Jump to content

ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΡΟΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ Fluval 205


Guest vangel9

Recommended Posts

Χρονια πολλα σε ολους. Ζηταω γνωμες για την πιθανη αιτια της μειωμενης ροης του φιλτρου μου. Αφου καθαρισα σφουγγρακια και σωληνες με πιεση νερου, το φιλτρο δουλευε μια χαρα (εβαλα και τουλι στην εισαγωγη μεσα στο ενυδρειο για να αποκλεισω πιθανη εισροη καποιου φυλλου σε αυτο). Μετα απο 10 μερες αρχιζει παλι να μειωνεται η ροη! Αρχιζω να σκεφτομαι για αλλαγη του impeller αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα βοηθησει. Αν υπαρχει καποια ιδεα θα ηθελα να την ακουσω :)

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις αφησει το σακουλακι με τον ανθρακα μεσα σε καποιο διαμερισμα του 205 υπαρχει περιπτωση να εχει μπουκωσει και να θελει αλλαγη .

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ψιλο το τουλι, αυτο φταιει σιγουρα. Αλλιως ελατωσε λιγο τα βιλογικα υλικα (βγαλε λιγα και δοκιμασε παλι)....

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις αφησει το σακουλακι με τον ανθρακα μεσα σε καποιο διαμερισμα του 205 υπαρχει περιπτωση να εχει μπουκωσει και να θελει αλλαγη .

Οχι δεν εχω μεσα ανθρακα, μονο τα σφουγκαρια του και τα κεραμικα της μαμας του κ' siporax (δεν μπορω να πω οτι εχω παρα πολλα). Θα δοκιμασω να βγαλω το τουλι και θα ξαναγραψω

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω μεσα ανθρακα, μονο τα σφουγκαρια του και τα κεραμικα της μαμας του κ' siporax (δεν μπορω να πω οτι εχω παρα πολλα). Θα δοκιμασω να βγαλω το τουλι και θα ξαναγραψω

Δεν εχει νοημα το τουλι μεσα στο ενυδρείο, αλλα ουτε και έξω απο αυτό. Αν ειχε προβλημα στο να τραβηξει καποιο φυλλο ή κατι αλλο ο κατασκευαστης θα ειχε προνοήσει να φτιαξει κατι.

Με το τουλι το μπουκωνεις και αν το μπουκωνει υπαρχει κίνδυνος να χαλασει.

Οτι και να παρει το φιλτρο μεσα, θα το βγαλουμε εμεις στο επομενο καθαρισμα που θα του ανουμε. Αυτος ειναι και ο λογος που καθε 4-5 μηνες ή και παραπανω, αναλογα με το τι ενυδρείο εχουμε, πρεπει να ανοιγουμε το φιλτρο για να το καθαρισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα το τουλι μεσα στο ενυδρείο, αλλα ουτε και έξω απο αυτό. Αν ειχε προβλημα στο να τραβηξει καποιο φυλλο ή κατι αλλο ο κατασκευαστης θα ειχε προνοήσει να φτιαξει κατι.

Με το τουλι το μπουκωνεις και αν το μπουκωνει υπαρχει κίνδυνος να χαλασει.

Οτι και να παρει το φιλτρο μεσα, θα το βγαλουμε εμεις στο επομενο καθαρισμα που θα του ανουμε. Αυτος ειναι και ο λογος που καθε 4-5 μηνες ή και παραπανω, αναλογα με το τι ενυδρείο εχουμε, πρεπει να ανοιγουμε το φιλτρο για να το καθαρισουμε.

Το τουλι ηταν καθαρο, παρ'ολα αυτα το εβγαλα οπως μου ειπατε αλλα τιποτα!. Σκεφτομαι για τις σωληνες του φιλτρου οι οποιες εχουν ''δοντακια '' οπως οι ηλεκτρολογικες και πιθανως αυτες να κρατανε στερεα υπολειματα. Δεν ξερω ομως αν μπορω να τις αντικαταστησω με αλλες ''λειες'' γιατι οι εργοστασιακες εχουν στην μια τους ακρη ειδικα ακροφυσια για να συνδεονται με το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα δοντακια δεν φταινε σιγουρα.

Δες μηπως εχεις κανενα σπασιμο σε σωληνα και χαμηλωνει η ροη.

Και εγω ειχα προβημα με το δικο μου αλλα αφου το παιδεψα και το ανοιξα καμια 10αρια φορες τιποτα. Μετα το αφησα στην ησυχια του και ηρθε στα καλα του. Γενικα λενε οτι το ταδε φιλτρο γυρναει χ φορεσ το νερο αλλα χωρις υλικα μεσα. Με φουλ υλικα εχει 40 με 60 % μειωμενη αποδοση.

Ελεξε και ποσο ψηλα μπορει να ανεβασει νερο το φιλτρο σου απο τον κατασκευαστη που δινει, και ποσο το ψηλα το ανεβαζεις εσυ.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους εχω αλλαξει τους σωληνες και εχω βαλει της eheim τους κλασσικους τους πρασινου. 16/22 διασταση νομιζω. Ταιριαζει ακριβως!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις μετρησει το μηκος των σωληνων απο την εισοδο του φιλτρου μεχρι την εξοδο τους;το fluval εχει μαξιμουμ μηκος 1,40 μετρα.το ιδιο φιλτρο εχω και δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με όσα σου προτείνουν να κάνεις έλεγξε την πιθανότητα να έχει εγκλοβιστεί θήλακας αέρα σε κάποιο τμήμα του φίλτρου. Ανύψωσε το φίλτρο όσο μπορείς για να μειώσεις την μανομετρική πίεση. Αύξησε την διατομή στους σωλήνες και μείωσε το μήκος τους. Εάν έχεις κάποια αντλία σύνδεσέ την εν σειρά με την είσοδο του φίλτρού για λίγα λεπτά. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εκανα πατεντα βουρτσακι για καθαρισμο μπουκαλιων συνδεδεμενο με χοντρο συρμα και καθαρισα ολες τις σωληνωσεις, χωρις να πειραξω τιποτα αλλο απο το φιλτρο, και τωρα το φιλτρο "πεταει". Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...