Jump to content

υπερβολικα αρχαριος ζηταει βοηθεια!


Recommended Posts

καλησπερα παιδια!

ειμαι ΠΟΛΥ νεος στον χωρο (τοσο που μεχρι προσφατα πιστευα οτι τα χρυσοψαρα ειναι καλυμενα με μια γυαλα κ φρεσκο νερο).προσφατα μου εκαναν δωρο 2 χρυσοψαρακια σε μια γυαλα.συντομα καταλαβα οτι ο χωρος που τους παρεχω δεν ειναι ο καταλληλος.ετσι σκεφτομαι να αγορασω ενα ενυδρειο.συγκεκριμενα βρηκα στο internet ενα πακετο το aquael ecoline set 60 (με φιλτρο,θερμαντηρα και λαμπα).τα οικονομικα μου καθως και ο χωρος στο σπιτι δεν μου επιτρεπουν να αγορασω κατι μεγαλυτερο.για αρχη πιστευετε οτι ειναι αρκετο?θα χρειαστω κατι επιπλεον εκτοσ απο αυτα που εχει ηδη το πακετο?κ κατι τελευταιο.αν κ μπορει να βγω off topic.τα μικρα ενυδρεια οπως το aquael shrim 'η το nano cube της dennerle ειναι καλοι χωροι για εναν μονομαχο 'η 2-3 neon?

ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το κατεβατο!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε.

το ενυδρειο που ειδες ειναι καλο για χρυσοψαρα.Αλλα και αυτο ειναι λιγο μικρο.

Αν λοιπον το αγορασεις εκτος απο το φιλτρο που εχει μεσα παρε αλλο ενα καλο ομως και βιολογικο υλικο.Βιασου ομως τα χρυσοψαρα δεν θα σου αντεξουν πολυ στην γυαλα.

Οσο για το μικρο ενυδρειακη που ανεφερες μπορει να φιλοξενησει εναν μινομαχο!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι η αγορα του ενυδρειου θα γινει οσο το δυνατον γρηγοροτερα.τωρα σχετικα με το βιολογικο υλικο δεν πολυκαταλαβα αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν ψαξω στα υπολοιπα thread θα μου λυθει καθε απορια!ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το μικρο ενυδρειακη που ανεφερες μπορει να φιλοξενησει εναν μινομαχο!!!

Ποιό είναι το μικρό ενυδρειάκι που λες ;

Το 60άρι είναι ένα ενυδρείο που μπορεί να φιλοξενήσει αρκετά ψάρια .

Φίλε celtis αν δεν έχεις πρόθεση να βάλεις και άλλα ψάρια μπορείς να κρατήσεις τα δύο χρυσόψαρα για αρκετό καιρό χωρίς πρόβλημα .

Να ξέρεις όμως ότι τα ψάρια δεν θα μπορέσουν να αναπτυχθούν σε μέγεθος όπως σε ένα μεγαλύτερο χώρο , πράγμα το οποίο μπορεί να φέρει προβλήματα στο μέλλον .

Αν θέλεις βάλε μας και καμιά φωτογραφία όταν είσαι έτοιμος .

Ορθά το λες να διαβάσεις και άλλα σχετικά θέματα , μη ξεχάσεις προσοχή στο στρώσιμο .

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το μικρό ενυδρειάκι που λες ;

Το 60άρι είναι ένα ενυδρείο που μπορεί να φιλοξενήσει αρκετά ψάρια .

Συγνωμη αλλα ο φιλος ειπε οτι ''προσφατα μου εκαναν δωρο 2 χρυσοψαρακια σε μια γυαλα''και το 60 αρι το θελει για τα χρυσοψαρα.Αν εχω καταλαβει σωστα.

Και ρωτησε αν σε αλλο ενυδρειο οπως λεει ποιο πανω εδωσε και σιγκεκριμενα ενυδρεια μπορει να φιλοξενησει μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

@ savou

αυτο ακριβως!το 60αρι θα φιλοξενησει τα 2 χρυσοψαρακια και ενημερωτικα ψαχνω αν τα nano (οπωσ το nanocube της denerle 'η το shrimp10/20 της aquael) ειναι ικανα να φιλοξενησουν μερικα tetra 'η ενα μονομαχο!

@σταματης

μην ανχωνεσαι σε φωτο θα σας γεμισω γιατι οταν με το καλο ολοκληρωθει θα ειναι το πρωτο μου project! :wub:

οσο για το στρωσιμο θελω να το κανω σωστα αλλα κ παλι ρισκο θα ειναι.μπολι δεν ξερω αν και που μπορω να βρω και υποψιαζομαι οτι αν περιμενω να γινει ολος ο κυκλος μονος του με τα ψαρακια να περιμενουν στην γυαλα θα μας χαιρετισουν... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις τα ψαράκια σου στο νέο ενυδρείο με το αντιχλώριο και τα ζωντανά βακτήρια και να μη τα ταΐσεις για μια εβδομάδα .

Διάβασε και την υπογραφή μου και είσαι έτοιμος !!! :wub:

Τα ενυδρειάκια που λες μπορούν άνετα να φιλοξενήσουν ένα μονομάχο και κάτω από προϋποθέσεις ( καλή φίτρανση , φυτά και τακτικές αλλαγές νερού ) μπορείς να βάλεις γαρίδες με Νέον πχ .

Έχεις επιλογές πάντως φτάνει να μη τα θέλεις όλα !!! :wootwoot:

Και ΥΠΟΜΟΝΗ !!!

Link to comment
Share on other sites

το νανο ενυδρειο ειναι απλα μια σκεψη.πρωτο μελημα τωρα ειναι να βρεθει νεο σπιτι για τους σπορους μου!

το ενα ψαρακι μου σημερα εβγαλε ενα ανησυχιτικο (κατ εμε) σημαδι.ειναι oranda red cap (αν το λεω σωστα,λευκο σωμα και κοκκινο σημαδι στο πανω μερος του κεφαλιου).

στο κοκκινο σημειο εχει βγαλει ενα ασπρο στιγμα.

ξερουμε κατι?δυστυχως βρισκονται ολα ακομα στην γυαλα γιατι ειμαι επαρχια και το ενυδρειο ειναι καθ οδον.

να το απομονωσω απ το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι χιλια συγνωμη τωρα ετοιμαζομουν να μεταφερω στην κατηγορια ασθενειεσ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...