Jump to content

ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ ΣΕ ΦΥΤΑ


VAGGELIS BAL

Recommended Posts

Σε ενυδρειο που τρεχει περιπου 1,5 χρονο μου εμφανιστηκε καφε αλγη.Απο τις αιτιες εμφανισης που διαβασα περι σκληρου νερου και χαμηλου φωτισμου(ενυδρεια με χαμηλο φωτισμο ή ενυδρεια με ανεπαρκη φωτισμο) εγω εχω το αντιθετο.Η αλγη εμφανιστηκε σε φυλλα ανουμπιας που ειναι κοντα στα φωτα και οχι στα σκιερα φυλλα.Προσπαθησα να την καθαρισω με το χερι και δεν καθαριζει.Η αιτια εμφανισης(και το λαθος μου νομιζω) ειναι οτι 1ον στην προσπαθεια μου ανακατασκευης των φυτων, αναταραχθηκε ο βυθος και εγινε βουρκος.Δεν ξερω μαλιστα αν ηρθε σε επαφη το υποστρωμα(jbl aquabasis plus) με το νερο και 2ον ειχα ριξει το neutral regulator της seachem για να κατεβασω το ph με αποτελεσμα να ανεβασω στα υψη το φωσφορο(1.8 mg/l).Μετρησεις νερου ph=7,8 gh=7 kh=7 no2=0,01 no3=5 fe=0,1 nh4=0,05 και po4=1,8. Co2 δεν εχω ,αλλαγες νερου 30% καθε 15 μερες.Ρωταω λοιπον υπαρχει περιπτωση το υποστρωμα (jbl aquabasis plus) να εχει πυριτικο αλλας; και πως την καταπολεμω με προσθηκη τυρφης , με προσθηκη co2; ¨η κανω κατι αλλο; Ελπιζω να μη σας κουρασα ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ισως φταιει και η υπερβοληκη δοσολογια των λυπαματων (ολη η σειρα της seachem με την αναγραφομενη δοσολογια του μπουκαλιου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...