Jump to content

Θυληκη μονομαχινα


riperakias

Recommended Posts

Εχω εναν μονομαχο.Αποτι φανεται εξωτερικα ειναι μονομαχινα και αυτο μου λενε ολοι και απο το pet shop το ιδο μου ειπα.Αλλα σημερα βρηκα μεασ στο ενυδρειο φυσαλιδες σαν του αρσενικου.Τι συμβαινει;

Έγινε επεξεργασία - riperakias
Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν μονομαχο.Αποτι φανεται εξωτερικα ειναι μονομαχινα και αυτο μου λενε ολοι και απο το pet shop το ιδο μου ειπα.Αλλα σημερα βρηκα μεασ στο ενυδρειο φυσαλιδες σαν του αρσενικου.Τι συμβαινει;

Φωτογραφία του μονομάχου αλλά και των φυσαλίδων θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι με θηλυκό, αλλά είναι και πάρα πολύ ταλαιπωρημένο. Τα πτερύγιά του έχουν τα χάλια τους. Αν του δώσεις τις σωστές συνθήκες θα επανέλθει.

Οι φυσαλίδες που μας έχεις βάλει, δεν είναι σαν αυτές που κάνουν οι αρσενικοί όταν "χτίζουν" φωλιά. Αυτές οι φυσαλίδες μπορεί να έχουν προέλθει από την ανάσα του ψαριού από την επιφάνεια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω οτι ειναι ταλαιπωρημενο γιατι το εχα μαζι με αρσενικο και....Τι να κανω για να επανελθει.Του αγορασα χτες αληθινο φυτο και εχω μεσα και ενα σαλιγκαρι

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω οτι ειναι ταλαιπωρημενο γιατι το εχα μαζι με αρσενικο και....Τι να κανω για να επανελθει.Του αγορασα χτες αληθινο φυτο και εχω μεσα και ενα σαλιγκαρι

Φρόντισε να κρατάς να νιτρικά σε χαμηλό επίπεδο και να ταΐζεις σωστά και από ποικίλη τροφή. Για τις επόμενες 2 αλλαγές νερού που θα κάνεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τη διπλάσια δοσολογία αντιχλωρίου που θα βοηθήσει σε περίπτωση που έχει μέσα Aloe Vera.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,η δευτερη τροφη που γραφεις(Goldy Color Spirulina) δεν κανει για τους μονομαχους αλλα για χρυσοψαρα...

Γνωμη μου απο προσωπικη εμπειρια,ειναι καλο θα δωσεις βιταμινες(σταγονες) και αρτεμια(κατεψυγμενη τροφη βοηθαει απιστευτα)

Link to comment
Share on other sites

φιλε προσεχε και το παραταισμα γιατι στη φωτο η κοιλια της ειναι τουμπανο :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...