Jump to content

Ερωτηση για Diy Sump


empolis

Recommended Posts

καλημερα σας...Εχω φτιάξει ενα ενυδρειο 120 λίτρα (1,00*0.40*0.40) αρχική ιδέα ηταν για fish olny αλλα κατεληξα σε reef οπως ολοι... :thumbup: Το ερώτημα μου τωρα...Καταρχήν θέλω να φτιάξω ενα sump βασικά για να βαλω ολα τα μηχανίματα εκει να μην φενεται τιποτα στο ενυδρειο (μονο οι κυκλοφορητες) μετα απο μια ερευνα στο φορουμ που εκανα ειδα οτι υπαρχουν παρα πολλες τεχνικες αλλα μπερδευτικα...Διαβασα οτι υπαρχει καποια συγκεκριμενη σειρα που φτιαχνεις τα τοιχωματα , π.χ η μακροαλγη μπαινει πρωτα για να μπορει να τρεφετε και μετα μπαινει σκιμμερ και τετοια...Απο υπερχιλιση θα φτιαξω του Αιολου το Project ,σκιμμερ εχω red sea prizm,ποσα λιτρα σαμπ μου προτεινετε και με ποια σειρα να βαλω τα μηχανηματα...Παρακαλω οι Τοπ των Reef να μου δωσουν τα φώτα τους.... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μέρα και χρόνια πολλά... :)

Η ερώτησή σου στο τελείωμά της θα αποτρέψει αρκετούς στο να σου απαντήσουν...Παρακαλω οι Τοπ των Reef να μου δωσουν τα φώτα τους.... γιατί βάζεις έναν ''τοίχο'' σε εμάς τους απλούς θνητούς των reef :thumbup: Αστειεύομαι έτσι;;;

Λοιπόν στο ερώτημά σου τώρα...άν έχεις χώρο θα σου πρότεινα...όσα τα λίτρα σου τόσα και το sump σου ,έτσι κερδίζεις σε συνολικά λίτρα και όσο και να μήν ''φαίνονται'' συνεισφαίρουν τα μέγιστα στο main σου

Aρχικά να λάβεις υπόψιν σου τα μηχανήματα που θέλεις να βάλεις μέσα ή και αργότερα κάποια αναβάθμιση που μπορεί να χρειαστείς...μετά πρέπει να υπολογίσεις και τα λίτρα που θα σου κατεβούν στην περίπτωση τις διακοπής ρεύματος απο εκεί και πέρα το κάθε sump είναι ξεχωριστό για κάθε ενυδρείο και σε σχέση πάντα με τις ανάγκες που προκείπτουν όσο αφορά τον εξοπλισμό...ένα διαμέρισμα για την chaeto και ένα μικρό κυκλοφοριτή, μετά το skimmer , μετά άνθρακα και αντιφώσφορο και στο τέλος η επιστροφή είναι τα γενικά διαμερίσματα που πρέπει να έχεις...

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

...Απο υπερχιλιση θα φτιαξω του Αιολου το Project.....

Προτίμησε να κάνεις για υπερχείλιση παρόμοια με του FotisGt, είναι πιο πρακτική και δεν θα μαζεύει φυσαλίδες αν τυχόν υπάρχουν στο νερό....

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε να κάνεις για υπερχείλιση παρόμοια με του FotisGt, είναι πιο πρακτική και δεν θα μαζεύει φυσαλίδες αν τυχόν υπάρχουν στο νερό....

Αιολος link? δεν το βρισκω στην αναζητηση... :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον συνεχίζω το project να μου πειτε ιδεες... Σαμπ (36cm μηκος Χ 32cm βαθος Χ 50cm υψος) βγαινει 57 λίτρα περίπου , τοσο μπορω να κανω γιατι εχω προβλημα με το επιπλο... Εχω κανει ενα σχεδιο οπως βλεπετε στην φωτογραφια..Το σκιμμερ ειναι κρεμαστο και το εχω υπολογιση να μην βρισκει στο επιπλο...Που θα μπει στο περιπου το σκιμμερ? Χρειαζετε τιποτα αλλο απο τοιχωματα?Ερωτηση αλλη , αυτο που βαζεις 12 cm αραγωνιτη Deep sea για ποιον λογο χρειαζετε? Να προσθεσω και κατι τελευταιο οτι αντιφοσφωρος και ανθρακας θα ειναι στο φιλτρο

post-28426-1294315776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ηι !!!

Πρέπει πρώτα να σκεφτείς , συνολικά όλο το sump !!!

Εαν αυτές ( 36*32*50 ) είναι οι μέγιστες διαστάσεις της γυάλας , αυτό σημαίνει (χοντρικά ) ενα sump 35 καθαρών λύτρων (36*32* 30 ) και περιπου 15 λύτρα περιθώριο (36*32*18) για την υπερχείλιση του main tank στο sump , σε περίπτωση διακοπής ρεύματος .

Επειδή είναι μικρός ο χώρος , όσο λιγότερα χωρίσματα τόσο το καλύτερο . Οπότε και στο σχέδιο σου υπάρχει ένα διαμέρισμα , για skimmer - refiugium - ktl , το οποίο μία χαρα είναι ! έχω θα έβαζα και στην έξοδο της υπερχείλισης ,μέσα σε ένα κάνιστρο άνθρακα και αντιφώσφορο !!!

Πρίν το φτίαξεις δές έαν το σκιμμερ μπαίνει άλλα και έαν είναι μέσα στα όρια του ύψους για να δουλέψει ...

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ηι !!!

Πρέπει πρώτα να σκεφτείς , συνολικά όλο το sump !!!

Εαν αυτές ( 36*32*50 ) είναι οι μέγιστες διαστάσεις της γυάλας , αυτό σημαίνει (χοντρικά ) ενα sump 35 καθαρών λύτρων (36*32* 30 ) και περιπου 15 λύτρα περιθώριο (36*32*18) για την υπερχείλιση του main tank στο sump , σε περίπτωση διακοπής ρεύματος .

Επειδή είναι μικρός ο χώρος , όσο λιγότερα χωρίσματα τόσο το καλύτερο . Οπότε και στο σχέδιο σου υπάρχει ένα διαμέρισμα , για skimmer - refiugium - ktl , το οποίο μία χαρα είναι ! έχω θα έβαζα και στην έξοδο της υπερχείλισης ,μέσα σε ένα κάνιστρο άνθρακα και αντιφώσφορο !!!

Πρίν το φτίαξεις δές έαν το σκιμμερ μπαίνει άλλα και έαν είναι μέσα στα όρια του ύψους για να δουλέψει ...

:):(

να προσθεσω και αλλο αντιφοσφ και ανθρακα αφου θα εχω ηδη στο φιλτρο ... η να τα βγαλω απο το φιλτρο και να τα βαλω στο σαμπ? αν ειναι ετσι γιατι πηρα φιλτρο..? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω και αλλο αντιφοσφ και ανθρακα αφου θα εχω ηδη στο φιλτρο ... η να τα βγαλω απο το φιλτρο και να τα βαλω στο σαμπ? αν ειναι ετσι γιατι πηρα φιλτρο..? :hysterical:

γιατι δεν ήξερες οτι θα έφτιαχνες sump !!!!!!! :buttrock::hysterical::(:thumbup::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και στο φίλτρο να τα κρατήσεις τα χημικά δεν τρέχει , δουλεύει και έτσι (δεν έχεις άλλο χώρο να το κάνεις μεγαλύτερο; )το dsb το βαζουν για τα αναερόβια βακτήρια που διασπούν νιτρικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...