Jump to content

Αλλαγή λάμπας


ampranti

Recommended Posts

Μου κάηκε η λάμπα σήμερα στο ενυδρειο και προσπαθω να βρω ποια ειναι η σωστη επιλογη για την καινουργια

Το ενυδρειο ειναι 160lt με σκαλαρια, γατοψαρα, ενα pleco, 2 χελια, 4 guppy κτλ

Η παλια ηταν φθοριου, 30W

- Ποσα κελβιν πρεπει να ειναι η καινουργια?

- Μπορω να βαλω καποια λαμπα με καποιο χρωμα (tropical ή κατι τετοιο) ωστε να δωσω λιγο χρωμα στο ενυδρειο?

http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Πως μπορω να βρω τι ταιριαζει με τα ψαρια μου χωρις να τα ενοχλει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω και 2 anubies πλατυφιλες

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μόνο μία λάμπα καλό είναι να είναι στα 6000 kelvin περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα μια JBL tropic, 30W , με ελαφρο κιτρινο χρωμα και 4000Κ....

Ηταν η λαμπα που ειχε πανω στο κουτι ολα τα ψαρια μου, οποτε την πηρα :wub::wootwoot::rolleyes:;)

Στο μαγαζι δεν μπορεσαν να μου δωσουν και ιδιατερες πληροφοριες (ειχε πηξει το παλιακρι απο την δουλεια)

- Θα μπορουσα να παρω μια λαμπα, με μπλε αποχρωση ή θα ειχα προβλημα με τα συγκεκριμενα ψαρια?!

- Οσο και να εψαξα δεν αναφερει πανω διαρκεια ζωης.... (ξερει κανεις ποσες ωρες εοχυν οι συγκεκριμενες?)

- Υπαρχει καποιο howto με οδηγιες πως διαλεγουμε λαμπες?!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα μια JBL tropic, 30W , με ελαφρο κιτρινο χρωμα και 4000Κ....

Ηταν η λαμπα που ειχε πανω στο κουτι ολα τα ψαρια μου, οποτε την πηρα :wootwoot::rolleyes:;):hysterical:

Στο μαγαζι δεν μπορεσαν να μου δωσουν και ιδιατερες πληροφοριες (ειχε πηξει το παλιακρι απο την δουλεια)

1- Θα μπορουσα να παρω μια λαμπα, με μπλε αποχρωση ή θα ειχα προβλημα με τα συγκεκριμενα ψαρια?!

2- Οσο και να εψαξα δεν αναφερει πανω διαρκεια ζωης.... (ξερει κανεις ποσες ωρες εοχυν οι συγκεκριμενες?)

3- Υπαρχει καποιο howto με οδηγιες πως διαλεγουμε λαμπες?!

1- Πρόβλημα με τον φωτισμό μπορεί να έχουν κυρίως τα φυτά. Τα ψάρια δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το είδος του φωτισμού. Βέβαια, μερικά ψάρια τους αρέσει ο χαμηλός φωτισμός και δραστηριοποιούνται κυρίως στο ημίφως ή το σκοτάδι. Αλλά τότε μιλάμε για την ένταση του φωτισμού (watt).

2- Αν η λάμπα σου είναι αυτή , τότε όπως γράφει το site έχει διάρκεια ζωής 10.000 ωρών

3- Όσον αφορά τα φυτά και τις λάμπες, δες εδώ. Δε γνωρίζω όμως να σου πω ποιές λάμπες αναδεικνύουν καλύτερα τα χρώματα των ψαριών :wub:

Link to comment
Share on other sites

- Αυτη ειναι η λαμπα. Θεωρητικα η λαμπα δινει ελαφρο κιτρινο χρωμα στα 4000Κ. Πως γινεται αυτο δεν ξερω! (4000Κ ειναι το λευκο θεωρητικα) :hysterical::hysterical:

- Τα ψαρια δειχνουν τουμανο, και γενικα ολο το το ενυδρειο δειχνει ποιο ωραιο ;) [υποκειμενικο ειναι αυτο]

Πλεον ο pleco κυκλοφορει και με φως της λαμπας :wub::wootwoot::rolleyes: και οχι μονο βραδυ!!

- Η λαμπα ελεγε οτι βοηθαει στην αναπτυξη των φυτων και της αλγης :hysterical::hysterical: Ειχε στο πλαι σηματακι με "2 φυτα και 1 ψαρι" , ενω οι υπολοιπες "1 φυτο και 2 ψαρια" :hysterical: Πως το μετραει δεν εχω ιδεα...

- Next time ισως δοκιμασω μια μπλε...

Link to comment
Share on other sites

4000 K = κιτρινο , οποτε οκ , λογικο το κιτρινο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...