Jump to content

Red Bellied


konstanos

Recommended Posts

Καλησπέρα,θέλω τη βοήθειά σας.Έχω ενυδρείο 320 λίτρα και έχω μέσα ένα κοπαδάκι με 5 τερατάκια :thumbup: θέλω να μου πείτε κάθε πότε και τι να ταίζω :) τους ρίχνω συγκεκριμένα κάθε μέρα φιλέτο γλώσσας αλλα οοοοσο και να τους ριξω αυτα το τρώνε,δίνω περίπου 3 γεύματα τη μέρα

Link to comment
Share on other sites

τα red belly ειναι παντα λαιμαργα κ δεν σταματαν ευκολα να τρωνε. :)

το οτι δεχονται 3 γευματα τη μερα ειναι θετικο κ σημαινει οτι ειναι υγιεστατα κ πολυ εξοικιωμενα με το περιβαλλον του ενυδρειου. ανεβασε καμια φωτο αν μπορεις.

εγω πιστευω οτι το ταισμα σε αυτα τα ψαρια πρεπει να γινεται μερα παρα μερα για αρκετους λογους.

για να μην επιβαρυνεται το νερο τους.

για να μην μενει τροφη ποτε αφαγωτη.

αλλα απο την αλλη με το καθημερινο ταισμα μειωνονται οι πιθανοτητες επιθεσεων (αν κ ειναι σχεδον σπανιες σε ενηλικα ψαρια)

τροφη προσπαθησε να εχεις οσο μπορεις ποικιλια για να παιρνουν τα ψαρια οσο περισσοτερες βιταμινες γινεται.

Link to comment
Share on other sites

απο τροφες:

φιλετο γλωσσας ή αλλου απαχου ψαριου

γαριδες (καλυτερα με το κελυφος)

καλαμαρι

φιλετο κοτοπουλο

καρδια μοσχαριου (πιο σπανια)

τροφες εμποριου σε στικς ή πελετς (λιγο δυσκολο να τις συνηθισουν αν δεν ειναι μαθημενα απο μικρα)

τελος ειναι καλο να συμπληρωνουμαι κατα διαστηματα βιταμινες στο νερο ..

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τους δίνω μόνο φιλέτο γλώσσας και βοδινό,όχι καρδιά συγκεκριμένα,ότι να ναι,δε μένει τίποτα,ορμάνε και το κατασπαράζουν,ναι φαίνονται υγιέστατα,τα αγόρασα πριν 1 μήνα περίπου 3-4 πόντους και έχουν γίνει σίγουρα 7-6, μεγάλωσαν πολύ γρήγορα, από επιθέσεις που και που βλέπω από καμία δαγκωμένη ουρά,στην αρχή,τώρα έχω καιρό να δω κάτι,το μόνο που βλέπω είναι ότι ορμάνε στον πλεκο,είναι περίπου 16 πόντους και τα "φτερά" του ειδικά η ουρά και της πλάτης είναι καταδαγκωμένα,είναι στο ενυδρείο περίπου 8 μήνες αυτός και σύμφωνα με αυτά που διάβασα δε θα έπρεπε να ήταν τόσο επιθετικά μαζί του,ίσως όταν κλείνω τα φώτα να γίνονται αυτά,το ένα πιράνι είναι 2-3 πόντους μικρότερο απο τα υπόλοιπα αλλά προς το παρόν δέ το πειράζουν και τρώει κανονικά,όσο για τη φίλτρανση έχω Fluval 404 γεμάτο με siporax..

Link to comment
Share on other sites

Καμία ακόμα,βλάβη ψηφιακής...Αναμένονται..θα προσπαθήσω και για σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...