Jump to content

60λ βιοτοπικό


karrot

Recommended Posts

ήρθε ο καιρός να παρουσιάσω και εγώ το ενυδρείο μου .....το ενυδρείο αυτό ξεκίνησα να το στήνω το καλοκαίρι όπως μπορείτε αν δείτε εδώ και θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν να το στίσω :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Αμαζόνιος ποταμός rio orinoco

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):δεν θυμάμαι καλά αλλά είναι το nano cube της denerle

Συνολικά Λίτρα:60l

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:pistia,lemna,chrismas moss,leucocephala

Ψάρια:8 cardinal,1sherpai tetra(το οποίο θα απομακρυνθεί μιας και πάει σε κοπάδι),3 apistogramma viejita

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:μαύρο αυτοκόλλητο

Πέτρες:

Ξύλα:2 ξύλα

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:άμμος carrat 6

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 λάμπες 15 watt t8 με ανακλαστήρες.η μία είναι original tropical της arcadia και η άλλη είναι tropical sun της sera και ένα leda made by fotis gt

Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες και 3 ώρες moonlight

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:fluval 205 με 2 κάδους substract pro

Θέρμανση/ Ψύξη:θερμοστάτης 75 watt jager

Λίπανση:seachem flourish γενικού

Παροχή CO2:όχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:gvg mix sera,spiroulina tropical,grindal σκουλήκια,αρτέμια, bloodworms.λάρβες κουνουπιών sera

Παράμετροι

pH:6

Γενική σκληρότητα (GH):4

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):2

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:μια φορά την εβδομάδα 30%

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:70%α/ο-30%νερό βρύσης και μέσα βάζω και λίπασμα και black water της kent

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: βάζω όποτε χρειαστεί φύλλα catapas

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

post-15620-1295040952_thumb.jpg

post-15620-1295040965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβάσω αύριο και άλλες φωτογραφίες από το ενυδρείο και από τα 3 apistogramma από τα οποία τα 2 είναι ζευγάρι :wub:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε karrot τελειο το αποτελεσμα,πολυ μου αρεσει!να σε ρωτησω,τα apistogramma ειναι ευκολα στην διατηριση τους η ειναι σαν τα ramirezi?Ταιριαζουν με dwarf gourami,αρλεκινους,sae και οτοκυκλους?ξερεις τιποτα?τα ειδα και μου αρεσαν :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο έγινε! :wub:

Κάνε μου μια χάρη και βγάλε μια φωτό χωρίς φως δωματίου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε karrot τελειο το αποτελεσμα,πολυ μου αρεσει!να σε ρωτησω,τα apistogramma ειναι ευκολα στην διατηριση τους η ειναι σαν τα ramirezi?Ταιριαζουν με dwarf gourami,αρλεκινους,sae και οτοκυκλους?ξερεις τιποτα?τα ειδα και μου αρεσαν :P

υπάρχουν πολλά είδη apisto κάθε είδος θέλει διαφορετικές τιμές πχ τα δικά μου θέλουν πάρα πολύ μαλακό νερό όπως θα είδες και γενικά με τα ψάρια που μου αναφέρεις δεν θα τα έβαζα...πχ ta cacatoides θέλουν πιο σκληρό νερό και θα μπορούσες να τα βάλεις με αυτά που αναφέρεις αλλά με τόσα είδη θέλει μεγάλο ενυδρείο πάνω από 100λ.δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα μόνο να μην βάλεις άλλα apisto ή ramirezi και μέχρι 1 αρσενικό (όλα αυτά στα λέω για ενυδρεία μέχρι 120λ)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο έγινε! :thumbup:

Κάνε μου μια χάρη και βγάλε μια φωτό χωρίς φως δωματίου.

αυτές τις έβγαλα χωρίς φως δωματίου...αύριο θα βγάλω πιο πολλές και πιο καλές αλλιώς Φώτη ετοιμάσου για φωτογραφίση :P

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό είναι στο ενυδρείο ή στο ταβάνι; :P

Άντε να δούμε τις αυριανές...Θέλω να δω το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλά είδη apisto κάθε είδος θέλει διαφορετικές τιμές πχ τα δικά μου θέλουν πάρα πολύ μαλακό νερό όπως θα είδες και γενικά με τα ψάρια που μου αναφέρεις δεν θα τα έβαζα...πχ ta cacatoides θέλουν πιο σκληρό νερό και θα μπορούσες να τα βάλεις με αυτά που αναφέρεις αλλά με τόσα είδη θέλει μεγάλο ενυδρείο πάνω από 100λ.δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα μόνο να μην βάλεις άλλα apisto ή ramirezi και μέχρι 1 αρσενικό (όλα αυτά στα λέω για ενυδρεία μέχρι 120λ)

110 λιτρα εχω karrot γιαυτο σε ρωταω.λες καλητερα να το ψαξω για το αλλο ειδος που μου ειπες ε?γιατι τα ραμιρεζι ειναι λιγο ευαισθητα αποτι διαβασα..

Link to comment
Share on other sites

φοβερη ιδεα να κανεις βιοτοπικο σε nano cube :P

πολυ ομορφο!

το φωτιστικο ποιο ειναι ?

ειναι της ιδιας εταιρειας?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο μου αρεσει πολυ...στο μελλον θα δοκιμασεις κατι σε βιοτοπο μονομαχου? σαν του stormtrooper?

δυστυχώς σε λίγο καιρό θα το χαλάσω γιατί θα πάω στρατό :P και θα το κάνω φυτεμένο και με ψάρια βρύσης για να μπορούν εύκολα οι γονείς μου να αλλάζουν το νερό μιας και δεν ξέρουν

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό είναι στο ενυδρείο ή στο ταβάνι; :P

Άντε να δούμε τις αυριανές...Θέλω να δω το χρώμα.

οι λάμπες είναι αρκετά κοντά στην επιφάνεια του νερού δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρίζες απο τις πιστίες και το black water απο τα φύλλα το κάνουν πολύ άγριο :P

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό βιοτοπικό ενυδρείο! :thumbup:

Το blackwater σε συνδυασμό με την άσπρη άμμο και τα ξύλα είναι όλα τα λεφτά! :P

Αν ξεστηθεί θα είναι πολύ κρίμα..........................

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

τι εγινε το ενυδρειακι?

δυστυχώς το ενυδρείο εδώ και μία βδομάδα το ξεστήσαμε και θα το κάνουμε φυτεμένο.....τα cardinal δόθηκαν στον delta 66 και τα apisto στον Pano1990 μιας και έχουν της κατάλληλες συνθήκες για να διατηρήσουν τα ψαράκια μου :)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το ενυδρείο εδώ και μία βδομάδα το ξεστήσαμε και θα το κάνουμε φυτεμένο.....τα cardinal δόθηκαν στον delta 66 και τα apisto στον Pano1990 μιας και έχουν της κατάλληλες συνθήκες για να διατηρήσουν τα ψαράκια μου :)

Κριμα ωραιο ενυδρειο :wub:

οταν γυρισεις απο φανταρος θα επιστρεψεις δυναμικα με το καλο :)

pistia που βρηκες εχω γυρισει τα παντα να βρω -.-

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ωραιο ενυδρειο :)

οταν γυρισεις απο φανταρος θα επιστρεψεις δυναμικα με το καλο :wub:

pistia που βρηκες εχω γυρισει τα παντα να βρω -.-

φίλος την έδωσε :) αλλά έχω βρει και σε μαγαζιά και επίσης άμα έρθεις καμιά φορά στο aquazone meeting point όλο και κάποιος θα έχει φέρει

Link to comment
Share on other sites

φίλος την έδωσε :) αλλά έχω βρει και σε μαγαζιά και επίσης άμα έρθεις καμιά φορά στο aquazone meeting point όλο και κάποιος θα έχει φέρει

Εχω κανει και αγγελια μπας και πουλαει κανεις αλλα δεν :wub:

σορρυ για το Out of topic

επισης πρεπει να παρεβρεθω καποια στιγμη να σας δω αλλα οχι για αυτον τον λογο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...