Jump to content

κινεζικο ενυδρειο και βιολογια


magnet1

Recommended Posts

για να φτιαξω τη βιολογια του ενυδρειου μου αγωρασα σημερα ΒΙΟΜΑΧ της fluval και ενα σφουγκαρι μπλε της Juwel. το ενυδρειο ειναι sun sun τα κινεζικα. 220 λιτρα περιπου.

εχει απο πανω ενα σωλινα με τρυπες και μιραζει το νερο σε 4 κουτακια στα οποια μπενουν τα φιλτρα και το βιολογικο υλικο.

η ερωτηση μου ειναι η εξης... το βιολογικο ηλικο πρεπει να ειναι εντελος μεσα στο νερο η και μονο που το βρεχει το νερο αρκει?? αν δεν ερκει τοτε μαλον θα πρεπει να κοιταξω και για εξωτερικο φιλτρο.

στο υπαρχον φιλτρο εχω βαλει στα 2 κουτια το σφουγκαρι που πηρα και ΒΙΟΜΑΧ και στα αλλα 2 το ψιλο σφουγκαρι που ειχε ιδη και ΒΙΟΜΑΧ και σε αυτα. απλα τα κουτια δε γεμιζουν νερο το νερο βρεχει το ΒΙΟΜΑΧ περναει απο το σφουγκαρι και βγενει απο κατω με ελευθερη ροη

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε καταλαβα ακριβως πως ειναι το φιλτρο σου και τι ακριβως εχεις κανει, το βιολογικο υλικο πρεπει να ειναι μεσα στο φιλτρο και να το βρεχει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε καταλαβα ακριβως πως ειναι το φιλτρο σου και τι ακριβως εχεις κανει, το βιολογικο υλικο πρεπει να ειναι μεσα στο φιλτρο και να το βρεχει το νερο.

φαντασου 4 κουτια ορθογωνια στο καπακι του ενυδρειου. μεσα στα οποια εχω βαλει σφουγκαρι (χοντρο στα 2 και ψιλο στα αλλα 2) και πανω απο αυτο εχω ριξει βιολογικο υλικο. ολα αυτα κανουν ''ντουζ'' απο μια σωληνα με τρυπες συνδεμενη με μια αντλια

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε καταλαβα ακριβως πως ειναι το φιλτρο σου και τι ακριβως εχεις κανει, το βιολογικο υλικο πρεπει να ειναι μεσα στο φιλτρο και να το βρεχει το νερο.

Αν πρέπει να διαλέξεις το ένα ή το άλλο, είναι καλύτερα να έχεις το σφουγγάρι από πάνω - ώστε να μαζεύει αρχικά τις ακαθαρσίες και το βιολογικό από κάτω . Έτσι και δεν θα μπλοκάρει γρήγορα απο τις βρωμιές και θα έχει την μέγιστη απόδοση αφου θα είναι καλυμένο απο νερό.

Link to comment
Share on other sites

αν μεσα στο ενυδρειο βαλω καποιο κουτι η διχτακι κρυμενο πισω απ πετρες κτλ και το γεμισω βιολογικο υληκο κανει δουλεια η θα πρεπει να ειναι μονο μεσα στο φιλτρο??

Link to comment
Share on other sites

αν μεσα στο ενυδρειο βαλω καποιο κουτι η διχτακι κρυμενο πισω απ πετρες κτλ και το γεμισω βιολογικο υληκο κανει δουλεια η θα πρεπει να ειναι μονο μεσα στο φιλτρο??

Απο το βιολογικο θα πρεπει να περναει ολο το νερο και οχι να το αφηνουμε μονο του καπου. Θελει να δεχεται καποια ροη για να κανει δουλεια μεγιστη..... Και μεσα στα κουτακαι ειναι η καλητερη ροη.

Βαλε πρωτα, οπως πεφτει το νερο, το χοντρο ποροδες σφουγγαρι, μετα το βιολογικο υλικο και μετα το ψιλο σφουγγαρι. Τα δυο τελευταια μπορεις και αναποδα να τα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο το βιολογικο θα πρεπει να περναει ολο το νερο και οχι να το αφηνουμε μονο του καπου. Θελει να δεχεται καποια ροη για να κανει δουλεια μεγιστη..... Και μεσα στα κουτακαι ειναι η καλητερη ροη.

Βαλε πρωτα, οπως πεφτει το νερο, το χοντρο ποροδες σφουγγαρι, μετα το βιολογικο υλικο και μετα το ψιλο σφουγγαρι. Τα δυο τελευταια μπορεις και αναποδα να τα βαλεις.

αν δηλαδη το βιολοφικο υλικο δν δεχετε ροη δν κανει δουλεια (αν δηλαδη ειναι μεσα στο ενυδρειο απλα)??

Link to comment
Share on other sites

οχι. περνωντας μεσα του το νερο οξυγονωνεται και το οξυγονο αυτο χρησιμοποιουν τα βαλτηρια για να ζησουν και να κανουν αποικιες.

Link to comment
Share on other sites

οχι. περνωντας μεσα του το νερο οξυγονωνεται και το οξυγονο αυτο χρησιμοποιουν τα βαλτηρια για να ζησουν και να κανουν αποικιες.

οποτε αν ειναι απλα μεσα στο ενυδρειο ειναι αχρηστο ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε προμηθευτηκα πριν ουτε 4μερες ιδια μαρκα ενυδρειο sun sun και εχει τον ιδιο τυπο φιλτρανσης ακριβως!Ειναι βεβαια 30λιτρο.Παρολαυτα αν μεσα ειχε ενα σφουγγαρι χρωματος σκουρο γκρι επειδη εψαξα κι εγω τι να βαλω, το σφουγγαρι αυτο δεν νομιζω να κανει για σταθερο στο φιλτρο.Παρολο που μου ειπαν απο το pet shop να το βαλω ρωτησα γνωστο μου που ασχολειται και μου ειπε οτι αυτος ο τυπος σφουγγαριου οτι κραταει το "ξερναει" μετα απο λιγη ωρα(ισως 1μιση-2).Μου το προτεινε για ασθενειες ψαριων(ωστε να κατακρατα πιθανον φαρμακα που δεν θες να διοχετευτουν στο υπολοιπο ενυδρειο κ.λ.π.) και μαλιστα οχι για πολλες χρησεις.Αυτο καθαρα απο θεμα ενημερωσης.Απο εκει και περα εσυ κρινεις εσυ αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε προμηθευτηκα πριν ουτε 4μερες ιδια μαρκα ενυδρειο sun sun και εχει τον ιδιο τυπο φιλτρανσης ακριβως!Ειναι βεβαια 30λιτρο.Παρολαυτα αν μεσα ειχε ενα σφουγγαρι χρωματος σκουρο γκρι επειδη εψαξα κι εγω τι να βαλω, το σφουγγαρι αυτο δεν νομιζω να κανει για σταθερο στο φιλτρο.Παρολο που μου ειπαν απο το pet shop να το βαλω ρωτησα γνωστο μου που ασχολειται και μου ειπε οτι αυτος ο τυπος σφουγγαριου οτι κραταει το "ξερναει" μετα απο λιγη ωρα(ισως 1μιση-2).Μου το προτεινε για ασθενειες ψαριων(ωστε να κατακρατα πιθανον φαρμακα που δεν θες να διοχετευτουν στο υπολοιπο ενυδρειο κ.λ.π.) και μαλιστα οχι για πολλες χρησεις.Αυτο καθαρα απο θεμα ενημερωσης.Απο εκει και περα εσυ κρινεις εσυ αποφασιζεις.

τα σφουγκαρια που αγωρασα εγω ειναι μπλε αλλης εταιριας. οπος επισης και ενα πολυ ψιλο λευκο φιλτρο για να κραταει και τα πιο μικρα σωματιδια (αυτα που αναφερεις εσυ ειναι σφουγκαρια ανθρακα. )

Link to comment
Share on other sites

τα σφουγγαρια της juwel που πηρες ειναι με μικρους πορους η με μεγαλους;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ενυδρείο έχει ένας φίλος και δουλεύει άψογα με αυτό το σύστημα, απλά το αναβάθμισε με βιολογικό υλικό και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με αυτα που πηρα υπαρχουν και με μεγαλητερους πορους. δεν ξερω ποσες κατηγοριες βγαζει η συγκεκριμενη εταιρια. αυτα τα σφουγκαρια τα εβαλα στο τελευταιο σταδιο φιλτρανσης. δευτερο ειναι το βιολογικο υλικο και πρωτο το λεπτο λεπτο υλικο σαν φιλτρο αποροφητηρα που ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ενυδρείο έχει ένας φίλος και δουλεύει άψογα με αυτό το σύστημα, απλά το αναβάθμισε με βιολογικό υλικό και τέλος.

επισης και οικονομικο. ο κυκλοφοριτης εχει μονο 8 ευρω και ειναι 900 λιτ/ωρα... εχω παρει και καβατζα αλλους 2 να εχω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Δεν κατάλαβα ακριβώς την σειρά αλλά το βιολογικό υλικό εγώ θα το έβαζα κάτω κάτω στον πάτο του κάθε κουτιού. Αυτό που πρέπει να προσέχεις με αυτό το σύστημα είναι να μην σου βουλώνουν τα μπεκακια και αλλού τρέχει και αλλού όχι, ειδικά όταν έχουμε κάποιο φυτό που μαδαει όπως το κερατοφυλλο ρουφώντας το, η αντλία το στέλνει στα μπεκ και εκεί βουλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

παρολο δεν εχω φυτα στο ενυδρειο, καθε 2 εβδομαδες τα καθαριζω ολα τα σωλινακια να ειμαι σιγουρος

:P

Link to comment
Share on other sites

καπος ετσι ειναι το συστημα φιλτρανσης στα SUN SUN

Εγω θα εβαζα το σφουγγαρι πανω, στην μεση το μαλλι και κατω το βιολογικο υλικο.

Ετσι το σφουγγαρι θα πιανει τα χοντρα, το μαλλι τα ψιλα και οι βιολογια στον πατο θα μενει παντα καθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα το σφουγγαρι πανω, στην μεση το μαλλι και κατω το βιολογικο υλικο.

Ετσι το σφουγγαρι θα πιανει τα χοντρα, το μαλλι τα ψιλα και οι βιολογια στον πατο θα μενει παντα καθαρη.

ετσι δεν το δοκιμασα... δοκιμασα ομως το σφουγκαρι επανω στη μεση το βιολογικο υλικο και κατω το βαμβακι. εφραζαν οι τρυπες που φευγει το νερο και πεφτει στο ενυδρειο ομως και τα αλαξα παλι.

θα το δοκιμασω και οπος λες να δω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...