Jump to content

Γυαλα κλασικη


Guest billakosss

Recommended Posts

Guest billakosss

Καλησπερα παιδια και καλη χρονια! νεο μελος οπως βλεπετε..θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια και να με συμβουλεψετε..

προχθες μου κανανε δωρο μια γυαλα μεσαιου μεγεθους οχι η κλασικη που υπαρχει..τωρα το δωρο ειναι σχετικο..γιατι ημουν παρων κι εγς.παντα ηθελα μια γυαλα μεσα στο δωματιο μου με 1-2 ψαρακια.. και οντως πηρα 2 ψαρακια τα οποια ειναι κοι οπως μας ειπε αυτος στο μαγαζι. το ενα πεθανε δυστηχως σημερα και πηγα πηρα ενα αλλο κοι επισης. απ'οτι διαβασα ομως ..δυστηχως, και με στεναχωρησατε διοτι τα κοι καθως και τα χρυσοψαρα θελουν ενυδρειο ..

το νερο απ'οτι μου ειπε ο τυπος στο pet shop , ανα 3 μερες ολοκληρη αλλαγη νερου. ενας αλλος μου ειπε τα 3/4..τελικα τι ισχυει?

επειδη δεν ξερω κατα ποσο θα τα σωσω τα ψαρακια.. τι μου προτεινετε να κανω?

και κατι ακομα..δλδ η γυαλα ειναι τελειως διακοσμητικη? δεν επιβιωνει καποιο ψαρακι?

και επισης να πω οτι την γυαλα την εχω στο δωματιο μου και συγκεκριμενα πανω στο τραπεζι που εχω..θα ηταν πολυ καλο να ειχα μια λυση με την γυαλα που εχω.

Συγνωμη αν σας μπερδεψα..

Φιλικα,

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε κ χρονια πολλα.

Ενα ενυδρειο, μικρο η μεγαλο δεν εχει σχεση, χωρις καποια φιλτρανση δεν θα ειναι δυνατο να κατοικηθει απο κανεναν ζωντανο οργανισμο σε βαθος χρονου.

Παρομοιως χρειαζεσαι και φωτισμο.....

Εδω μεσα εχει πολλα αρθα για οτι λογης ψαρακια και φυτα θελεις. Καλο διαβασμα και με το καλο ενα καινουργιο ενυδρειο με τον απαραιτητο εξοπλισμο και αυτο το κρατας για αλλους λογους, που σιγουρα θα ανακαληψεις στην πορεια οπως π.χ. καραντινα, φυτωριο μικρο κ.α.

Link to comment
Share on other sites

χρυσοψαρο δεν μπορει να ζησει μεσα σε γυαλα.θελει τουλαχιστον 120λιτρα.το μοναδικο ψαρι για γυαλα ειναι ο μονομαχος.αν η γυαλα σου ειναι στρογγυλη θα σε συμβουλευα να μην την χρησιμοποιησης.θα μπορουσεσ αμα θεσ να παρεις ενα φτηνο 20λ ή 13λ ενυδρειο που κοστιζει περιπου το 20λ 25ε και τον 13λ 15ε ωστε μεσα να βαλεις ενα μονομαχο και μερικες γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

χρυσοψαρο δεν μπορει να ζησει μεσα σε γυαλα.θελει τουλαχιστον 120λιτρα.το μοναδικο ψαρι για γυαλα ειναι ο μονομαχος.αν η γυαλα σου ειναι στρογγυλη θα σε συμβουλευα να μην την χρησιμοποιησης.θα μπορουσεσ αμα θεσ να παρεις ενα φτηνο 20λ ή 13λ ενυδρειο που κοστιζει περιπου το 20λ 25ε και τον 13λ 15ε ωστε μεσα να βαλεις ενα μονομαχο και μερικες γαριδες.

Ριξε μια ματια στις απαιτησεις που εχει ενας μονομαχος,γιατι τα παραπανω που γραφεις δυστυχως δεν ευσταθουν.... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη φιλε μου NICKTHEFISHπαντως απο τα λιγα που γνωριζω ειναι οτι ο μονομαχοσ ειναι ψαρι που δεν χρειαζεται πολλα λιτρα

φιλικα jaxri

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη φιλε μου NICKTHEFISHπαντως απο τα λιγα που γνωριζω ειναι οτι ο μονομαχοσ ειναι ψαρι που δεν χρειαζεται πολλα λιτρα

φιλικα jaxri

Όλοι κάνουμε λάθη και φυσικά από αυτά μαθαίνουμε! :wootwoot:

Ο μονομάχος μπορεί να μην θέλει πολλά λίτρα, αλλά χρειάζεται σταθερότητα συνθηκών! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γυάλαααααα?????? :wub::wootwoot::rolleyes:;)

Άστο καλύτερα. Θα ήταν σαν να ζούσες εσύ σε σπίτι 1χ1.....Μπορείς ?????Δεν νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλως ηρθες κιολας, τα χρυσοψαρα θελουν μεγαλα ενυδρεια και τα κοι.... λιμνες :wub:

κοιτα αμα θες να κανεις κατι ωραιο και να βλεπεις και τα ψαρακια σου για αρκετο καιρο πρεπει να παρεις ενα ενυδρειο, εστω και μικρο και αναλογα με τα ψαρακια που θελεις να βαλεις. τα λινκς παραπανω ειναι ολα πολυ χρησιμα, μελετησε τα και αποφασιζεις. εμεις εδω ειμαστε!

καλη συνεχεια ευχομαι! :wootwoot::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...