Jump to content

Σειρα υλικων και λειτουργια


achisael

Recommended Posts

Αν και ψαχνοντας βρηκα αρκετα θεματα..

αλλα ομως λενε 1 αλλα 2 αλλα 3 .. και δεν ξερω ποιο να κανω...

ΘΕΜΑ Α:

Αγορασα σημερα το 2213 μεσα ειχε ενα κουβα (αυτος στην φωτο)

που ειχε: 5 μπλε στρογγυλα σφουγγαρια , 1 στρογγυλο υαλοβαμβακα και ενα ακομα στρογγυλο μαυρο μικρο που ειναι ανθρακας???

εγω απο βιολογικο υλικο εχω siporax...

με ποια σειρα λοιπον να τα βαλω..?? σκεφτομαι με αυτα που διαβασα μιας και το ''βρωμικο νερο'' μπαινει απο κατω να βαλω...

παντα απο κατω προς τα πανω...

μπλε σφουγγαρι - σιποραξ - μπλε σφουγγαρι τι λετε?

απλα το siporax δεν ου φτανει.. πειραζει να το αρχισω με τον μισο λουβα η πρεπει ο κουβας να ειναι γεματος?

μπορω να βαλω 2 σφουγγαρια ας πουμε κατω...

ΘΕΜΑ Β:

Πως μπαινει μπροστα..?? μην κανω καμια χαζομαρα με το που το πηρα...

νομιζω... Γεμιζω με ενυδρειακο νερο τον κουβα. Τον κλεινω.. Το βαζω στην πριζα.. Περνω το κατω λαστιχο και ρουφαω δυνατα και ταυτοχρονα το βαζω στο κατω σπιραλ και το φιλτρο πηρε μπρος .. σωστα?

νομιζω καποιος μου ειχε δειξει κατι σαν ''τρομπα'' για να μην ρουφας...

ευχαριστω πολυ κσαι περιμενω τος απαντησεις σας...

post-16599-1294235723_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κάτω σφουγγάρι, σιποράξ και μετά πάλι σφουγγάρι. Δεν υπάρχει πρόβλημα αν θα προσθέσεις μετά κι άλλο σιποράξ.

Αφού έχεις τοποθετήσει σωλήνες κτλ χωρίς να το βάλεις στο ρεύμα, ρουφάς μια γερή τζούρα από τον σωλήνα εισαγωγής, τον κοτσάρεις πάνω, περιμένεις να ανέβει το νερό στον σωλήνα εξαγωγής μέχρι την στάθμη του ενυδρείου και μετά το βάζεις στο ρεύμα.

Αυτό το κάνεις κάθε φορά που ανοίγεις το φίλτρο σου, εκτός κι αν έχεις διπλά βανάκια οπού το κάνεις μόνο την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κάτω σφουγγάρι, σιποράξ και μετά πάλι σφουγγάρι. Δεν υπάρχει πρόβλημα αν θα προσθέσεις μετά κι άλλο σιποράξ.

Αφού έχεις τοποθετήσει σωλήνες κτλ χωρίς να το βάλεις στο ρεύμα, ρουφάς μια γερή τζούρα από τον σωλήνα εισαγωγής, τον κοτσάρεις πάνω, περιμένεις να ανέβει το νερό στον σωλήνα εξαγωγής μέχρι την στάθμη του ενυδρείου και μετά το βάζεις στο ρεύμα.

Αυτό το κάνεις κάθε φορά που ανοίγεις το φίλτρο σου, εκτός κι αν έχεις διπλά βανάκια οπού το κάνεις μόνο την πρώτη φορά.

gy

εχω διπλα βανακια αλλα αν θελω δλδα να να βαλω και αλλο uλικο μεσα κλεινω ολα α βανακια???

Link to comment
Share on other sites

gy

εχω διπλα βανακια αλλα αν θελω δλδα να να βαλω και αλλο uλικο μεσα κλεινω ολα α βανακια???

ολα καλα... ανοιξε και ειναι κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κλείνεις όλα τα τα βανάκια κι όταν θες να το ξανασυνδέσεις ανοίγεις πρώτα τα βανάκια της εισόδου, περιμένεις λίγο να τραβήξει νερό ο κάδος, μετά ανοίγεις τα βανάκια τις εξόδου και μετά το βάζεις στο ρεύμα.

Μερικές φορές θέλει καμιά σφαλιάρα, λίγο ταρακούνημα κτλ για να φύγει ο αέρας κτλ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...