Jump to content

κυανοβακτηριο


Γιωργοσ Χ.

Recommended Posts

καλησπερα παιδια , το κυανοβακτηριο εκτοσ τησ αμμου των διακοσμητικων και των φυτων, αναπτυσεται και στα τζαμια του ενυδρειου?

Απ' ότι γνωρίζω κι από ότι (δεν) έχω δει ως τώρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως όμως αναπτυχθεί ανάμεσα στο μπροστά τζαμι και την άμμο, όπου υπάρχει το απαραίτητο φως.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=41022

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια,ακριβωσ ετσι ειναι (και λιγο καφε )και στο ιδιο σημειο.

Ομωσ εχει αναπτυχθει και πανω στην αμμο εχει παρει ενα πρασινο σκουρο χρωμα, μπλε δεν θα το ελεγα ,στο χρωμα του οινοπνευματοσ ναι ,η αναπτυξη τησ δεν σταματαει εκει εχει προχωρησει και στο τζαμι!!!! το εχει καλυψει μεχρι το μεσο υψοσ του .

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι < φουντωνει > μεν αλλα παραμενει μονο στο σημειο αυτο δεν εχει εξαπλωθει ουτε στα φυτα ουτε στισ πετρεσ και πανε τωρα καμια 2

5 μερεσ (το ενυδρειο δεν εχει ψαρια).Και σταματαει ακριβωσ εκει που αρχισουν τα φυτα.ΤΥΧΑΙΟ?

Ρωτησα γιατι ειχα διαβασει σε αλλο ποστ σχετικα και η απαντηση του Ανδρεα ηταν "πωσ νομιζει δεν αναπτυσεται στο τζαμι" αν οχι τοτε τι ειναι αυτο που μοιαζει σαν ενα <πεπλο γλιτσασ >,σαν ζελατινη ζαχαροπλαστικησ πρασινου χρωματοσ ,που αφαιρειτε παρα πολυ ευκολα και δεν το τρωνε τα clithon corona παρολο που πηγαινουν στο σημειο περνανε απο πανω του αλλα με το στομα κλειστο.!?

Η τιμεσ του νερου εναι η ακολουθεσ ph 6,9 gh 7-8 kh 2-3 No3 10-12 po4 0.

Ευνοει μηπωσ αυτην την αλγη (λεμε τωρα αλγη αν ειναι αυτη)τα ακολουθα που εκανα --(και δεν εκανα)

Δεν εχω δυνατη ροη 200λ/ω για 40λιτρα καθαρα

Εχω να καθαρισω το φιλτρο απο τοτε που αρχισε να δουλευει 20/10

Δεν εβαλα σκουπα καθολου

Καρφωσα στην αμμο μια ταμπλετα ακριβωσ κατω απο το σημειο που αναπτυχθηκε(στην αρχη)

Χρησιμοποιω 2 λαμπεσ grolux 8 ωρεσ

Βαζω λιπασματα με ημερησιο προγραμα ολα τισ seachem ,εκτοσ ΦΩΣΦΟΡΟ και σιδηρο.

Εβαλα αμμο στο ενυδρειο αντι για χαλικι

Δεν εχω ανακλαστηρεσ αλλα αλουμινοχαρτο

Εχω μεσα cladophora marimo μπαλακια

Θα ημουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι αυτη την αλγη εχω αν δεν υπηρχε αυτη η απαντηση που δινεται για τα τζαμια ,και να παρει δεν μπορω να ανεβασω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως όμως αναπτυχθεί ανάμεσα στο μπροστά τζαμι και την άμμο, όπου υπάρχει το απαραίτητο φως.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=41022

Θόδωρε αυτό όμως δεν είναι κυανοβακτηρίδιο

Καμιά φωτογραφία πάντως θα βοηθούσε .....

Link to comment
Share on other sites

Κυριε ανδρεα καλησπερα εκανα οτι πιο καλο μπορουσα και τισ ανεβασα τισ φωτογραφιεσ οι πιο πολλεσ ειναι απο τα πλαγια, σαν πινακασ ζωγραφικησ ειναι το τζαμι!!!Τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σε ποσο διαστημα εγινε αυτο?εχω και εγω bga και ειμαι στη φαση της συσκοτησης απο το Σαββατο..αλλα εμενα ειναι πολυ λιγοτερη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε, σε 25 μερεσ εγινε περιπου αλλα εξαπλωνεται μονο στο τζαμι και λιγο εκει μπροστα !δεν ηξερα τι ηταν και απλα το καθαριζα και αυτο ξαναβγαινε!διαβασα το ποστ σου και μαλλον και εγω το ιδιο θα κανω .ειναι σιγουρα bga εε?

Link to comment
Share on other sites

Οπως το βλεπω μαλλον για bga το κανω.εμενα ηταν 1,5 μονο λιγο πανω σε μια πετρα,λιγο στην πλατη του ενυδρειου και λιγο στο χαλικι.τα καθαρισα και ξεκινησα συσκοτηση για να δουμε τι θα γινει.εγω φοβαμαι για τα ψαρια και τα φυτα μου τωρα με τη συσκοτηση που κανω..λες να το ανοιξω και να ειναι ολα τουμπα? :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Εγω ζωντανα δεν εχω μεσα ,ηθελα να δω πωσ θα παει και μετα να βαλω ,οσο για την ερωτηση σου Αποκλειεται !!!ποτε να προτειναν κατι που να μην ειναι εξακριβωμενο και δοκιμασμενο ολα μια χαρα θα ειναι .

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι πιστευω,οτι δεν θα γινει κατι κακο..αλλα δεν σου κρυβω οτι το σκεφτομαι και λιγο..νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησεις και εσυ πριν σου εξαπλωθει και αλλο το ατιμο!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη δεν σκεφτηκα καθολου οτι μπορει να ειναι bga γιατι εχει <κατακτησει το τζαμι >και σε οποιο ποστ και να ειδα δεν αναφερεται πουθενα στα τζαμια ,ολοι μιλουσαν για αμμο,φυτα και διακοσμητικα κανεισ μα κανεισ για τζαμι και απλα το καθαριζα και αυτο επανερχονταν δριμυτατα ,αυτο που βλεπεισ στην φωτο αν το καθαρισω σημερα σε λιγο ετσι θα γινει παλι ,αλλα μονο εκει ,τα φυτα το background τα διακοσμητικα ανεπαφα!θα δω τι θα κανω !

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι την πατησα φιλε!νομιζα πως ειναι η πρασινη αλγη που πιανουν τα καινουρια ενυδρεια και περιμενα να κανει τον κυκλο της..την καθαριζα αλλα ξαναεβγαινε και μετα καταλαβα οτι ηταν κατι αλλο..παλι καλα που δεν επεκταθικε πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν (συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση)

0) ταΐζεις μία μέρα λιιιιιγο παραπάνω (λίγο παραπάνω!)

1) την επόμενη ημέρα καθαρίζεις ο,τι μπορείς με το χέρι και στο τζάμι επίσης με το καθαριστικό των τζαμιών ή μία τηλεκάρτα

2) αδειάζεις νερό γύρω στο 30-40%

3) Ρίχνεις καθαρό οξυζενέ όπου έχει απομείνει άλγη πάνω σε τυχόν διακοσμητικά όχι στα φυτά.

4) Συμπληρώνεις το νερό που έβγαλες (αντιχλώριο κανονικά κλπ)

5) συσκοτίζεις (κλείνεις φώτα, και κολλάς γύρω γύρω χαρτόνι ή ρίχνεις μία χοντρή κουβέρτα) δεν πρέπει να περνάει καθόλου φώς !!!

6) περιμένεις 4-5 μέρες κατά τις οποίες ταίζεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ ή και ΚΑΘΟΛΟΥ.

7) Αποκαλύπτεις το ενυδρείο, βάζεις ξανά το πρόγραμμα φωτισμού

8) μας λες τι έγινε

9) κατά τη διάρκεια των βημάτων 2-7 κάνεις και ένα ευχέλαιο :P

Έχει παρατηρηθεί ότι τα βήματα (0) και (9) μπορούν να παραληφθούν χωρίς επίδραση στο αποτέλεσμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !Εκτοσ απο το (0) που σε μενα δεν χρειαζεται, ολα τα αλλα θα γινουν και αντι για ευχελαιο θα κανω μια προσευχη :P .

Τελικα εξαπλωνεται και στο τζαμι !!Πιστευω να μην βγαινει και εξω απο το ενυδρειο το ατιμο :thumbup:

Αρχιζω απο αυριο θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα.

Παντωσ το μπροστινο τζαμι απο μεσα οπωσ το βλεπεισ ετσι με το κυανο εχει μια Αγρια Ομορφια! :thumbup:

Το ευχαριστω μου ειναι αυτονοητο σε οσουσ βοηθανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ΄¨μαι παλι !θα νομιζετε οτι ξεχασα να ενημερωσω η οτι το εγραψα ετσι , αμ δε !λοιπον παιδια περιμενα να ενημερωσω μολισ καθαριζε το ενυδρειο, ΔΕΝ μπορεσα να το καταπολεμησω εκανα και τι δεν εκανα κυριε Αντρεα .Κερδισα τισ μαχεσ 5 για την ακριβεια αλλα εχασα τον πολεμο (λογω υπομονησ τα νευρα εγιναν σμπαραλια).Καθαριζα και ελεγα ολα καλα και τσουπ νατο παλι σε χρονο td ,στην τελικη μαχη πριν απο 1μηνα εριξα ερυθρομυκινη τιποτα απολυτωσ (οχι τοσο γρηγορα αλλα παλι εμφανιστηκε)!κατι αλλο συμβαινει υποθετω ,η αμμοσ ειναι κακησ ποιοτητασ , η 2 grolux που αναβουν για 8 ωρεσ κατι κανουν ,η μικρη κυκλοφορια νερου (ανακυκλωση 3 φορεσ τα λιτρα) .Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο γιατι τοσο καιρο τωρα εχω ριξει καθαρισμα και καθαρισμα ! :thumbup: ,τελικα το ξηλωσα και το ξαναρχισα με χαλικι δεν με ηθελε η αμμοσ (η συγκεγκριμενη ),ελεγα να βαλω carat αλλα .....δεν πειραζει χαλικακι μαρκασ και να ειμαστε σιγουροι!Το ατιμο ειναι οτι χειροτερο μπορεισ να παθεισ στο ξεκινημα σου !

Εχω μεγαλη υπομονη ομωσ πολυ μεγαλη θα το φτιαξω το ενυδρειο ο γκαντεμησ που θα παει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...