Jump to content

το καινουριο μ ενυδρειο


giagiwtis

Recommended Posts

καλησπερα εχ8ες πηρα το καινουριο ενυδρειο τελικα το 45λιτρα εμηνε στο μαγαζι κ εκανα τραμπα με 1 sunsun 125 λιτρον το ενυδρειο το εβαλα εχ8ες τρεχει με 2 φιλτρα μπολικο sirorax βιολογικο κ στα 2 φιλτρα κ μεσα στο νερο εχω ριξη βακτρια θα το αφησω μεχρη το σαβατο κ μετα θα γινει μποθν τα ψαρια στο νερο εχει γινει μπολιασμα απο στρομενο ενυδρειο καπου στα 40 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα εχ8ες πηρα το καινουριο ενυδρειο τελικα το 45λιτρα εμηνε στο μαγαζι κ εκανα τραμπα με 1 sunsun 125 λιτρον το ενυδρειο το εβαλα εχ8ες τρεχει με 2 φιλτρα μπολικο sirorax βιολογικο κ στα 2 φιλτρα κ μεσα στο νερο εχω ριξη βακτρια θα το αφησω μεχρη το σαβατο κ μετα θα γινει μποθν τα ψαρια στο νερο εχει γινει μπολιασμα απο στρομενο ενυδρειο καπου στα 40 λιτρα

να κανεις μετρησης στο νερο σου και μετα να βαλεις ψαρια.αν δεις οτι εστρωσε το φιλτρο τοτε βαλε ψαρια και προσοχη τι ψαρια θα βαλεις για να μην εχεις προβληματα μετα! :P

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου ολοι σου λενε οτι τα ψαρια που εχεις δεν ταιριαζουν μεταξυ τους γιατι δεν κανεις μια καινουρια αρχη με σωστες επιλογες?

Επισης με το πρωτο ενυδρειο σου το ειχες τοποθετησει λαθος και για αυτο σου εσπασε!δεν ακουμουσε ολο σε βαση αλλα μονο σε δυο ξυλα στο πλαι απο οτι φαινεται στις φωτογραφιες σου!

Link to comment
Share on other sites

o φιλος Αρης εχει απολυτο δικαιο !

η τοποθετηση του ενυδρειου ηταν πολυ λαθος και ηταν λογικο να ανοιξει.

γιατι τελικα δεν δινεις τα χρυσοψαρα να κρατησεις τα guppies και να εχεις και

γεννες στο μεγαλο ενυδρειο που εχεις τωρα ? :P

ή αν σου αρεσουν τοσο τα χρυσοψαρα δωσε ολα τα αλλα και κρατα 2

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερψ φιλε μ τα πηρα απο 1 μεγαλο μαγαζι 3 οροφους τον ειπα τι ψαρια εχω κ μ ειπε δν θα εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου...νομιζω οτι βιαστικες πολυ να βαλεις ψαρια μεσα..μετρησεις εκανες?εστρωσε το φιλτρο σου?τα ψαρια που εχεις βαλει ειναι ασυμβατα μεταξυ τους και μετα πιθανον να αρχισουν τα προβληματα παλι..Αφου πηρες καινουριο ενυδρειο επρεπε να κανεις και μια καινουρια αρχη με τα ψαρια σου..τα φυτα βγαλτα απο τα γλαστρακια και φυτεψε τα στο χαλικι σου..

Καλη επιτυχια..

Link to comment
Share on other sites

λοιπων βγηκαν τα χρυσοψαρα μπηκα σε ξεχωριστο ενυδρειο κ ολα καλα ολα ενταξη να τονισω οτι τα χρυσοψαρα δν τα εχω με θερμοστατη...... τα guppy με τα tetra που εχω δεν τεριαζουν? τι αλλα ψαρακια θα προτινατε να εβαζα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπων βγηκαν τα χρυσοψαρα μπηκα σε ξεχωριστο ενυδρειο κ ολα καλα ολα ενταξη να τονισω οτι τα χρυσοψαρα δν τα εχω με θερμοστατη...... τα guppy με τα tetra που εχω δεν τεριαζουν? τι αλλα ψαρακια θα προτινατε να εβαζα?

Τα guppy θελουν οξινο νερο ενω τα tetra μαλακο.ποια tetra εχεις?μαλλον πρεπει να διαλεξεις ενα απο τα δυο.μετρησεις εχεις κανει?αν ναι γραψε τις μετρησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Τα guppy θελουν οξινο νερο ενω τα tetra μαλακο.ποια tetra εχεις?μαλλον πρεπει να διαλεξεις ενα απο τα δυο.μετρησεις εχεις κανει?αν ναι γραψε τις μετρησεις σου

Τα γκαπυ θελουν βασικο νερο (οχι οξινο) και σκληρο.

Τα τετρα θελουν οξινο προς ουδετερο και μαλακο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας αυτο ειναι 1 απο τα καινουρια ενυδρεια αλλα με ψοφισε 1 χρυσοψαρο ενο ηταν μια χαρα

post-38703-1296380783_thumb.jpg ειναι δικια μ κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν μαθαινεις απο τα λαθη σου!

Παλι εβαλες το ενυδρειο να ακουμπαει σε 2 λεπτα ξυλα και θα σου ανοιξει παλι!!!

Οι βασεις για τα ενυδρεια πρεπει να ειναι ετσι ωστε να ακουμπαει ολος ο πατος του ενυδρειου ομοιομορφα!

Link to comment
Share on other sites

να σε πω ξερεισ να με βοηθησεις? 8α ηταν καλυτερο αν στο φιλτρο που εχει το μαυρο που κραταει τα χοντρα πραγμανα μετα ειναι ο καδοσ που εχω το βιολογικο υλικο αναμεσα απο αυτα αν εωαζα το ασπρο το ψιλο φιλτρο που μιαζει σαν αυτο που που εχουμε στουσ αποροφιτιρες 8α βοηθισει? :)

Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλουσα το θεμα να συνεχιστη εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55837 που αυτο ειναι πλεον το ενυδρειο μ ευχαριστο ολους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...