Jump to content

Recommended Posts

Γειά και χαρά σε όλους ! Συγχαρητήρια για το forum στούς adminες και σε όλους όσους βοήθησαν να στηθεί .

Sorry που το πρώτο μου post είναι sos ...

Λοιπόν ολα ξεκήνισαν απο την μάλον λάθος επιλογή καταστήματος (αν και αμφιβάλλω στο κατα πόσο ξέρουν η θέλουν να βοηθήσουν να διατηρηθούν τα ψάρια ζωντανά).

Μάπα εξοπλισμός , και αυτός μισός , σέτ φροντίδας σε οποιαδήποτε γλώσσα εκτος απο αγγλικά , και άλλα πολλά τρελλά .

Έχω ενα ενυδρέιο 100 λίτρων , είχα 3 boesmania αλλα μου έμεινε 1 μόλις έβαλα σε λειτουργεία τον θερμοστάτη . Σε 8 ώρες έχασα 2 ψάρια . και τα 2 έχασαν τον προσανατολισμό τους (πρωτα το 1 και μετά το άλλο) με αποτέλεσμα να κολυμπούν με την ράχη στα χαλίκια και αφού τα απομόνωσα μετα απο λιγες ώρες ψόφησαν...Μέτρησα αν υπάρχει τάση στο νερό και είχε αρκετή.Πηρα λοιπόν μια γείωση και λύθηκε το πρόβλημα.

Αυτό εγεινε προχτές . Χτες λοιπόν παρατήρησα κάπως πρησμένο το στόμα του τρίτου έναν ερεθισμό και λιγο χνούδι . Τρώει ελάχιστα , ενώ και στην ουρά εχει σημεία αραίωσης .

Το ίδιο μου παρουσιάζει εκτός της ουράς αλλα με έντονο στο στόμα και μάλιστα σαν να λείπει και λίγο απο το πάνω μερος του στόματος του και 2 μικρά λευκά στίγματα στο σώμα, το τιγρέ σκαλάρι μου , το οποίο δέν εφαγε καθόλου σήμερα.

Η μεγάλη έκπληξη είναι ενα μικρόσωμο μόνιμα ακοινώνητο μαύρο σκαλάρι το οποίο εμφανισε συμπτώματα σε καλπάζουσα μορφή μόλις απόψε το βράδυ (ενώ το πρωί ηταν μια χαρά) λευκά στίγματα παντού , χνούδια απο το πάνω πίσω μέρος της ουράς & σχεδόν διαλειμένο το άνω πτερύγιο.

Και ενω ερχόμουν γεμάτος χαρά με το καινούργιο μου εξωτερικό φίλτρο και καινούργιο φυσικό χαλίκι (για να αλλάξω το παλιό χρωματιστό που μου είχε πασάρει ο επιστήμονας πωλητής μια και πληροφορήθηκα οτι δεν κάνει για τροπικά ενυδρεία), ήρθα απέναντι στο χάος...

Ο μόνος που χαίρει άκρας υγείας είναι ο placostomus ο οποιος θα μας θάψει όλους όπως δείχνει.

Οι μετρήσεις του νερού σωστές...Είχα γύρω στα 50 νιτρίτη αλλα το κατέβασα στο 0 με nitra zorb. Η μέτρηση έγινε αμέσως μετα απο τον θάνατο του πρώτου boesmania.τώρα είναι καλα το νερο.Και απο οξυγόνο καλά μάλλον αφού αφήνω τον αέρα καθε μέρα αρκετά...

Τι φάρμακο(α) να πάρω ρε παίδες στα ψαράκια μου???? Τα αγαπάω πολλύ . Είναι τελικά MOUTH FUNGUS & FIN ROT ?Τα εντερικά σκουλίκια ειναι διάφανα ???? βλεπω και κατι τέτοια να αιωρούνται η να βγαίνουν ...Η αρρώστια θα μεταδωθεί και στον φουκαρά τον πλακόστομο ? Θα μεταδοθεί και στο καινούργιο περιβάλλον? Υπάρχει εν τέλη θεραπεία? Αλλος πωλητής μου ειπε για στρές , δεν ξέρω τάχω παίξει και είμαι αρχάριος μόλις 4μήνες ασχολούμαι...SOS .

Αυτά...anyway ευχαριστώ όποιον διαβάσει το κατεβατό που έγραψα...

Φιλικά , Νικόλαος.

Υ.Γ . Βάζω και φωτό του μαυρούλη... Τα αλλα δεν κατώρθοσα να τα πετύχω κάπως που να φανεί καλα αυτο που έχουν.post-156-1127513780_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω ότι έφταιγε η τάση στο νερό γιατί η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι 99,9% βακτηριακή μόλυνση σε συνδιασμό με ενδοπαράσιτα.

Σίγουρα κάτι δέν πάει καλά στην χημεία του νερού σου γιαυτό και καλό θα είναι να κάνεις όλες τις μετρήσεις.

Το ενυδρείο πόσο καιρό 'τρέχει'?Στο μαγαζί που πήρες τα ψάρια τα υπόλοιπα ψάρια πώς είναι?

Άν και χωρίς να προσδιορίσουμε ακριβώς την αιτία δέν είναι σωστό να βάζουμε φάρμακα,άν κάνεις όλες της μετρήσεις και όλα είναι οκ τότε θα σου πρότεινα ελαφριά αγωγή με General Cure και Furan-2 της Aquarium Pharmaceuticals.

Κράτα μας ενήμερους,γιατί είναι κρίμα να χαθούν τα ψαράκια... :)

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά ξέχασα να σε καλωσορίσω..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ !!! Θα κάνω όλα οσα είπες και θα απαντήσω !!!

Link to comment
Share on other sites

Νικο γεια σου,

πολυ φοβαμαι οτι τα συμπτωματα τα ξερω πολυ καλα - και τα νεα δεν ειναι και τοσο ευχαριστα. Συμφωνω με το Δημητρη οτι εχεις βακτηριδιακες ασθενειες. Αποτι καταλαβαινω να τι συνεβει. Το φιλτρο σου ηταν αστρωτο οταν εβαλες τα ψαρια μεσα. Οποτε ειχες κορυφωση αμμωνιας και φυσικα μετα νιτρικου οξεως. Με αποτελεσμα τα ψαρια να αρρωστησουν. Το στρες δεν ειναι τεχνικος ορος - αναφερεται σε μια γκαμα αρνητικων περιβαλλοντολογικων παραγοντων. Το προβλημα σου ειναι οτι τα ψαρια σου δεν επαθαν μια ασθενεια, αλλα πολλες (το οποιο συμβαινει πολυ συχνα).

Σε 8 ώρες έχασα 2 ψάρια . και τα 2 έχασαν τον προσανατολισμό τους (πρωτα το 1 και μετά το άλλο)  με αποτέλεσμα να κολυμπούν με την ράχη στα χαλίκια και αφού τα απομόνωσα μετα απο λιγες ώρες ψόφησαν...

Οι πρωτοι που πεθαναν ειχαν swimbladder - και αυτη η ασθενεια σκοτωνει - οχι αστεια! Υπαρχει φαρμακο αλλα λιγοι επιβιωνουν.

Χτες λοιπόν παρατήρησα κάπως πρησμένο το στόμα του τρίτου έναν ερεθισμό και λιγο χνούδι . Τρώει ελάχιστα , ενώ και στην ουρά εχει σημεία αραίωσης .

Το ίδιο μου παρουσιάζει εκτός της ουράς αλλα με έντονο στο στόμα και μάλιστα σαν να λείπει και λίγο απο το πάνω μερος του στόματος του και 2 μικρά λευκά στίγματα στο σώμα,

Αυτος εχει μυκιτιαση (Fungus and finrot) αλλα προσεξε τωρα να δεις. Το μαυρο σκαλαρι εχει whitespot (εξου και τα λευκα στιγματα). Αλλα αν ειδες, οπως λες, λευκα στιγματα και στον αλλον, κολλαει και ο αλλος whitespot.

Oποτε εχεις να αντιμετωπισεις τρεις ασθενειες, οχι μια. Ο Δημητρης σου προτεινε ενα φαρμακο, εγω δεν το ξερω γιατι ειμαι στην Αγγλια. Το καλυτερο ομως φαρμακο που κυκλοφορει εδω για την κατασταση των ψαριων σου ειναι το Protozin της Waterlife. Ειναι επαγγελματικο και καλυπτει τις δυο ασθενειες που εχουν τα ψαρια σου αλλα οχι τη μυκιτιαση! Για τη μυκητιαση χρειαζεσαι Myxazin - το προβλημα ειναι οτι αυτα τα δυο δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις ταυτοχρονα.

Το πιο καλο που εχεις να κανεις ειναι να τους χωρισεις αν μπορεις. Αφησε το σκαλαρι και τον αλλον στο ενυδρειο και βαλε φαρμακο για fungus and finrot. Προσθεσε επισης αλατι (Reef η Aquarium Pharmaceuticals) σε διαλυμα 0.3% (ειναι αντισηπτικο και θα σταματισει τη γρηγορη εξελιξη των ασθενειων). Αν γινεται, χαμηλωσε τη θερμοκρασια του ενυδρειου στους 22 C για να καθυστερησεις την εξελιξη του whitespot. (Δεν ξερω τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο σου - τσεκαρισε και χαμηλωσε σταδιακα, δηλαδη ενα βαθμο ανα δυο μερες. (Το whitespot αναπτυσσεται σε 26 C). To αλατι ειναι βασικο, θα βοηθησει τα ψαρια να αναπνεουν (το whitespot πηγαινει στα βρανχια και τα ψαρια πεθαινουν απο ασφυξια).

Το πλεκακι που εχεις βγαλτο απο το ενυδρειο και βαλτο μονο του καπου ξεχωριστα. Τα plecos ειναι λιγο πιο ανθεκτικα στις ασθενειες απο μεταδωση αλλα επειδη το προβλημα ειναι με το νερο σου και αυτος ειναι ταλαιπωρημενος, μπορει να σου κολλησει. Επισης, δεν ξερεις αν εχει ηδη whitespot - και στο δειξει αργοτερα (κυττα την κοιλια του αν μπορεις). Το προβλημα με τα πλεκακια ειναι οτι ειναι πιο ευαισθητα στα φαρμακα και αρα πιο δυσκολα να τα θεραπευσεις, αν κολλησουν.

Φαρμακα - αν δεν βρεις αυτο που σου ειπα παρε οτι φαρμακο βρεις το οποιο να θεραπευει aeromonas και pseudomonas bacteria. Αλλαξε 30% του νερου πριν απο τη θεραπεια, βγαλε το καρβουνο αν εχεις, και ξεκινα.

Καλη τυχη και πες μας πως τα πας!

ΥΓ στο πλεκακι βαλε αεραντλια διαφορετικα θα ψοφησει απο rot!

A! και :)

Link to comment
Share on other sites

Thanx Μαρίνα!!! Λοιπόν το πλεκάκι χαίρει άκρας υγείας μέχρι στιγμής , καθαρός παντού , και στήν κοιλιά! Τα φάρμακα που μου είπε ο Δημήτρης να πάρω δέν τα βρήκα σε 3 μαγαζιά αλλα βρήκα αυτά που μου είπες εσυ σε 2 ενω έψαχνα για τα προηγούμενα.

θα τα πάρω την Δευτέρα . Αν κατάλαβα καλά να βγάλω τον πλάκο ενώ χορηγώ τα φάρμακα???

Link to comment
Share on other sites

Thanx Μαρίνα!!! Λοιπόν το πλεκάκι χαίρει άκρας υγείας μέχρι στιγμής , καθαρός παντού , και στήν κοιλιά! Τα φάρμακα που μου είπε ο Δημήτρης να πάρω δέν τα βρήκα σε 3 μαγαζιά αλλα βρήκα αυτά που μου είπες εσυ σε 2 ενω έψαχνα για τα προηγούμενα.

θα τα πάρω την Δευτέρα . Αν κατάλαβα καλά να βγάλω τον πλάκο ενώ χορηγώ τα φάρμακα???

1533[/snapback]

Τελεια :) .Ναι, βγαλτον και βαλτον σε αλλο ενυδρειο. Φροντισε μονο να ειναι στρωμενο - κυττα ενα αρθρακι που εχω γραψει Περι ασθενειων και φαρμακων εδω στο site για περεταιρω πληροφοριες. Βαλτου 70% νερο απο το παλιο ενυδρειο και 30% καινουργιο, και αλλαξε του παλι νερο σε μια εβδομαδα 20% - συνεχισε με αλλαγες 20% μεχρι να αλλαξεις ολο το παλιο νερο σταδιακα. Καλου κακου βαλτου και λιγο αλατακι 0.1% διαλυμα. Μπορεις να χρησιμοποιησεις μεχρι και μαγειρικο αν δεν βρεις στα μαγαζια. Α! προσεξε να του βαλεις αεραντλια, τα πλεκακια θελουν πολυ οξυγονο και κινηση νερου. Συνεχισε να τον παρατηρεις παντως, γιατι οι αρρωστειες πολλες φορες αργουν να εμφανιστουν.

Με τους αλλους ξερεις τι να κανεις, μην ξεχασεις το αλατι (σ' αυτους βαλε 3% που ειναι το μαξιμουμ επιτρεπομενο για γλυκο νερο - οχι παραπανω!!!). Και κρατα μας ενημερους, ελπιζω ολα να πανε καλα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με τους αλλους ξερεις τι να κανεις, μην ξεχασεις το αλατι (σ' αυτους βαλε 3% που ειναι το μαξιμουμ επιτρεπομενο για γλυκο νερο - οχι παραπανω!!!). Και κρατα μας ενημερους, ελπιζω ολα να πανε καλα! :)

1541[/snapback]

Μαρινα επιτρεπετε 3% αλατι στα συγκεκριμενα ψαρακια Αμαζονιου (εστω οριακα και για λιγο)?? Εκει με τοσο αλατι θα μπορουσαν να ζησουν απο θαλλασινα ψαρια μεχρι και κοραλια ακομα. Με αυτη την αλατοτητα θα εχεις 1022 περιπου αλατοτητα. Πολυ κοντα στην αλατοτητα των ωκεανων παγκοσμια που ειναι 1024. Δηλαδη 3,3% αλατιου. Θα μπορουσες να μας δωσεις παραπανω πληροφοριες? Εαν δεν εχεις κανει λαθος εχει πολυ ενδιαφερων αυτη η αναφορα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μαρινα επιτρεπετε 3% αλατι στα συγκεκριμενα ψαρακια Αμαζονιου (εστω οριακα και για λιγο)?? Εκει με τοσο αλατι θα μπορουσαν να ζησουν απο θαλλασινα ψαρια μεχρι και κοραλια ακομα. Με αυτη την αλατοτητα θα εχεις 1022 περιπου αλατοτητα. Πολυ κοντα στην αλατοτητα των ωκεανων παγκοσμια που ειναι 1024. Δηλαδη 3,3% αλατιου. Θα μπορουσες να μας δωσεις παραπανω πληροφοριες? Εαν δεν εχεις κανει λαθος εχει πολυ ενδιαφερων αυτη η αναφορα. :D

1599[/snapback]

ΟΧΙ Μαριε ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ, ΕΝΝΟΟΥΣΑ 0.1 - 0.3 και μολις τωρα ειδα τι εγινε!!!!! Συγνωμη Νιc - ελπιζω να ακολουθησες τις οδηγιες του πακετου αλατιου!!!

Μαριε, για τις αναφορες κυττα εδω:

http://www.aquariumfish.net/information/aquarium_salt.htm

Marine Aquarists often give their marine fish a freshwater bath, and this is the same principle of changing the concentration of salt, but in this case by lowering rather than increasing the concentration of salt.

http://www.nunnie.com/ick.html

http://www.timstropicals.com/FishCare/Ich.asp

Διαβασε και ΒΑSSLEER biofish, Colourguide of Tropical Fish diseases - αναφερεται σε διαφορα σημεια αλλα σελιδα 260 "Salt: 5-10 gm/litre aquarium water. 10 gm/litre for 1-2 hours or 5 gm/l for 5-7 days. (εκδοση 1983). also see http://www.tropicalfishcentre.co.uk/Diseases1.htm και Ιnterpet Manual of Fish Health (Andrews, Exell and Carrington)

Mαριε, χιλια ευχαριστω που το προσεξες!!!!! :):rolleyes:

Ειναι σκοπιμο να αλλαξουμε το ποστ μηπως το δει κανενας και την πατησει? Θα στειλω email στον Νιc αν και πιστευω οτι αν ακολουθησει τις οδηγιες των πακετων θα ειναι ενταξει με την περιεκτικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Guyzzzz Ολα OKAY !!!!!!!

Τα ψαράκια ηδη απο την πρώτη ημέρα πανε καλύτερα!!!!!

Το αλάτι το έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας so , όλα εντάξει !!!!!

Και παλι 1.000.000.000.000.000.000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους!!! :):rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Guyzzzz Ολα OKAY !!!!!!!

Τα ψαράκια ηδη απο την πρώτη ημέρα πανε καλύτερα!!!!!

Το αλάτι το έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας so , όλα εντάξει !!!!!

Και παλι 1.000.000.000.000.000.000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους!!! :)  :rolleyes:  :D

1633[/snapback]

:D:D:rolleyes::rolleyes:

Μπραβο Nic, αξιος!!!! Μην ξεχασεις, οταν τελειωσεις τη θεραπεια για το Fungus / Finrot να κανεις και θεραπεια για Whitespot - θα τα πουμε και πλησιεστερα - βαλε ενα ποστακι σε μια βδομαδα - γιατι τοτε πρεπει να ανεβασεις τη θερμοκρασια!

Καλη αναρρωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι η πρώτη θεραπεία πέτυχε!!! το fungus , τέλος!!!!

:):rolleyes::D Αμέτρητα ευχαριστώ σε όσους με βοήθησαν και ελπίζω να μπορέσω κάποτε-κάπως να βοηθήσω και εγώ :D :D :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι η πρώτη θεραπεία πέτυχε!!! το fungus , τέλος!!!!

:):rolleyes::D Αμέτρητα ευχαριστώ σε όσους με βοήθησαν και ελπίζω να μπορέσω κάποτε-κάπως να βοηθήσω και εγώ :D :D :rolleyes:

1886[/snapback]

Με τις υγειες τους και σιδεροκεφαλοι! Τωρα, ξανα-ανεβασε τη θερμοκρασια εκει που ηταν και παρατηρησε τους για λιγες μερες γιατι το αλατι μπορει να εχει σκοτωσει και το Ich (whitespot). Aν σε μια βδομαδα δεν δεις συμπτωματα, ειναι καθαροι, οποτε μπορει και ο Τηλεμαχος να γυρισει σπιτι του. Αν δεις, βαλε μια φωνη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...