Jump to content

Πώς κάνεις οικονομία όταν έχεις πολλά ενυδρεία;


Naias

Recommended Posts

Πώς μπορείς να κάνεις οικονομία όταν έχεις πολλά ενυδρεία; Πώς μπορείς να μειώσεις το λειτουργικό κόστος όταν έχεις 12 τριαντάλιτρους κύβους; Το έχεις σκεφτεί κανείς; Χρειάζονται όλα επί δώδεκα 12 χ φίλτρο, 12 χ θερμοστάτη, 12 χ φώς κλπ...

Καμιά ιδέα γιατί έχω μπλοκάρει και η κρίση με με κάνει να μην σκέφτομαι τίποτε άλλο εκτός από το να τα δώσω και δεν θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κάτι σαν αυτό που έφτιαξε ο τύπος για τους μονομάχους του:

http://www.bettaterritory.nl/BT-GalleryBet...ldingreport.htm

Link to comment
Share on other sites

Καλή η όλη κατασκευή αλλά αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιεί το ίδιο νερό για όλα... Αν έχουμε αρρώστια σε ένα από όλα θα μεταφερθεί σε όλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλή η όλη κατασκευή αλλά αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιεί το ίδιο νερό για όλα... Αν έχουμε αρρώστια σε ένα από όλα θα μεταφερθεί σε όλα;

Δυστυχώς ΝΑΙ.

Πιθανώς όσον αφορά τη θέρμανση να συμφέρει να τα έχεις σε ένα δωμάτιο με κεντρική θέρμανση μόνιμα αναμμένη παρά να έχεις ξεχωριστό θερμαντήρα στο καθένα.

Όσον αφορά το φωτισμό εξαρτάται πως τα έχεις οργανωμένα. Αν έχεις ανοικτά ενυδρεία μπορείς ίσως να τα οργανώσεις κάτω από μεγαλύτερα κρεμαστά φωτιστικά.

Όσον αφορά τη φίλτρανση μόνο αν τα ομαδοποιήσεις σε 2-3 ομάδες με κοινά φίλτρα (με τον κίνδυνο μετάδοσης ασθένειας). Από την άλλη πλευρά αν έχεις το ίδιο νερό σε όλα να κυκλοφορεί και να ανακυκλώνεται αυτόματα δεν έχεις 12 τριαντάλιτρα αλλά 360 λίτρα νερού να ανακυκλώνονται σε 12 κύβους με αποτέλεσμα μικρότερες πιθανότητες διατάραξης της ισορροπίας και πρόκλησης ασθενειών.

Θέλει μελέτη το ζήτημα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Για τον φωτισμό αν έχεις οικονομικό (με φτηνότερη χρέωση το βράδυ) κάνεις το απλό βάζεις τα ενυδρεία να έχουν περισσότερες ωρες το φως αναμένο το βράδυ. Όσο για την θέρμανση... μονο μεγαλύτερους θερμαντήρες να καίνε λιγότερη ώρα. Βέβαια τώρα που έκανε αυτό η ΔΕΗ http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/303882.html θα κλάψουνε μανούλες. Το βλέπω το oscar μου με φακό να κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεγεται οικονομια??

Απιστευτο..!!

ενα σπιτακι γεματο με ενυδρεια :wub::wootwoot:

δυστηχως φιλε αυτο ειναι το μονο κακο των ενυδρειων

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα γιατί έχω μπλοκάρει και η κρίση με με κάνει να μην σκέφτομαι τίποτε άλλο εκτός από το να τα δώσω και δεν θέλω...

Καταλαβαίνω απο μπλοκάρισμα. Το έχουμε πάθει όλοι μας

Όσες περισσότερες ιδέες πέσουν στο τραπέζι τόσο μεγαλώνουν οι πιθανότητες να βρεθούν λύσεις

Αν βάλουμε όλοι από ένα λιθαράκι κάτι θετικό θα προκύψει

Πιστεύω οτι αρχικά θα έπρεπε να κάνεις μια μελέτη με τις καταναλώσεις και να τις κατηγοριοποιήσεις.

Ποια είναι τα πράγματα που θα μπορούσαν να συγχωνευτούν και με τον λιγότερο κίνδυνο.

Στο πρώτο πράγμα που πάει το μυαλό μου είναι να ελαχιστοποιηθούν οι απώλειες θερμότητας.

Οπότε καλή μόνωση.

Ο φωτισμός θα μπορούσε να λειτουργεί ίσως με.....μονά - ζυγά

Το λιγότερο 2 ομάδες ώστε αν συμβεί το κακό τουλάχιστον να έχεις τα μισά.

Στην ουσία λέω και πράγματα που εχει πεί ήδη ο Ανδρέας

Αυτά απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκληρωθεί η μεταφορά τους και στο στήσιμο τους πάνω στα Dexion θα κάνω μια παρουσίαση έτσι ώστε να βγάλουμε κάποιο αποτέλεσμα. Πάντως η ιδέα της θέρμανσης με ένα κεντρικό μέσω θέρμανσης την βλέπω καλή. Την έχω δεί και σε φίλο συμφορουμίτη με μια kerosun.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...