Jump to content

προβλημα με θερμοστατη


jimfan

Recommended Posts

καλησπερα παιδια. ειμαι καινουριοσ στο θεμα των ενυδρειων και εχω το εξης προβλημα.εχω ενα ενυδρει0 120 λιτρων και μεσα εχς 4 χρυσοψαρα ενα γκογκολεζο και 2 πλακοστομους.τα ψαρακια μετα απο ενα μηνα περιπου λειτοργιας αρρωστησαν και πρεπει να αναιβασω την θερμοκρασια του θερμοστατη.τον εχω βαλει στο max 34 αλλα το μεγιστο που φτανει το νερο ειναι 27 βαθμους.ο θερμοστατης ειναι 150 w. τον εχω τοποθετησει παραλληλα με τον βυθο διπλα απο το φιλτρο,ειναι σωστη η θεση η κανω κατι λαθος??μηπως ο θερμοστατης δεν ειναι καλης ποιοτητας και δεν ποιανει την θερμοκρασια που θελω?ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!Παρατηρείς να δουλεύει συνέχεια ή σταματάει;

Άνοιξε και ένα θέμα στις ασθένειες,συμπληρώνοντας τη φόρμα διάγνωσης, μήπως μπορούμε να σου δώσουμε κάποιες συμβουλές.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

δουλευει και σταματαει συνεχεια.το πρωι τον ειχα στους 25 και απο το μεσημερι που τον παρακολουθω ειναι τον εχω βαλει στο 34 το θερμομετρο ειναι κολημενο στους 27.πρωτη φορα χρειαστικε να τον αναιβασω τοσο πολυ γιατι τα ψαρια εχουν την αρρωστια των ασπρων κιλιδων

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει πρόβλημα...

τελικα υστερα απο πολλεσ ωρες αναιβηκε στους 29 βαθμους αλλα λογικα δεν ειναι και τοσο αξιοπιστος και καλος. με την πρωτη ευκαιρια θα τον αλλαξω και θα παρω εναν καλυτερο να ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Αν σβήνει πριν φτάσει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει (λαμβάνοντας υπ'όψιν και πιθανή απόκλιση), τότε έχει πρόβλημα.Ίσως κάποια στιγμή τη φτάσει αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστος.Οι συχνές και ανεπιθύμητες εναλλαγές στη θερμοκρασία θα σου δημιουργήσουν άλλα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...