Jump to content

αναγνωριση αλγης


rastafarian

Recommended Posts

Και φυσικά στο τέλος εννοείτε πως θα κάνεις ένα καλό καθάρισμα και μια γενναία αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως οταν τελειωσει η συσκοτηση θα εχει ερθει η ωρα της εβδομαδιεας αλλαγης οπωτε θα την εκανα..οταν λες γενναια?50% ειναι καλα?εγω τωρα κανω 30% καθε βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα η πετρα δεν μπορουσε να καθαριστει μεσα στο ενυδρειο οπωτε την εβγαλα σιγα σιγα εξω και την επληνα καλα.ξαναμπηκε στην θεση της,μαζεψα οσο μπορουσα και απο το χαλικι,ταισα ολα τα ψαρια,εκλεισα diy co2,φωτα και σκεπασα το ενυδρειο με μια κουβερτα.αρχησε η 4ημερη συσκοτηση και ελπιζω ολα να πανε καλα μετα απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! :P

Αυριο το πρωι θα αποκαληφθει το ενυδρειο μετα απο 4ημερη συσκοτη λογο της bga και θα δουμε τα αποτελεσματα και θα ακολουθησει αλλαγη νερο 50% προετοιμασμενου σε βαρελι οπως παντα!η ερωτηση μου ειναι η εξης μιας και δεν το διευκρινησαμε παραπανω: τα φωτα μετα τη συσκοτηση τα αναβω κανονικα,δηλαδη παω με τη μια στις 8 ωρες οπως πριν η το παω σταδιακα και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! :P

Αυριο το πρωι θα αποκαληφθει το ενυδρειο μετα απο 4ημερη συσκοτη λογο της bga και θα δουμε τα αποτελεσματα και θα ακολουθησει αλλαγη νερο 50% προετοιμασμενου σε βαρελι οπως παντα!η ερωτηση μου ειναι η εξης μιας και δεν το διευκρινησαμε παραπανω: τα φωτα μετα τη συσκοτηση τα αναβω κανονικα,δηλαδη παω με τη μια στις 8 ωρες οπως πριν η το παω σταδιακα και αν ναι πως?

Άναψε τα φώτα κανονικά

Εγώ μετά από συσκότιση, αποκαλύπτω το ενυδρείο στην χρονική περίοδο που είναι κλειστά τα φώτα.

Κάνω την αλλαγή νερού, ενεργοποιώ το πρόγραμμα του φωτισμού και το φως ουσιαστικά έρχεται κανονικά όταν ο χρονοδιακόπτης έρθει στην ώρα του.

Link to comment
Share on other sites

Άναψε τα φώτα κανονικά

Εγώ μετά από συσκότιση, αποκαλύπτω το ενυδρείο στην χρονική περίοδο που είναι κλειστά τα φώτα.

Κάνω την αλλαγή νερού, ενεργοποιώ το πρόγραμμα του φωτισμού και το φως ουσιαστικά έρχεται κανονικά όταν ο χρονοδιακόπτης έρθει στην ώρα του.

Θα προσπαθισω να το κανω ετσι οπως το κανεις και εσυ γιατι εμενα κανονικα αναβουν στις 11 το πρωι και δεν ξερω αν θα το προλαβω.το πολυ πολυ αν δεν το προλαβω ετσι να κανω την αλλαγη νερου με κλειστα φωτα και μολις τελειωσω τα αναβω.θα εχω προβλημα ετσι?Ελπιζω τα φυτα μου να την εχουν παλεψει τοσες μερες χωρις φως γιατι εχω αγχωθει λιγο να πω την αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

Άναψε τα με την μία.

Εγώ, τουλάχιστον την πρώτη ημέρα δε θα έδεινα τόση σημασία στν τήρησει του ωραρίου φωτισμού. Αν δηλαδή σε βολεύει να ανάψεις καμιά δυο ώρες νωρίτερα τα φώτα για να κάκεις την αλλαγή νερού, κάντο! Δε χάλασε και ο κόσμος. :P

Πιστεύω πως στα φυτά σου μπορεί απλά να έχουν κιτρινίσει μερικά φύλλα...

Link to comment
Share on other sites

Άναψε τα με την μία.

Εγώ, τουλάχιστον την πρώτη ημέρα δε θα έδεινα τόση σημασία στν τήρησει του ωραρίου φωτισμού. Αν δηλαδή σε βολεύει να ανάψεις καμιά δυο ώρες νωρίτερα τα φώτα για να κάκεις την αλλαγή νερού, κάντο! Δε χάλασε και ο κόσμος. :P

Πιστεύω πως στα φυτά σου μπορεί απλά να έχουν κιτρινίσει μερικά φύλλα...

Μαλλον το αναποδο θα γινει theodor,για λιγοτερες το βλεπω αυριο..δεν με πειραζει αν εχουν κιτρινισει λιγο τα φυλλα,να μην εχουν χαλασει ειναι το θεμα...γιατι οι κρυπτοκορινες μου τωρα αρχισαν να στρωνουν,ειδικα η μια εριξε ολα τα φυλλα της και τωρα ειχε αρχισει να βγαζει καινουρια..στο κιτρινισμα τι κανω?Λιπασματα δεν εχω ριξει ακομα και δεν εχω,το μονο που εχω και εχω βαλει κανα 2 φορες ειναι ταμπλετες για τις ριζες..και το diy co2 που εφτιαξα προλαβε να δουλεψει μονο 2 μερες γιατι μετα το εκλεισα λογο συσκοτησης..

Link to comment
Share on other sites

Δε κάνεις τίποτα! Κάνεις την αλλαγή νερού που ειπώθηκε παραπάνω, με καθαριότητα σε φίλτρο και βυθό και περιμένεις :P

Και εμείς περιμένουμε ενημέρωση :thumbup:

Άντε, καλά αποτελέσματα σου εύχομαι !

Link to comment
Share on other sites

Δε κάνεις τίποτα! Κάνεις την αλλαγή νερού που ειπώθηκε παραπάνω, με καθαριότητα σε φίλτρο και βυθό και περιμένεις :P

Και εμείς περιμένουμε ενημέρωση :thumbup:

Άντε, καλά αποτελέσματα σου εύχομαι !

Να καθαρισω και τα βιολογικα υλικα του φιλτρου η απλα να αλλαξω το ενυδρειακο βαμβακι?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το ενυδρειακό βαμβάκι, σε περίπτωση που έχει κατακρατήσει νεκρά κομμάτια από το κυανοβακτήριο. Αυτό βέβαια έχει εφαρμογή όταν έχεις μεγάλες ποσότητες bga και το φίλτρο παρασέρνει και φιλτράρει αιωρούμενα κομμάτια από την άλγη.

Σε σένα όμως δεν υπάρχει περίπτωση να αιωρούνται κομμάτια, αφού έχεις σχετικά λίγη bga. Αλλά καλού κακού καθάρισε και το ενυδρειακό βαμβάκι. Ευκαιρία είναι και δε κοστίζει ούτε σε κόπο ούτε σε χρήμα!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το ενυδρειακό βαμβάκι, σε περίπτωση που έχει κατακρατήσει νεκρά κομμάτια από το κυανοβακτήριο. Αυτό βέβαια έχει εφαρμογή όταν έχεις μεγάλες ποσότητες bga και το φίλτρο παρασέρνει και φιλτράρει αιωρούμενα κομμάτια από την άλγη.

Σε σένα όμως δεν υπάρχει περίπτωση να αιωρούνται κομμάτια, αφού έχεις σχετικά λίγη bga. Αλλά καλού κακού καθάρισε και το ενυδρειακό βαμβάκι. Ευκαιρία είναι και δε κοστίζει ούτε σε κόπο ούτε σε χρήμα!

Α ωραια,ετσι και αλλιως το αλλαζω με καθε αλλαγη νερου οπωτε θα το εκανα και αυτο!

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και αυριο θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα! :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενημερωση!

Σημερα αποκαληψα το ενυδρειο μετα απο 4ημερη συσκοτηση.το ενυδρειο ειναι πεντακαθαρο απο bga :P

Εκανα αλλαγη νερου 50%,συφοναρισα το βυθο για τυχον υπολοιματα bga,αλλαξα και το ενυδρειακο βαμβακι.τα ψαρια και τα φυτα χαιρουν ακρας υγειας μετα τη συσκοτηση!μονο ο εχινοδορος μου εχει κανει κατι μικρες μαυρες τρυπες αλλα κατα τα αλλα ειναι ολα καλα!θα φτιαξω φρεσκο μειγμα co2 και θα το βαλω παλι σε λειτουργια!ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια σας και ελπιζω να μην εχουμε παλι επιστροφη της bga.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενημερωση!

Σημερα αποκαληψα το ενυδρειο μετα απο 4ημερη συσκοτηση.το ενυδρειο ειναι πεντακαθαρο απο bga :P

Εκανα αλλαγη νερου 50%,συφοναρισα το βυθο για τυχον υπολοιματα bga,αλλαξα και το ενυδρειακο βαμβακι.τα ψαρια και τα φυτα χαιρουν ακρας υγειας μετα τη συσκοτηση!μονο ο εχινοδορος μου εχει κανει κατι μικρες μαυρες τρυπες αλλα κατα τα αλλα ειναι ολα καλα!θα φτιαξω φρεσκο μειγμα co2 και θα το βαλω παλι σε λειτουργια!ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια σας και ελπιζω να μην εχουμε παλι επιστροφη της bga.. :thumbup:

:thumbup::bowdown::hysterical:

Έχε το νου σου όμως !

Link to comment
Share on other sites

Ασε γιατι μου εχει μεινει εμμονη ιδεα η ατιμη η bga..με τον εχινοδορο τι κανω με τις μαυρες τρυπες?εφτιαξα και καινουριο μειγμα co2 αλλα περιμενω να παρει μπρος..

Link to comment
Share on other sites

Ασε γιατι μου εχει μεινει εμμονη ιδεα η ατιμη η bga..με τον εχινοδορο τι κανω με τις μαυρες τρυπες?εφτιαξα και καινουριο μειγμα co2 αλλα περιμενω να παρει μπρος..

Περίμενε λίγες μέρες να σταθεροποιηθεί η κατάσταση να δεις πως θα πάνε.

Αργότερα ίσως χρειαστεί λίπανση με σίδηρο ή/και κάλλιο αλλά άσε πρώτα να περάσουν λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγες μέρες να σταθεροποιηθεί η κατάσταση να δεις πως θα πάνε.

Αργότερα ίσως χρειαστεί λίπανση με σίδηρο ή/και κάλλιο αλλά άσε πρώτα να περάσουν λίγες μέρες.

Ωραια θα περιμενω μερικες μερες να δουμε πως θα πανε και βλεπουμε μετα ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...