Jump to content

Σειρα υλικων για εξωτερικο


achisael

Recommended Posts

Προς το παρων το φιλτρο καλυπτει απολυτα απο θεμα καθαριοτητας (σε σχεση με το εσωτερικο που ειχα)

αυτην την στιγμη η σειρα των υλικων που εχω ειναι:

(απο κατω προς τα πανω...)

1. σφουγγαρι

2. σφουγγαρι

3. siporax 1 λιτρο

4. σφουγγαρι

5. σφουγγαρι

τα εβαλα ετσι αν και καποιοι λενε κατω μπαινει το siporax εβαλα σφουγγαρι για να ''τρωει'' την πολυ βρωμα..

το μονο που δεν ξερω αν χρειαζεται , αλλα τωρα το εβαλα για να μην μεινει κενο ειναι το πανω σφουγγαρι

θα παρω 2 λιτρα siporax οποτε μολις τα παρω η σειρα θα γινει (σκεφτομαι 3 τροπους.. πειτε μου ποιος ειναι ποιο νορμαλ..)

ΤΡΟΠΟΣ Α:

1. σφουγγαρι

2. σφουγγαρι

3. siporax 3 λιτρα (η οσο παρει)

4. σφουγγαρι

ΤΡΟΠΟΣ Β:

1. σφουγγαρι

2. siporax 3 λιτρα

3. σφουγγαρι

ΤΡΟΠΟΣ Γ:

1. siporax 2 λιτρα

2. σφουγγαρι

3. siporax 1 λιτρο (η οσο παρει)

4. σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων το φιλτρο καλυπτει απολυτα απο θεμα καθαριοτητας (σε σχεση με το εσωτερικο που ειχα)

αυτην την στιγμη η σειρα των υλικων που εχω ειναι:

(απο κατω προς τα πανω...)

1. σφουγγαρι

2. σφουγγαρι

3. siporax 1 λιτρο

4. σφουγγαρι

5. σφουγγαρι

τα εβαλα ετσι αν και καποιοι λενε κατω μπαινει το siporax εβαλα σφουγγαρι για να ''τρωει'' την πολυ βρωμα..

το μονο που δεν ξερω αν χρειαζεται , αλλα τωρα το εβαλα για να μην μεινει κενο ειναι το πανω σφουγγαρι

θα παρω 2 λιτρα siporax οποτε μολις τα παρω η σειρα θα γινει (σκεφτομαι 3 τροπους.. πειτε μου ποιος ειναι ποιο νορμαλ..)

ΤΡΟΠΟΣ Α:

1. σφουγγαρι

2. σφουγγαρι

3. siporax 3 λιτρα (η οσο παρει)

4. σφουγγαρι

ΤΡΟΠΟΣ Β:

1. σφουγγαρι

2. siporax 3 λιτρα

3. σφουγγαρι

ΤΡΟΠΟΣ Γ:

1. siporax 2 λιτρα

2. σφουγγαρι

3. siporax 1 λιτρο (η οσο παρει)

4. σφουγγαρι

ξεχασα να πω οτι το φιλτρο ειναι το EHEIM 2213

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων το φιλτρο καλυπτει απολυτα απο θεμα καθαριοτητας (σε σχεση με το εσωτερικο που ειχα)

αυτην την στιγμη η σειρα των υλικων που εχω ειναι:

(απο κατω προς τα πανω...)

1. σφουγγαρι

2. σφουγγαρι

3. siporax 1 λιτρο

4. σφουγγαρι

5. σφουγγαρι

τα εβαλα ετσι αν και καποιοι λενε κατω μπαινει το siporax εβαλα σφουγγαρι για να ''τρωει'' την πολυ βρωμα..

το μονο που δεν ξερω αν χρειαζεται , αλλα τωρα το εβαλα για να μην μεινει κενο ειναι το πανω σφουγγαρι

θα παρω 2 λιτρα siporax οποτε μολις τα παρω η σειρα θα γινει (σκεφτομαι 3 τροπους.. πειτε μου ποιος ειναι ποιο νορμαλ..)

ΤΡΟΠΟΣ Α:

1. σφουγγαρι

2. σφουγγαρι

3. siporax 3 λιτρα (η οσο παρει)

4. σφουγγαρι

ΤΡΟΠΟΣ Β:

1. σφουγγαρι

2. siporax 3 λιτρα

3. σφουγγαρι

ΤΡΟΠΟΣ Γ:

1. siporax 2 λιτρα

2. σφουγγαρι

3. siporax 1 λιτρο (η οσο παρει)

4. σφουγγαρι

χρησιμοποιώ το β τρόπο τους τελευταίους μηνες σε συνδιασμο με προφιλτρο.ύστερα απο προτροπή εμπειρότερου.πραγματικά ξεχνάω να το ανοίξω.το προφίλτρο και το κάτω σφουγκάρι εινε χοντρότρυπα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα φίλτρα μου έχω τον κάδο γεμάτο μόνο με βιολογικό υλικό (siporax, substrat pro) και στις εισόδους προ-φίλτρα ...

Στα 2 χρόνια λειτουργίας τους έχουν ανοιχθεί μόνο μια φορά και αυτό για τυπικούς λόγους! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα φίλτρα μου έχω τον κάδο γεμάτο μόνο με βιολογικό υλικό (siporax, substrat pro) και στις εισόδους προ-φίλτρα ...

Στα 2 χρόνια λειτουργίας τους έχουν ανοιχθεί μόνο μια φορά και αυτό για τυπικούς λόγους! :wub:

αυτο που και πως μπαινει φιλε μου?

και εγω προς το ''Β'' ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε καθαρίζεις τα πρόφιλτρα αυτά και τι ενυδρείο έχεις(λίτρα, διάκοσμο και πληθυσμό)?

Σε ρωταω γιατι άλλα σωματιδια ως προς τη ποσοτητα και το μεγεθος εχεις με ξυλα και φυλλα μεσα και άλλα με πετρες μονο. Άλλα με φυτα και άλλα χωρις αυτα. άλλα με ενα ψαρι και άλλα με 50! Θέλω να δω αν θα κανω δουλεια κι εγω, ωστε να μην πειραζω το φιλτρο μου. :wub:

Επειδή όμως δεν έχουμε απαντήσει ακόμη στο φίλο μας, θα του πω ότι πρώτα (στην είσοδο του κάδου του φίλτρου) βάζουμε τα σφουγγάρια μας, ξεκινώντας από αυτό που κρατάει τα μεγάλα σωματίδια και έπειτα αυτό που κρατάει τα μικρότερα. Μετά βάζουμε το βιολογικό υλικό. Αν θέλεις (στο συστήνω) στο τέλος βάζεις και λίγο ενυδρειακό βαμβάκι. Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε καθαρίζεις τα πρόφιλτρα αυτά και τι ενυδρείο έχεις(λίτρα, διάκοσμο και πληθυσμό)?

Σε ρωταω γιατι άλλα σωματιδια ως προς τη ποσοτητα και το μεγεθος εχεις με ξυλα και φυλλα μεσα και άλλα με πετρες μονο. Άλλα με φυτα και άλλα χωρις αυτα. άλλα με ενα ψαρι και άλλα με 50! Θέλω να δω αν θα κανω δουλεια κι εγω, ωστε να μην πειραζω το φιλτρο μου. :wub:

Επειδή όμως δεν έχουμε απαντήσει ακόμη στο φίλο μας, θα του πω ότι πρώτα (στην είσοδο του κάδου του φίλτρου) βάζουμε τα σφουγγάρια μας, ξεκινώντας από αυτό που κρατάει τα μεγάλα σωματίδια και έπειτα αυτό που κρατάει τα μικρότερα. Μετά βάζουμε το βιολογικό υλικό. Αν θέλεις (στο συστήνω) στο τέλος βάζεις και λίγο ενυδρειακό βαμβάκι. Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον!

τα μπλε σφουγγαρια που εχει μεσα απο την μανα του το 2213 ειναι χοντρα η λεπτα?

αυτα εχω βαλει...

υαλοβαμβακα δεν θελω να βαλω...

Link to comment
Share on other sites

τα μπλε σφουγγαρια που εχει μεσα απο την μανα του το 2213 ειναι χοντρα η λεπτα?

αυτα εχω βαλει...

υαλοβαμβακα δεν θελω να βαλω...

και κατι ψιλοασχετο.. δεν ξερω αλλα ψιλοβοβαμαι την ενωση με το μπαστουνι...

μπαστουνι-σωληνα.. εκει μπορουμε να βαλουμε κατι μην γινει καμια χαζομαρουλα?

καποιον σφυγγτηρα ισως.. απλα δεν ξερω τι...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σωστή η διάμετρος δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι.Όταν το βάλεις θα δεις οτι βγαίνει αρκετά δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

και κατι ψιλοασχετο.. δεν ξερω αλλα ψιλοβοβαμαι την ενωση με το μπαστουνι...

μπαστουνι-σωληνα.. εκει μπορουμε να βαλουμε κατι μην γινει καμια χαζομαρουλα?

καποιον σφυγγτηρα ισως.. απλα δεν ξερω τι...

.......

http://www.aquaristikshop.com/pictures_xxl/400353.jpg

:wub:

Link to comment
Share on other sites

όταν λες πρόφιλτρο τι εννοείς?

εχω κοψει ενα κοματι απο χοντροτρυπο μπλε σφουγκαρι.ειχα δοκιμασει και ψιλοτρυπο αλλα δεν...βουλωνει πολυ γρηγορα.το χρησιμοποιο κοντα 6 μηνες και το εχω καθαρισει 2-3 φορες.το δε φιλτρο 1.νανε καλα ο delta66.

post-19031-1294589051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα φίλτρα μου έχω τον κάδο γεμάτο μόνο με βιολογικό υλικό (siporax, substrat pro) και στις εισόδους προ-φίλτρα ...

Στα 2 χρόνια λειτουργίας τους έχουν ανοιχθεί μόνο μια φορά και αυτό για τυπικούς λόγους! :wootwoot:

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...