Jump to content

Ερώτηση - φωτισμός


dsidir

Recommended Posts

Καλησπέρα, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Μια ερώτηση για το φωτισμό που θέλω να αλλάξω στο ενυδρείου μου. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 λάμπες τ8. Εχω βρεί κάτι ελκυστικό από πλευράς εμφάνισης σε συναιτερισμό ηλεκτρολόγων με λάμπες τ5. Το φωτιστικό είναι κρεμαστό. Παίζει ρόλο κάτι άλλο εκτός από τις λάμπες που θα βάλω ή θα πρέπει να κοιταξω και κάτι ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε,αυτο που πρεπει να δεις ειναι οι λαμπες....

Λογικα το φωτιστικο θα ειναι "πληρες" με μπαλλαστ,ντουι και τα σχετικα...

Αν θελεις πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου...

(ποσα λιτρα ειναι και ποσα watt ειναι οι Τ8)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 230 λίτρα, 110χ51χ55, Οι τ8 είναι 30w. Νομίζω ότι για να συντηρήσω κοράλια χρειάζομαι 4 τ5 με 39w. Το φωτιστικό πυο βρήκα φοράει 2χ39w και ναι είναι έτοιμο να λειτουργήσει. Οπότε επειδή μου άρεσε σκέφτομαι να πάρω 2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τέσσερις 39ρες μπορείς να κρατήσεις αρκετά κοραλάκια.Ένα πράμα ακόμα που μπορείς να κοιτάξεις εκτός από το τι λάμπες είναι πως θα ανάβουν(μια-μια ή και οι δύο μαζί, ανάλογα με το τι θες) και επίσης ο ανακλαστήρας.Μπορείς να κάνεις αναζήτηση στο web και ίσως να βρεις και κάποια σύγκριση του φωτιστικού σου με κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο ενδοιασμός μου είναι ότι το φωτιστικό που μου άρεσε προορίζεται για φωτιστικό σπιτιού και μάλλον όχι για ενυδρείο. Αλλαθέλω να πιστεύω ότι θα κάνει. Οι λάμπες θα ανάβουν ανα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο ενδοιασμός μου είναι ότι το φωτιστικό που μου άρεσε προορίζεται για φωτιστικό σπιτιού και μάλλον όχι για ενυδρείο. Αλλαθέλω να πιστεύω ότι θα κάνει. Οι λάμπες θα ανάβουν ανα δύο.

Αν προορίζεται για σπιτιού το πιθανότερο είναι να μην δίνει βαρύτητα στους ανακλαστήρες.Σίγουρα είναι για τ5 έτσι?Έχεις κανένα λίνκ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Όμως τελικά τα ντουί δεν έιναι στεγανά και είπα να μην το ρισκάρω.Σκεφτομαι για ΄΄ενα έτοιμο ενυδρειακό με 8 λάμπες τ8.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Όμως τελικά τα ντουί δεν έιναι στεγανά και είπα να μην το ρισκάρω.Σκεφτομαι για ΄΄ενα έτοιμο ενυδρειακό με 8 λάμπες τ8.

μην πάρεις Τ8 είναι "καμένο χαρτί" :)

Link to comment
Share on other sites

μην πάρεις Τ8 είναι "καμένο χαρτί" :)

+10 Να προτιμήσεις φωτιστικό που παίρνει τ5. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...