο το ΚΗ και να σταθεροποιηθεί το ΡΗ σου.

Προσπάθησε όμως να μην ανέβει το ΚΗ πάνω από 1-3. Αν το ΡΗ πέφτει δραματικά καλύτερα να κάνεις τμηματικές αλλαγές νερού ή να αλλάξεις μια μικρή ποσότητα χρησιμοποιώντας νερό από το μεγάλο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

To ph οταν θελω να ζευγαρωσω τους δισκους δηλ στην προκειμενη περιπτωση πρεπει να το κραταω 5,5 με 6 εκει πρεπει να κυμαινομαι??το αν θα ξεφυγω απο αυτες τις τιμες ξερω τι να κανω για να τις επαναφερω.Αλλα σε πολλα βιβλια οι ιδανικες τιμες για ζευγαρωμα δισκων ποικιλουν μεχρι καπου διαβασα οτι σε 7,3 :D γεννησαν δισκοι.Το kh να ειναι αναμεσα στο 0 και 3 οκ!Πιο ειναι το ιδανικο ευρος που πρεπει να παιζει το ph κατα την γνωμη σου

Link to comment
Share on other sites

Αν οι δίσκοι δεν είναι άγριοι μπορούν να ζευγαρώσουν ακόμα και σε pH περίπου 7. Αν είναι άγριοι όπως είπε και ο Bleher το pH θα πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 4.8-5.5! Σύμφωνα με το βιβλίο του Andrew Soh το κΗ θα πρέπει να είναι 3 για να ελαχιστοποιηθούν οι διακυμάνσεις του pH, ενώ το GH <2. Αν οι δίσκοι είναι βρυσάτοι 6.5-7 είναι μια χαρά τιμές για να ζευγαρώσουν. Αυτό που πρέπει να προσέξεις περισσότερο είναι οι διακυμάνσεις του pH παρά η τιμή του pH.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχει μια επιτυχημένη γέννα το ΡΗ περίπου 6,5 είναι πολύ σωστό.

Οι δίσκοι παραγωγής γεννάνε σε κοινοβιακά ενυδρεία με ελαφρώς αλκαλικό ΡΗ, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ την εξέλιξη μιας τέτοιας γέννας.

Από προσωπικές μου εμπειρίες σε πληροφορώ ότι είχα επιτυχημένες γέννες, στο παρελθόν, με ΡΗ 5,5.

Για να αυξήσεις την τιμή του ΡΗ, αν έχει ξεφύγει από τα όρια ασφαλείας, που είναι πολύ πιθανό σε μία γυάλα, διάβασε πιο προσεκτικά το προηγούμενο post μου.

Link to comment
Share on other sites

Ok σε ευχαριστω για ολες τις συμβουλες θα πεταχτω και μια βολτα για να παρω τα ιχνοστοιχεια που μου προτεινες και ελπιζω.Η δηλεια τους παντως δεν εχει φυγει μπορει να ειναι ελαφρως καλυτερα αλλα σε καμια περιπτωση οπως ηταν στο μεγαλο που ερτωγαν απο το χερι μου.Ο καιρος θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Τελικα στις αναπαραγωγες και σε πολλα αλλα πραγματα πρεπει να εχεις και τυχη.Το ζευγαρι που εχω δυο βδομαδες στην γεννηστρα τιποτα και στο 600αρι γεννησε αλλος δισκος πηγε ενας αρσενικος τα γονιμοποιησε και δεν τα εφαγε σαν τον αλλο και τα προσεχε και τα αερηζε και δεν αφηνε αλλο ψαρι να πλησιασει αλλα η ζωη των αυγων απο τα αλλα ψαρια διαρκεσε μολις 2 ωρες.

Αυτο ειναι που λεει αν εχεις τυχη διαβαινε ή απο αλου το περιμενες και αλλου το βρηκες :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις λεω εγω τραμπα τα ψαρια που εχεις στη γεννηστρα με το νεο ζευγος???

Περα απο το χαβαλε αν σου κανουν και δευτερη γεννα αυτοι στο μεγαλο,μετεφερε τους στη γεννηστρα.Σιγουρα εχουν καλυτερες προυποθεσεις να πετυχουν αναπαραγωγη........

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο φιλε nidal απο ολα ειναι οτι θα τους δωσω τους δισκους σε 20 μερες και τους εχω ταξει ηδη αστα εχω ξενερωσει τρομερα.3 μηνες πριν με καλεσει η μαμα πατριδα βρηκαν αυτοι οι καταραμενοι να γεννησουν :D αλλα δεν το βαζω κατω οταν γυρισω δεν προκειται να μην ξαναασχολειθω με αυτο το ψαρι που λεγεται δισκος

Ι' ll be back

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...