Jump to content

Φιλτρανση-Οικονομια ρευματος


krisos

Recommended Posts

Αναζητωντας για φιλτρανση για καποιο ενυδρειο 400 λιτρων με ροη νερου 2000 λιτρα / ωρα ποια κατα την γνωμη σας ειναι η καλυτερη λυση για εξικονομιση ρευματος/ενεργειας?

Link to comment
Share on other sites

1) Δύο ecco pro 300 (2036) (2x8w=16) η πιο οικονομική λύση εξαρτάται και από την ιχθυοφόρτωση και τη φυτομάζα φυσικά αν θα είσαι ΟΚ (ενδεικτικό κόστος περίπου 190 ευρώ)

2) Τρία ecco pro 300 (2036) (3x8 watt =24)

η καλύτερη για μένα λύση, ενδεικτικό κόστος περίπου 285 ευρώ

2) Ένα ecco pro 300 (2036) και ένα professional 3 - 600 (2075) (8 + 16 watt=24) ενδεικτικό κόστος περίπου 265 ευρώ

3) Δύο Fluval 405 (2x20 watt=40) αυξημένη πλέον η κατανάλωση, κόστος αγοράς περίπου 270 ευρώ

4) δύο 2217 με κατανάλωση επίσης 40watt και τιμή περίπου στα 260 ευρώ

οι τιμές φυσικά ποικίλουν

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

1) Δύο ecco pro 300 (2036) (2x8w=16) η πιο οικονομική λύση εξαρτάται και από την ιχθυοφόρτωση και τη φυτομάζα φυσικά αν θα είσαι ΟΚ (ενδεικτικό κόστος περίπου 190 ευρώ)

2) Τρία ecco pro 300 (2036) (3x8 watt =24)

η καλύτερη για μένα λύση, ενδεικτικό κόστος περίπου 285 ευρώ

2) Ένα ecco pro 300 (2036) και ένα professional 3 - 600 (2075) (8 + 16 watt=24) ενδεικτικό κόστος περίπου 265 ευρώ

3) Δύο Fluval 405 (2x20 watt=40) αυξημένη πλέον η κατανάλωση, κόστος αγοράς περίπου 270 ευρώ

οι τιμές φυσικά ποικίλουν

ποποοοο πολυ εμπεριστατωμενη αποψη! :wub: ...αν προκειται για τροφεους με ελαχιστη φυτομαζα ειμαι ενταξυ με την πρωτη περιπτωση? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 16 ikola (+ 7 μωρά πλέον) σε RIO300 έχω

1) το εσωτερικό

2) ένα 2028

3) δύο 2036

ίσως να είμαι λίγο υπερβολικός όμως

τα συμπεράσματα δικά σου :wub::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 16 ikola (+ 7 μωρά πλέον) σε RIO300 έχω

1) το εσωτερικό

2) ένα 2028

3) δύο 2036

ίσως να είμαι λίγο υπερβολικός όμως

τα συμπεράσματα δικά σου :wootwoot::rolleyes:

Οχαχαχα! ;) ..να σου ζησουν! :wub:

ποσο παραπανω πληρωνεις σε ρευματα το διμηνο ? ..ειναι ευκολο να υπολογισεις?

Ουσιαστικα αν μιλαμε για 20-25 wat ειναι σαν να εχεις μια λαμπα μονιμα ανοιχτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατηρώ ιδιαίτερη αύξηση στο λογαριασμό (άλλωστε ως οικογένεια και με παιδιά στην εφηβεία έχουμε άλλους λόγους για αύξηση της κατανάλωσης ρεύματος το ενυδρείο είναι πταίσμα :wub: )

Πάντως γι αυτό όταν αποφάσισα να αυξήσω τη φίλτρανση πρόσθεσα τα δύο ecco pro μετά το εσωτερικό και το 2028 για να κρατήσω την κατανάλωση χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Αναζητωντας για φιλτρανση για καποιο ενυδρειο 400 λιτρων με ροη νερου 2000 λιτρα / ωρα ποια κατα την γνωμη σας ειναι η καλυτερη λυση για εξικονομιση ρευματος/ενεργειας?

eheim 2080

* 20 watts

* δε σπάει δε χαλάει

* πανεύκολο στη συντήρηση

* 12 λίτρα καθαρά χώρος για υλικά

τι άλλο θες; :wub:

Link to comment
Share on other sites

eheim 2080

* 20 watts

* δε σπάει δε χαλάει

* πανεύκολο στη συντήρηση

* 12 λίτρα καθαρά χώρος για υλικά

τι άλλο θες; :wootwoot:

Πολύ καλή πρόταση το 2080 αν θα πάει σε ένα μόνο φίλτρο. :rolleyes:

Πάντως θα προτιμούσα τρία ecco pro και για λόγους ασφάλειας και περιοδικής συντήρησης. :wub:

Link to comment
Share on other sites

2080 + εσωτερικο της Τζουελ ε?

...παντως κατω απο 25 watt ειναι δυσκολο να πεσω ..σωστα?

πολυ καλο ειναι και το 2180 αλλα πανακριβο

αυτο ισως θα μπορουσε να τρεχει μονο του?

επισης απο Fluval μου εκανε καλη ενυτπωση το

FX5

οπως και το G6

που μαλλον ειναι το ιδανικο για την περιπτωση μου αλλα ειναι παλι καπως ακριβο

επισης για sub ολες οι αντλιες ειναι ενεργοβορες ασε που θα πρεπει να μπεις σε περιπετιες μς υπερχυλισεις και τρυπιματα τζαμιων κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο και αυτό

...κατι τετοια ποστ καν'ς και με φτιαν'ς! :wub::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

...αφου τα ειπαμε ολα θα μου εξηγισεται και ενα τελευταιο? :wub::wootwoot::rolleyes:

σε αυτο εδω το φιλτρο Eheim pr .Thermointervall 2329

λεει τα εξης:

Εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 600 λίτρα. Το συγκεκριμένο φίλτρο διαθέτει εξωτερικό φλοτέρ το οποίο εμπλουτίζει το νερό με οξυγόνο. Επιπλέον εξουδετερώνει την αμμωνία και το nitrite γρηγορότερα από τα απλά εξωτερικά φίλτρα. Τέλος διαθέτει ενσωματωμένο θερμοστάτη με εξωτερικό ρυθμιστή έτσι ώστε να μπορείτε εύκολα να ρυθμίζετε την ανάλογη θερμοκρασία. Η συσκευασία περιέχει όλα τα απαραίτητα βιολογικά υλικά.

προφανως εχει κατι σαν αρεαντλια ...αλλα πως εξουδετερωνει ολα τα νιτρικα? ..μηπως αυτο δεν βοηθα να αναπτυχθει σωστα η βιολογια του?

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο και αυτό

POWER CONSUMPTION

Filters are used 24/7 365 days of the year so power is important. The Eheim is the clear winner here averaging 27w against the Fluvals 51w so the fluval would cost nearly twice as much a year to run as the Eheim.

δηλαδη αν τα κανεις σουμα το Fluval στον πρωτο χρονο εφτασε την τιμη του Eiheim ...φαντασου τι θα γινει τα υπολοιπα 3-4 χρονακιαααα !! :wub::wootwoot: ..τα συμπερασματα που εχω στο μυαλο μου διορθωστεμε αν κανω λαθος ειναι οτι μπορει στο φιλτραρισμα το Φλουβαλ(μηχανικα) να ειναι καλυτερο αλλα ειναι σαφως για μεγαλυτερα ενυδρεια απο αυτα που απευθυνεται το Eheim ...σαφως ομως συμφερει να αγορασεις Eheim ...με το EHEIM καλυπτεις κατα την γνωμη μου μεγαλα ενυδρεια χωρις πολλα εξοδα στην μετ' επιτα ενυδρειακη σου ''ζωη''

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

περιπου ιδια ειναι αυτα εδω τα δυο

Fluval G6

και Εheim 2180

ιδια καταναλωση ..ιδια τιμη αλλα μαλλον συμφερει το Fluval

μεγαλυτερο χωρο ...το μονο που δεν αντιλαμβανομαι ειναι γιατι γραφει πως το EHEIM κανει για 1200 λιτρα??? ενω το φλουβαλ για μικροτερο? (600)

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη λυση δεν σου ειπαν:

Δυο 2217 σε σειρα με το ενα στο ρευμα :wub:

Είναι και αυτή μία προσέγγιση.

Θεωρώ όμως ότι ο χαρακτηρισμός της ως "καλύτερη λύση" είναι υπερβολικός και από πλευράς κατανάλωσης (δύο ecco - 16watt) ούτε και από πλευράς ασφάλειας στη φίλτρανση (ένα φίλτρο). Για μένα οποιαδήποτε λύση προτείνει ένα μόνο φίλτρο σε λειτουργία είναι πάντα υποδεέστερη από οποιαδήποτε άλλη έχει δύο φίλτρα παράλληλα. Κάθε άποψη όμως είναι σεβαστή και καλό να ακούγεται :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

περιπου ιδια ειναι αυτα εδω τα δυο

Fluval G6

και Εheim 2180

ιδια καταναλωση ..ιδια τιμη αλλα μαλλον συμφερει το Fluval

μεγαλυτερο χωρο ...το μονο που δεν αντιλαμβανομαι ειναι γιατι γραφει πως το EHEIM κανει για 1200 λιτρα??? ενω το φλουβαλ για μικροτερο? (600)

Απόφυγε θερμοφίλτρα όπως το 2180. καλύτερα το θερμαντήρα σου να τον έχεις ξεχωριστά από το φίλτρο. Πληρώνεις άδικα χρήματα και με μεγαλύτερη πιθανότητα αστοχίας.

Link to comment
Share on other sites

...αφου τα ειπαμε ολα θα μου εξηγισεται και ενα τελευταιο? :wub::wootwoot::rolleyes:

σε αυτο εδω το φιλτρο Eheim pr .Thermointervall 2329

λεει τα εξης:

Εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 600 λίτρα. Το συγκεκριμένο φίλτρο διαθέτει εξωτερικό φλοτέρ το οποίο εμπλουτίζει το νερό με οξυγόνο. Επιπλέον εξουδετερώνει την αμμωνία και το nitrite γρηγορότερα από τα απλά εξωτερικά φίλτρα. Τέλος διαθέτει ενσωματωμένο θερμοστάτη με εξωτερικό ρυθμιστή έτσι ώστε να μπορείτε εύκολα να ρυθμίζετε την ανάλογη θερμοκρασία. Η συσκευασία περιέχει όλα τα απαραίτητα βιολογικά υλικά.

προφανως εχει κατι σαν αρεαντλια ...αλλα πως εξουδετερωνει ολα τα νιτρικα? ..μηπως αυτο δεν βοηθα να αναπτυχθει σωστα η βιολογια του?

Αυτό ανήκει στην κατηγορία των wet dry φίλτρων (δες εδώ )

Γενικά στην τεχνολογία αυτή το βιολογικό υλικό έρχεται σε επαφή με περισσότερο οξυγόνο λόγω του αδειάσματος και γεμίσματος του κάνιστρου κάτι που θεωρητικά οδηγεί σε καλύτερη διάσπαση αμμωνίας και νιτρίτη. Δεν χρησιμοποίησα ποτέ τέτοιο φίλτρο αλλά σε ενημερώνω ότι έχεις δει πολλές φορές wet dry φίλτρα: τα sump είναι η πλέον γνωστή μορφή wet dry φίλτρου. Δες και εδώ. και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη λυση δεν σου ειπαν:

Δυο 2217 σε σειρα με το ενα στο ρευμα :wootwoot:

εδω μιλαμε για καταναλωση ουσιαστικα 20 βατ?

..(εγγυκλοπεδικα) :wub: εχουμε κανενα σχημα φωτο που να διχνει πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ανήκει στην κατηγορία των wet dry φίλτρων (δες εδώ )

Γενικά στην τεχνολογία αυτή το βιολογικό υλικό έρχεται σε επαφή με περισσότερο οξυγόνο λόγω του αδειάσματος και γεμίσματος του κάνιστρου κάτι που θεωρητικά οδηγεί σε καλύτερη διάσπαση αμμωνίας και νιτρίτη. Δεν χρησιμοποίησα ποτέ τέτοιο φίλτρο αλλά σε ενημερώνω ότι έχεις δει πολλές φορές wet dry φίλτρα: τα sump είναι η πλέον γνωστή μορφή wet dry φίλτρου. Δες και εδώ. και εδώ.

ευχαριστω πολυ ανδρεα για τις πολυτιμες πληροφοριες σου ...μεσα στην βδομαδα θα κοιταξω να μεταφρασω μερικα σημαντικα σημεια απο τις σελιδες που ποσταρες ...οσοι ενδιαφερονται για το θεμα και δεν γνωριζουν αγγλικα ισως τους φανει χρησιμο! :wootwoot::wub::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εδω μιλαμε για καταναλωση ουσιαστικα 20 βατ?

..(εγγυκλοπεδικα) :wub: εχουμε κανενα σχημα φωτο που να διχνει πως γινεται αυτο?

Η εξοδος του 1ου φιλτρου στην εισοδο του 2ου με αυτο το εξαρτημα

http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?p...mid=1〈=el

Link to comment
Share on other sites

Η εξοδος του 1ου φιλτρου στην εισοδο του 2ου με αυτο το εξαρτημα

http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?p...id=1〈=el

να σαι καλα φιλος ευχαριστω πολυ! :wootwoot::wub:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι τελείως εναντίον του να μπαίνουν τα φίλτρα στη σειρά.

1. Γιατί δεν θα δουλεύουν πραγματικά όπως πρέπει. Το ένα θα επηρεάζει την λειτουργία του άλλου. Ακόμα και αν είναι της ίδιας εταιρίας και το ίδιο μοντέλο. (Λίγη διαφορά στην ποσότητα του βιολογικού υλικού ή στη βρώμα που θα πιάσουν αρκεί).

2. Αν συμβεί κάτι και μπλοκάρει το ένα χάνουμε τελείως την φίλτρανση μας.

Αυτή η μικρή οικονομία ρεύματος δεν αξίζει το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι τελείως εναντίον του να μπαίνουν τα φίλτρα στη σειρά.

1. Γιατί δεν θα δουλεύουν πραγματικά όπως πρέπει. Το ένα θα επηρεάζει την λειτουργία του άλλου. Ακόμα και αν είναι της ίδιας εταιρίας και το ίδιο μοντέλο. (Λίγη διαφορά στην ποσότητα του βιολογικού υλικού ή στη βρώμα που θα πιάσουν αρκεί).

Αυτή η μικρή οικονομία ρεύματος δεν αξίζει το ρίσκο.

..υπαρχουν τπτ πληροφοριες για το πως λειτουργουν μαζι? δηλαδη πχ η ροη του ενος παρασυρει και του αλλου?

ποια η χρησιμοπτητα δηλαδη που τα συνδεουμε? τι ακριβως εκμεταλευομαστε ? περισοτερο βιολογικο υλικο? τι ?

αν θες φιλος δωσε μια απαντιση επεισης...

Link to comment
Share on other sites

Το να αγοράσεις δύο φίλτρα και να τα βάλεις σε σειρά

μόνο οικονομία δεν κάνεις.

Με κόστος 0,1 € ανά KW/h με ένα πρόχειρο υπολογισμό

ένα φίλτρο 20W θα καταναλώνει 1,5€-2€ το μήνα περίπου.

Σε 6 χρόνια θα έχεις κάνει απόσβεση του κόστους αγοράς,

αν ζει έστω και ένα από τα δύο φίλτρα με το επιπλέον φορτίο

που του έχεις προσθέσει.

Πραγματική οικονομία θα κάνεις με τη σωστή επιλογή ενός

φίλτρου για τις δικέ σου ανάγκες χωρίς υπερβολές σε συνδυασμό

με ένα σύγχρονο βιολογικό υλικό φίλτρανσης που θα σου προσφέρει

τη διπλάσια - τριπλάσια επιφάνεια σε σχέση με τα κλασσικά.

Και με μια καλή συντήρηση-καθαρισμό θα έχεις για πάντα

μια καλή ροή και επαρκής φίλτρανση.

Αν το θέμα είναι μόνο η ροή ένα κυκλοφορητής με χαμηλή

καταναλώσει μπορεί να στη προσφέρει. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...