Jump to content

Τριχοειδής αλγη


Freeman

Recommended Posts

Απο την δεύτερη - τρίτη βδομάδα λειτουργίας του ενυδρείου του σχολείου εχουν καλυφθεί τα πάντα απο αυτην την απαίσια άλγη.Καθε 2 μέρες βγάζω μία χούφτα απο αυτην και αναπτύσσεται πάλι με πολύ γρήγορους ριθμούς.Τα ψάρια μπλέκονται σ'αυτήν και δεν μπορούν να κολυμπήσουν όταν είναι σε μεγάλη ποσότητα.Τέλος επειδή το ενυδρείο είναι σε δημόσιο χώρο πρέπει να είναι περιποιημένο , εστι πρέπει άμεσα να την ξεφορτωθώ

Πάντως δεν λέει να υποχωρήσει εδώ και 1 μήνα βγάζω συνεχώς άλγη και τσούπ ξεπετάγεται :P

Εχω DIY CO2 ρίχνω και excel

Φωτοπερίοδος 10 ώρες 2 Χ 39 W με ανακλαστήρες

Το ενυδρείο εχει αρλεκίνους, cory,red cherry,1 ancistrus ,apple snail

Τα apple δεν την τρώνε

Εχω ακούσει κάτι για το οξυζενέ?Θα βλάψει τα ψάρια ή τις γαρίδες?

Καμιά αλλη ιδέα?

Να προθέσω οτι τα φυτά έχουν πολύ καλή ανάπτυξη

Ευχαριστώ

DSC03474.jpg

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με αυτη την αλγη,η δικη μου ηταν μια πρασινοκαφε.την ειχε πιασει μονο ενα φυτο και οσο και να την μαζευα αυτη ξαναεβγαινε!πηρα sae αλλα δεν εκαναν και πολλα πραγματα.αυτο που εκανα ειναι:μαζευα οση πιο πολυ μπορουσα με καλαμακι απο σουβλακι,κλαδευα οταν δεν μαζευοταν αλλο και αρχισα αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.μπορω να πω πως μετα απο περιπου 2-3 βδομαδες εχει περιοριστει παρα πολυ,τολμω να πω οτι δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κάποιες μετρήσεις;

Δυστυχώς μου έχουν τελειώσει τα τεστ και δεν έχω αξιωθεί να πάρω

ξέρω μονο ph:8

Λές να έχω πολλά φωσφορικά ?

Να μειώσω την φωτοπερίοδο για αρχή ?

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άλγη συχνά οφείλετε στο δυνατό φωτισμό, ή και στην απευθείας πτώσης των ηλιακών ακτίνων στο ενυδρείο.

Άλλος ένας λόγος είναι η περίσσεια οργανικών συστατικών στο νερό.

Τρόποι αντιμετώπισης.

1) Μείωση ωρών φωτισμού.

2) Αλλαγές νερού και καθάρισμα με το χέρι

3) Λιγότερο τάισμα.

Επίσης βάλε μερικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης όπως κερατόφυλλο, egeria densa, polysperma.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άλγη συχνά οφείλετε στο δυνατό φωτισμό, ή και στην απευθείας πτώσης των ηλιακών ακτίνων στο ενυδρείο.

Άλλος ένας λόγος είναι η περίσσεια οργανικών συστατικών στο νερό.

Τρόποι αντιμετώπισης.

1) Μείωση ωρών φωτισμού.

2) Αλλαγές νερού και καθάρισμα με το χέρι

3) Λιγότερο τάισμα.

Επίσης βάλε μερικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης όπως κερατόφυλλο, egeria densa, polysperma.

ΟΚ θα κάνω αυτά για αρχή, έχω και μπόλικο κερατόφυλλο για να βάλω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πιο δυσκολη αλγη!!!!μου εχει εμφανιστει πολλες φορες και απο τα ξυλα δεν φευγει με τιποτα!

πρεπει να απομακρινεις οσο μπρορεις με το χερι σου και να φερεις ισορροπια στο ενυδρειο σου,φωσφορικα-νιτρικα-Co2-φως για να πετηχεις μεγηστη αναπτυξη των φυτων.

δοκιμασε αυτο:

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ide_greek1.html

επιρρεαζει καποια φυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτή η άλγη που έχει ο Freeman.

ο τυπος στο λινκ μου εννοεις?

ναι δεν ειναι η ιδια,ομως εχει αποτελεσματα και στην πρασινη,μακριτριχη.

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη τριχοειδείς είναι αρκετά εύκολη και δεν χρειάζεται να πάμε σε δύσκολες λύσεις. Τύπου οξυζενέ)

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

εγω με αλλαγες καθε βδομαδα,κλαδεμα οπου ειχε πολυ αλγη και μαζεμα με καλαμακι απο σουβλακι την περιορισα παρα πολυ και μπορω να πω οτι εχω ελαχιστη πλεον

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο είχε μόνο ξύλα θα τα καθάριζα πολύ εύκολα.Επειδή όμως έχω πολύ moss, έχει κολλήσει πάνω της και είναι σχεδόν αδύνατο να την βγάλω όλη με το χέρι.Τουλάχιστον η moss έχει πιάσει γερά στα ξύλα και δεν φεύγει όταν τραβάω την άλγη

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσε πολύ καθάρισμα με οδοντόβουρτσα πρέπει να ομολογήσω πως δεν περίμενα να είναι τοσο αποτελεσματική

Έβαλα μπόλικο κερατόφυλλο και μείωσα την φωτοπερίοδο στις 8 ώρες

DSC03494.jpg

Εχω μια απορία:Όταν έχουμε άλγη ρίχνουμε λίπασμα για να μεγαλώνουν τα φυτά εις βάρος της άλγης ή μεγαλώνει και η άλγη μαζι και είναι χειρότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Η οδοντοβουρρτσα κανει δουλεια! :P Τωρα για τα λιπασματα δεν ξερω να σου πω μιας και εγω δεν τα εχω αρχισει ακομα.εγω παντως δεν θα εριχνα..να κανεις και αλλαγες νερου καθε βδομαδα,θα βοηθησει πολυ να καταπολεμησεις την αλγη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσε πολύ καθάρισμα με οδοντόβουρτσα πρέπει να ομολογήσω πως δεν περίμενα να είναι τοσο αποτελεσματική

Έβαλα μπόλικο κερατόφυλλο και μείωσα την φωτοπερίοδο στις 8 ώρες

DSC03494.jpg

Εχω μια απορία:Όταν έχουμε άλγη ρίχνουμε λίπασμα για να μεγαλώνουν τα φυτά εις βάρος της άλγης ή μεγαλώνει και η άλγη μαζι και είναι χειρότερα ?

Όχι δεν ρίχνουμε λίπασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...