Jump to content

Sos


prodromos100

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...Μπαινω στο θεμα...

1. επεσα μια σταγονα μιγματος στο νερο του ενυδρειου...εχουμε προβλημα???

2.δεν δουλευει,πηρα σκαλα (αυτη)http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2185 και δεν ξερω πως δουλευει το συστημα,ειδα το αρθρο...

πρεπει να βαλω και αεροαντλια???το προβλημα ειναι οτι δεν πηγαινει απο το μπουκαλι στη σκαλα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Μπαινω στο θεμα...

1. επεσα μια σταγονα μιγματος στο νερο του ενυδρειου...εχουμε προβλημα???

Με μια σταγόνα δεν εγινε και τίποτα

2.δεν δουλευει,πηρα σκαλα (αυτη)http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2185 και δεν ξερω πως δουλευει το συστημα,ειδα το αρθρο...

Αυτό που έχεις δεν είναι σκάλα άλλα διαχυτήρας

Διαχυτήρας

Σκάλα

πρεπει να βαλω και αεροαντλια???το προβλημα ειναι οτι δεν πηγαινει απο το μπουκαλι στη σκαλα....

Η αεραντλία δεν εχει καμία σχέση

Ο διαχυτήρας που έχεις έχει λεπτούς πόρους και για να βγεί διοξείδιο θα πρέπει να σηκώσει αρκετή πίεση στο μπουκάλι

Link to comment
Share on other sites

Στα είπε ο lasal, να συμπληρώσω μόνο ότι κατά την γνώμη μου αυτοί οι κεραμικοί διαχυτήρες είναι ακατάλληλοι για DIY συστήματα CO2, ακριβώς γιατί απαιτούν μεγάλη πίεση.

Στην περίπτωσή σου, η σκαλίτσα είναι πολύ πιο κατάλληλη ή απλά βάλε το σωληνάκι του CO2 στην είσοδο του φίλτρου σου, ώστε να το τραβάει μέσα και να κάνει το φίλτρο την διάχυση.

Link to comment
Share on other sites

Στα είπε ο lasal, να συμπληρώσω μόνο ότι κατά την γνώμη μου αυτοί οι κεραμικοί διαχυτήρες είναι ακατάλληλοι για DIY συστήματα CO2, ακριβώς γιατί απαιτούν μεγάλη πίεση.

Στην περίπτωσή σου, η σκαλίτσα είναι πολύ πιο κατάλληλη ή απλά βάλε το σωληνάκι του CO2 στην είσοδο του φίλτρου σου, ώστε να το τραβάει μέσα και να κάνει το φίλτρο την διάχυση.

:wootwoot::rolleyes:

Κάτι που το είπαμε πολλές φορές και έχει γραφτεί παντού. Σε ΚΜΣ (Κάντο Μόνος Σου - DIY :wub: ) σύστημα η σκάλα είναι ο καλύτερος τρόπος διάχυσης γιατί αν μη τι άλλο δεν απαιτεί καμία πίεση από την παραγωγή ώστε να εισαχθούν οι φυσαλίδες στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Στα είπε ο lasal, να συμπληρώσω μόνο ότι κατά την γνώμη μου αυτοί οι κεραμικοί διαχυτήρες είναι ακατάλληλοι για DIY συστήματα CO2, ακριβώς γιατί απαιτούν μεγάλη πίεση.

Στην περίπτωσή σου, η σκαλίτσα είναι πολύ πιο κατάλληλη ή απλά βάλε το σωληνάκι του CO2 στην είσοδο του φίλτρου σου, ώστε να το τραβάει μέσα και να κάνει το φίλτρο την διάχυση.

Μήπως αν βάλουμε το σωληνάκι πολύ κοντά στην είσοδο του φίλτρου, σιγά σιγά, μαζί με το νερό από το ενυδρείο αρχίσει να ρουφάει και υγρό από το μπουκάλι. Γιατί στην είσοδο του φίλτρου δημιουργείται υποπίεση...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα στην έξοδο ή μέσα στον κάδο. Οι φυσαλίδες εκτός από φασαρία μπορεί να δημιουργήσουν και πρόβλημα στην αντλία.

Αλλά η σκάλα είναι εξίσου αν όχι περισσότερο αποτελεσματική. Αν δεν σε ενοχλεί αισθητικά φυσικά...

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν βάλουμε το σωληνάκι πολύ κοντά στην είσοδο του φίλτρου, σιγά σιγά, μαζί με το νερό από το ενυδρείο αρχίσει να ρουφάει και υγρό από το μπουκάλι. Γιατί στην είσοδο του φίλτρου δημιουργείται υποπίεση...

τι ειπες τωρα... :wub:

προφανως δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εφτιαξα και εγω ενα diy co2 και εβαλα αεροπετρα για αρχη και δουλευει..βγαζει ψιλες φουσκαλες αλλα για την δοκιμη του μειγματος που ηθελα να κανω ειναι οκ!βεβαια εχω ενα θεμα με την θερμοκρασια στο δωματιο γιατι οταν πεφτει στους 18-19 σταματαει και οταν ξαναπαει στους 22-23 ξαναξεκιναει μονο του..επεισης εκανα και μια πατατα ο μαπας,κουνισα λιγο το μπουκαλι για να παρει μπρος και περασε λιγο μειγμα στο ενυδρειο αλλα μια σταλα μονο,αυτο εγινε χθες αλλα μεχρι στιγμης ολα ειναι ενταξει..υπαρχει καμια φτηνη σκαλα?γιατι της hegen ειναι λιγο τσιμπημενες νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εφτιαξα και εγω ενα diy co2 και εβαλα αεροπετρα για αρχη και δουλευει..βγαζει ψιλες φουσκαλες αλλα για την δοκιμη του μειγματος που ηθελα να κανω ειναι οκ!βεβαια εχω ενα θεμα με την θερμοκρασια στο δωματιο γιατι οταν πεφτει στους 18-19 σταματαει και οταν ξαναπαει στους 22-23 ξαναξεκιναει μονο του..επεισης εκανα και μια πατατα ο μαπας,κουνισα λιγο το μπουκαλι για να παρει μπρος και περασε λιγο μειγμα στο ενυδρειο αλλα μια σταλα μονο,αυτο εγινε χθες αλλα μεχρι στιγμης ολα ειναι ενταξει..υπαρχει καμια φτηνη σκαλα?γιατι της hegen ειναι λιγο τσιμπημενες νομιζω..

Άλλη η κλασική αερόπετρα και άλλο ο διαχυτήρας-αερόπετρα.

Η διαφορά τους είναι στην πυκνότητα.

Την μια μπορείς να την βάλεις σε DIY ενώ για την άλλη απαιτείτε κανονική φιάλη.

Ναι υπάρχουν και άλλες σκάλες (μόνον που δεν ξέρω κάποια για να στην προτείνω)

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τυλίξεις το μπουκάλι με κάτι μάλλινο

Και για να μην σου συμβεί ξανά και πέσει μείγμα μέσα στο ενυδρείο άφησε ενα κενό 7-8 εκατοστά απο το στόμιο

Το κούνημα (περιστροφικά) μια στις τόσες επιβάλετε για να δημιουργηθεί ανάδευση.

Ελπίζω να έχεις τοποθετήσει και μια βαλβίδα αντεπιστροφής.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...