Jump to content

Καινουριος Βραχος... Και κατι μπλε...


Recommended Posts

Πηρα πριν μια εβδομαδα ενα κομματι βραχου γυρω στα 2 κιλα λογο του οτι μου αρεσε ιδιαιτερα....

Τον τοποθετησα στο ενυδρειο και εντελως τυχαια μερικες μερες μετα ειδα αυτο πανω στον βραχο μου το οποιο μου θυμιζει ενα κοραλι που ειχα δει παλια σκληρο σε μπλε χρωμα.

Το θεμα ειναι ειναι οντος κοραλι και εαν ναι τι πιθανοτητες υπαρχουν να επιβιωσει στο ενυδρειο μου δεδομενου οτι ο βραχος εκανε 20 λεπτα να μπει στο ενυδρειο μου!!! Συν οτι εχω κανει τρελες αλαγες σε τιμες απο τοτε γιατι αναιβαζα αυτην την εβδομαδα την αλατοτητα μου η οποια λογο του οτι δεν ειχα ρεφρακτομετρο ητανε στο 1021.

Ομως συνηθως οτι λαμπει δεν ειναι και χρυσος....

Ριξτε μια ματια (ελπιζω μονο να μην ειναι κακο γιατι ειναι πολυ ομορφο).

(Ειναι το καλητερο που μπορεσα με την φωτογραφικη μου)

miniblue2.jpg

miniblue.jpg

Και μια γενικη για το πως φαινετε μεσα στο ενυδρειο. (δεξια απο την xenia στον πισω βραχο)

dsc05535b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο, είσαι τυχερός, αυτό είναι μπλε σπόγγος (απ αυτούς που πουλιούνται μάλιστα), αλλά συνήθως δεν κρατάνε πολύ στο ενυδρείο.

Θέλει προσοχή και φροντίδα για να αναπτυχθεί σωστά.

http://www.aquacon.com/sponge.html

Link to comment
Share on other sites

Με λυπη ομως διαβασα οτι δεν πρεπει να εκτεθει ποτε σε αερα γιατι του κλεινει τις διοδους τις τροφης οταν εκλωβιζετε ο αερας μεσα του.

Εγω απο το καταστημα μεχρι το σπιτι που εβαλα τον βραχο μεσα στο νερο μου πηρε περιπου 20-30λεπτα πραγμα που μαλλον θα τον θανατωσει.

Aiole υπαρχει σκληρο κοραλι με λειες διακλαδωσεις? Δλδ να μην εχει τραχια επιφανεια... Η ετσι ειναι οταν ειναι μικρο ο μπλε σπογγος?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δε θα εχει προβλημα για τη μεταφορα εδω εχουμε αναφορες για σκληρα που μενουν 40 λεπτα εξω απο το νερο στο ηλιο και ειναι μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε μερος με μεγαλη κυκλοφορια, Ειναι πολυ ψηλα και περνει μπολικο φωτισμο. Απο ταισμα τι θελει καθως τρωει καποια βακτηρια απο οτι λεει το κειμενο απο το λινκ του Aiolos.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα δεν είναι κοράλλι.

Για να έχουν τα σκληρά κοράλλια αυτά το χρώματα απαιτούνται ειδικές συνθήκες και τρόποι στο ενυδρείο.

Το κατά πόσο κάποια κοράλλια έχουν λείες διακλαδώσεις είναι πολύ σχετικό.

Αν τα αγγίξεις τι αίσθηση σου δίνει?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε μερος με μεγαλη κυκλοφορια, Ειναι πολυ ψηλα και περνει μπολικο φωτισμο. Απο ταισμα τι θελει καθως τρωει καποια βακτηρια απο οτι λεει το κειμενο απο το λινκ του Aiolos.

Απορροφά θρεπτικά συστατικά από τη στήλη του νερού, αλλά κάποιες εταιρίες έχουν και ειδικές τροφές για σπόγγους.

Επίσης πρέπει να προσέξεις τη θέση που είναι τοποθετημένο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=96820

Διάβασε και εδώ για την φροντίδα του

Link to comment
Share on other sites

Hmmmm διαβασα οτι το συγκεκριμενο ειδος που εχω σε περιπτωση που κατι γινει περιεχει τοξινες οι οποιες μπορουν να σκοτωσουν τα παντα μεσα στο ενυδρειο.

Κοινος μολις και ΕΑΝ μεγαλωσει το ξυλωνω και το πηγαινω και σε ενα pico reef μονο για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και κατι αλλο στο οποιο μπορει να μοιαζει καθως το μπλε του ειναι περισσοτερο προς το μωβ και οχι το ανοιχτο μπλε του σφουγγαριου.

Distichopora sp. ριξτε μια ματια σε αυτο το Lace stick coral και πειτε μου την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...