Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ Mantis ΓΑΡΙΔΑ !!!


STESS

Recommended Posts

Αγαπητοί μου, :wub:

Δεν μου φτάνει το διάβασμα που έχω ρίξει και συνεχίζω ακόμη για να στήσω το το θαλασσινό μου

όσο πιο σωστά γίνεται, τώρα θα πρέπει να διαβάσω ακόμα περισσότερο και για τη γαρίδα που εθεάθη

στο ενυδρείο μου. :rolleyes:

Εμφανίστηκε εχθές μόλις τάϊσα ( για ένα δευτερόλεπτο μόνο, ίσα ίσα για να αρπάξει ένα

blood worm ) και εξαφανίστηκε αμέσως πάλι.

Σήμερα όλη μέρα διαβάζω στο forum αλλά και σε ξένες ιστοσελίδες διάφορες θέσεις, προσωπικές

εμπειρίες κλπ που είχαν κάποιοι με αυτή τη γαρίδα και ομολογώ ότι είμαι λίγο μπερδεμένος.

Να προσπαθήσω να την παγιδέψω με κάποιο τρόπο ( mantis trap, παγίδα από μπουκάλι, μέχρι και

με ψαλίδι διάβασα που την έκοψαν στη μέση ( !!! ) αν είναι δυνατόν ) ή να την αφήσω και να δω

πως θα εξελιχθεί ?

Να σημειώσω εδώ ότι από πολύ γνωστό κατάστημα του χώρου ( δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω ),

ο Σταύρος ( όποιος κατάλαβε κατάλαβε και το μαγαζί ) με τον οποίο είμαστε φίλοι, μου είπε να

περιμένω και όταν αρχίσει να ξεθαρεύει για φαγητό θα μπορέσουμε πιθανόν να την πιάσουμε.

Προς το παρόν το μέγεθός της δεν είναι ικανό να απειλήσει τα ψάρια μου.

Λεπτομέρειες δεν μπόρεσα να δω αλλά είναι γκρι ( η μισή που βγήκε ) και θεωρώ ότι δεν είναι

μεγαλύτερη από 1 - 1,5 εκατοστά. :wootwoot:

Μην μου πει κάποιος να βγάλω βράχο έξω και να την ψάξω, διότι θυμίζω ότι μιλάμε για 130

κιλά βράχου, πράγμα που κάνει την κατάσταση δύσκολη. :hysterical:

Παρακαλώ για τα φώτα σας ή ακόμα και για την προσωπική σας βοήθεια εφόσον έχετε διάθεση

( μένω Αθήνα - κέντρο ). Δίδεται και αμοιβή σε όποιον έρθει να βοηθήσει ( πίτσα, μπύρα κλπ ),

ενώ αν θέλει θα μπορέσει να κρατήσει και τη γαρίδα. ;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είσαι σίγουρος οτι είναι mantis;

Κι εγώ το ίδιο νόμιζα όταν είδα να εμφανίζεται αλλά τελικά ήταν αμφίποδο... :wub:

http://www.arkive.org/media/AE/AE377D37-31...ve-amphipod.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να το βγάλω φωτογραφία ( φυσικά ), αλλά ήταν ταχύτατο και

μπόρεσα να δω τα δύο οβάλ μάτια στο κεφάλι. Οπότε ναι νομίζω ότι είναι mantis.

Αυτά τα αμφίποδα που λες είναι επίσης τόσο γρήγορα στην κίνησή τους ? ( αστραπιαία ? ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βγάλει 3 όταν το πρωτοέστησα το ενυδρείο και με είχε πιάσει και πανικός , τώρα έχω 2 και η μία είναι 6-7 εκατοστά δέν ενοχλούν τίποτα αντίθετα μου καθαρίζουν και το ενυδρείο απο τα καβούρια...δέν ξέρω άν πρέπει να την κρατήσεις, εγώ σου λέω την προσωπική μου γνώμη...δέν τις ενοχλώ δέν με ενοχλούνε... :wub:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το μπουκαλι καλο ακουγεται ,παντως για το σαμπ θα μου αρεσε να την εχω και να της πεταω κανα ψαρι που μου χει σπασει τα νευρα ....Παντως δεν ειναι και οπως τα λεει ο Κωστας21 ,αν βρει κατι μικροτερο ...θα σε ενοχλησει!

Κωστα ,τοχεις με τιποτα "παντοφλες"?

Link to comment
Share on other sites

επειδή μου αρέσει πολύ το συγγεκριμένο ζωντανό έχω ψάξει αρκετά για αυτό...η αλήθεια είναι ότι είναι πάρα πολύ καλός θηρευτής και ακόμα και να φροντίζεις να το ταίζεις το ένστικτό του θα το οδηγήσει στο κυνήγι...έχει οξύτατη όραση σε βαθμό που όχι μόνο δέν μπορεί να διανοηθεί αλλά ούτε και να το φτάσει τεχνολογικά ανθρώπινος δάκτυλος...

Φίλε reefa έχω δεί βιντεάκι με mantis που τα βάζει με 5πλάσιο απο το μεγεθός του θήραμα και μάλιστα καβούρι...και παρόλαυτά βγαίνει θριαμβευτικά νικητής...

Δέν προτεινα σε κανέναν να το κρατήσει απλά είπα την γνώμη μου...εμένα δέν έχουν πειράξει κάν τους 2 μανδαρίνους μου που αυτοί κιάν είναι εύκολη λεία, κάθε 3-4 μέρες τους πετάω κατεψηγμένη γαρίδα και παρόλο που γνωρίζουν ότι είναι νεκρή,πρίν την πιάσουν τους ρίχνουν 5-6 αναγνωριστικές-δολοφονικές μπουνιές όπως και να έχει λίγο πολύ όλοι κάνουμε ''πειράματα'' στα ενυδρεία μας και ο καθένας μας ας αποφασίσει το μέγεθος του ρίσκο που θέλει να πάρει... :wub:

Φιλικά Κώστας. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κώστα,

Να σου πω ότι και εγώ καταλήγω στο να την κρατήσω ( εξάλλου δεν μπορώ και να την βγάλω :wub: ).

Δεν με απασχολεί τόσο αν θα φάει κάποιο ψαράκι πχ γκόμπυ, κλοουν κτλπ ( φαντάζομαι δεν

θα επιτεθεί σε κανένα αγγελόψαρο ), αλλά μην σπάσει κανένα τζάμι του ενυδρείου, καθώς

έχω διαβάσει ότι έχει συμβεί και αυτό.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, θα έχω το νού μου να ανακαλύψω τη φωλιά της πρώτα και ύστερα

θα το ξανασκεφτώ τι θα κάνω με αυτήν. Εξάλλου ακόμα είναι πολύ μικρή όπως σας είπα.

Ξέρει κανείς να μου πει πόσο γρήγορα μεγαλώνουν ? Τώρα όπως σας είπα είναι 1 - 1,5 εκ.

Πότε θα γίνει ας πούμε 3 εκατοστά ?

Φιλικά, Στέλιος :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο καλημέρα...

Ακόμα είναι πολύ μικρή για να κάνει ζημιά στο τζάμι του ενυδρείου ειδικά άν το τζάμι σου είναι απο 1cm και πάνω, εμένα λογικά αυτές τις 2 που έχω πρέπει να είναι μωρά απο τις προηγούμενες γιατί εκτός απο την αρχή που έβαλα τον βράχο δέν έχω ξαναβάλει για να πείς ότι έχει έρθει λαθραία με αυτόν...εμένα έχει φτάσει στα περίπου 4 cm σε περίπου 6 μήνες αλλά να τονίσω ότι τις ταίζω κανονικά... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως ότι ενέργειες κάνεις (τρόπους πιασίματος) είναι μόνο για μια φορά καθώς είναι πανέξυπνα ζώα με τρομερή μνήμη.

Πάντως αν την πιάσεις και δεν την θες μην την σκοτώσεις στείλε ένα πμ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι διάβασα ότι είναι πανέξυπνα ζωντανά. Φυσικά μόλις την πιάσω ( αν την πιάσω ποτέ )

θα ενημερώσω στο forum μήπως κάποιος ένδιαφέρεται να την κρατήσει. Εσύ φίλε Bill28

έχεις προτεραιότητα ( !! ) αφού τη ζήτησες πρώτος.

Τελικά καταλήγω στο να μην με πιάσουν υστερίες :wub: και να μην προχωρήσω σε

βεβιασμένες ενέργειες. Θα την κρατήσω και βλέπουμε πως θα πάει. Σίγουρα κάποια στιγμή

θα έχω έστω και μία ευκαιρία να την βγάλω. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε τοσο εντονος φοβος να σπανε ενυδρεια,πρωτον δε θα εφτιαχνε κανεις θαλασσινο,και δευτερον,δεν θα εφτιαχνε κανεις ενυδρειο αποκλειστικα για τετοιο ζωντανο.Πραγμα που γινεται.

Αν κανεις μια αναζητηση,θα δεις οτι πολλοι ειναι αυτοι που εχουν ενυδρεια με mantis.Και αρκετα μεγαλες θα ελεγα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχω δει video με mantis στο internet τις οποίες είχαν μόνες τους σε

δικό τους ενυδρείο. Κάποιοι τις τάϊζαν και με το χέρι !! :wootwoot:

Σε ένα video μάλιστα, ένας νεαρός την τάιζε γαρίδα στο στόμα και την έπιανε.

Σε ένα άλλο βέβαια, αυτός που πήγε να την "ενοχλήσει" ακόμα πρέπει να τρέχει !!

:rolleyes:

Αλλά σε όλα τα video οι γαρίδες μου φάνηκαν πολύ μεγάλες !! Ποιο είναι το

μέγεθος που μπορεί να φτάσουν ?? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...