Jump to content

13 λιτρα γαριδαδικο :d


spyros-DH

Recommended Posts

λοιπον το ενυδρειο το αγορασα χτες (τωρα ειναι σε διαδικασια στρωσιματος) ειναι 13 λιτρα με ενα φιλτρακι της πλακας το οποιο θα κανει την δουλεια για τις γαριδουλες :( και τωρα οι ερωτισεις.... :)

http://img842.imageshack.us/gal.php?g=060120111366.jpg --->οι photo

1)τα χαλικια τa :thumbup: καβατζοσα απο το 60λιτρο ενυδρειο :buttrock: κανουν? η να βαλω καποιο αλλο???

2)στο φιλτρο εγω βαλει siporax και υαλοβαμβακα αλλα λυτουργει πολυ δυνατα πος να μιωσω λιγο την δυναμη να μην ρουφιξη καμια γαριδα

3)απο φως εχω 2 επιλογες την βαση που εχει το γραφειο για λαμπα η φωτιστικο γραφειου τι να βαλω?

4) ακουω συμβουλες :thumbup:

p.s.

στου ενυδρειακη θα μπουν φυτα αλλα περιμενω να στρωση

Έγινε επεξεργασία - spyros-DH
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ενυδρειο το αγορασα χτες (τωρα ειναι σε διαδικασια στρωσιματος) ειναι 13 λιτρα με ενα φιλτρακι της πλακας το οποιο θα κανει την δουλεια για τις γαριδουλες :( και τωρα οι ερωτισεις.... :)

http://img842.imageshack.us/gal.php?g=060120111366.jpg --->οι photo

1)τα χαλικια τa :thumbup: καβατζοσα απο το 60λιτρο ενυδρειο :buttrock: κανουν? η να βαλω καποιο αλλο???

2)στο φιλτρο εγω βαλει siporax και υαλοβαμβακα αλλα λυτουργει πολυ δυνατα πος να μιωσω λιγο την δυναμη να μην ρουφιξη καμια γαριδα

3)απο φως εχω 2 επιλογες την βαση που εχει το γραφειο για λαμπα η φωτιστικο γραφειου τι να βαλω?

4) ακουω συμβουλες :thumbup:

p.s.

στου ενυδρειακη θα μπουν φυτα αλλα περιμενω να στρωση

1)κατα την γνωμη μου απο οτι ξερω και βλεπω οι γαριδες θελουν πολυ λεπτο χαλικι εως και αμμο

2)στο φιλτρο βαλε κανενα κομματακι τουλι αν και δεν νομιζω να ρουφηξει καμια γαριδα

3)δεν ξερω αν θα καουν δουλεια καποιο απο τα δυο φωτιστικα.θα σου ελεγα να προμηθευτεις μια λαμπα της dennerle των 11 watt.

4)οι συμβουλες ειναι στους 1,2,3.

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη το ιδιο περιπου ενυδρειο το ειχα και εγω εκανα το εξης...

post-9237-1294322959_thumb.jpg

Παρε ενα κομματι λαστιχο και κανε τρυπες...

Θα χρειαστεις ενα σουβλι,αναπτηρα και παγωμενο νερο(νερο βρυσης)

Θα ζεσταινεις το λαστιχο σε ενα σημειο και με το σουβλι θα κανει την τρυπα αμεσως μετα στο κρυο νερο...

(2-3 φορες στην ιδια τρυπα για να μην σου κλεισει ποτε...)

Και εισαι ετοιμος!!

(πατεντα SPRAY BAR)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ενυδρειο το αγορασα χτες (τωρα ειναι σε διαδικασια στρωσιματος) ειναι 13 λιτρα με ενα φιλτρακι της πλακας το οποιο θα κανει την δουλεια για τις γαριδουλες :( και τωρα οι ερωτισεις.... :)

http://img842.imageshack.us/gal.php?g=060120111366.jpg --->οι photo

1)τα χαλικια τa :thumbup: καβατζοσα απο το 60λιτρο ενυδρειο :buttrock: κανουν? η να βαλω καποιο αλλο???

2)στο φιλτρο εγω βαλει siporax και υαλοβαμβακα αλλα λυτουργει πολυ δυνατα πος να μιωσω λιγο την δυναμη να μην ρουφιξη καμια γαριδα

3)απο φως εχω 2 επιλογες την βαση που εχει το γραφειο για λαμπα η φωτιστικο γραφειου τι να βαλω?

4) ακουω συμβουλες :thumbup:

p.s.

στου ενυδρειακη θα μπουν φυτα αλλα περιμενω να στρωση

Πιστεύω ότι θα γίνει πολύ όμορφο το ενυδρειάκι.

Τώρα...

αν το χαλίκι είναι από στρωμένο ενυδρείο και βάλεις και μπόλι δεν χρειάζεται να περιμένεις να στρώσει.

Το χαλίκι είναι απαραίτητο στα γαριδάδικα ειδικά σε τόσο λίγα λίτρα αφού δεν επιφέρει αναερόβιες περιοχές. Άμμο δεν βάζουμε σε καμία περίπτωση.

Για το φίλτρο αν έχει μεγάλες εγκοπές στην είσοδο θα πρέπει να βάλεις ένα τούλι ή κάτι ανάλογο. Για την μείωση της ροής στην έξοδο θα πρέπει να βάλεις μια φλογέρα μεγαλώνοντας τις τρύπες της όσο χρειάζεται για να φτάσουμε στην επιθυμητή ροή ή ...αγοράζεις ένα πιο μικρό σε λίτρα φίλτρο.

Για φωτισμό ανάλογα τα φυτά που θέλεις να βάλεις θα πρέπει να επιλέξεις, αν βάλεις εύκολα φυτά και μια 8watt σου φτάνει.

Αν θα πας για CO2 πρέπει οπωσδήποτε με controller για να έχουμε σταθερή την τιμή του PH.

Λιπάσματα καλύτερα όχι.

Με το θέμα θερμοκρασία το καλοκαίρι τι σκέφτεσαι να κάνεις; Αν πας για ανεμιστηράκια θα πρέπει να προσέξεις την εξάτμιση και ίσως χρειστείς αυτόματη αναπλήρωση.

Σαφώς μιλάμε να μπουν red cherry και όχι κάποιο άλλο είδος πιο ευαίσθητο

Καλή συνέχεια! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ βασικα τις τριπες θα τις κανω με ενα καλο μαχερακι που εχω :):thumbup::(

μια ερωτιση ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΟΥΛΙ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το καλοκερι επιδη ειναι διπλα και το leopard gecko μου 8α εχω εναν ανεμηστιρα επιτραπεζειο :)

οπως και στο 60λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ βασικα τις τριπες θα τις κανω με ενα καλο μαχερακι που εχω :):thumbup::(

μια ερωτιση ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΟΥΛΙ :thumbup:

post-8235-1294327432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στι ορασινο η στο κοκκινο να κανω τρυπες ?

post-18829-1294388991_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στι ορασινο η στο κοκκινο να κανω τρυπες ?

Στο πράσινο, το κόκκινο είναι για τον αέρα

Link to comment
Share on other sites

Στο πράσινο, το κόκκινο είναι για τον αέρα

και αυτο το σολινακι πως βγανει? ΓΙΑΤΙ εμενα μονο το κοκινο εχει το υπολειπο δν υπαρχει :):thumbup::( μηπως ειναι μεσα στο φιλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

και αυτο το σολινακι πως βγανει? ΓΙΑΤΙ εμενα μονο το κοκινο εχει το υπολειπο δν υπαρχει :):thumbup::( μηπως ειναι μεσα στο φιλτρο ?

Το πράσινο είναι το σωληνάκι που θα πρέπει να προσθέσεις ανοίγοντας το τις τρύπες που προαναφέραμε.

Το κόκκινο είναι το σωληνάκι εισαγωγής αέρα το οποίο δεν είναι απαραίτητο να το έχεις με την προϋπόθεση να έχεις ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο είναι το σωληνάκι που θα πρέπει να προσθέσεις ανοίγοντας το τις τρύπες που προαναφέραμε.

Το κόκκινο είναι το σωληνάκι εισαγωγής αέρα το οποίο δεν είναι απαραίτητο να το έχεις με την προϋπόθεση να έχεις ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του φίλτρου σου.

aaa τωρα καταλαβα θα βαλω σολινακι! αχχα νομιχα οτι υπαρχει υδη και ηταν μεσα :wub::wootwoot::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε το "πρασινο" σωληνακι ειναι εξτρα δεν ειναι μεσα στο "ενυδρειο" που πηρες...

Μπορεις ευκολα να βρεις ενα κομματι απο λαστιχο...

Για οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...