Jump to content

Να τολμήσω Nano Reef?


petran

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

Έχοντας αποκτήσει μια μικρή εμπειρία με το γλυκό νερό, έπισασα τον εαυτό μου να ρίχνει πάλι μερικές "κλεφτές" ματιές στο reef φόρουμ. Ομολογώ ότι πάντα το είχα κρυφό καημό για ένα reef με λίγα κοράλια, κλόουν, καμιά ανεμώνα κλπ, αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα μου φαινόταν πάντα υπερβολικά πολύπλοκο και αρκετά πολυέξοδο και απογοητευόμουν.

Το θέμα του "Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου Reef…, …των 60 ευρώ !!!" όμως με έκανε να σκέφτομαι να τολμήσω μια προσπάθεια. Σίγουρα με το διάβασμα μαθαίνεις σωστά όσα πρέπει να ξέρεις, αλλά δεν είναι τόσο συναρπαστικό να περιμένεις να μάθεις τα πάντα στη θεωρία και μετά να ξεκινάς στην πράξη. Έτσι θεώρησα ότι θα με βοηθούσαν πολύ οι ιδέες και συμπεράσματα όσων κατέχουν καλά το θέμα για να ξεκινήσω χωρίς να περιμένω να πάρω πρώτα...πτυχίο! :P

Ας ξεκινήσω από τον εξοπλισμό: Έχω ήδη ένα Cayman 60 των 75lt με τη βάση του (άρα και κλειστό χώρο για sump) με γλυκό νερό χωρίς ψάρια τώρα. Διαθέτει τον εξοπλισμό της εταιρίας (2x15w T8, 100w θερμοστάτη, εσωτερικό φίλτρο με αντλία 350l/h). Αν το χρησιμοποιήσω, προτιμώ να μείνω όσο πιο κοντά γίνεται στα εργοστασιακά (π.χ. μην ξηλώσω το καπάκι ή κάνω σημαντικές μετατροπές).

Επίσης έχω εύκολη πρόσβαση και σε εργαστήριο καθρεπτοποιίας όπου θα μπορούσα έυκολα και οικονομικά να κάνω μια ιδιοκατασκευή ενυδρείου/sump/έπιπλου για κάπως λιγότερα λίτρα όμως λόγω διαθέσιμου χώρου (εφόσον υπάρχει ήδη το Cayman).

Να προτιμήσω το Cayman για nano reef, ή να το απορρίψω και να στραφώ προς κάποια ιδιοκατασκευή;

Σημαντικό επίσης είναι να κρατήσω το κόστος χαμηλά, γι αυτό και με προβληματίζει λίγο η αγορά R.O. και skimmer (με τις τιμές που βλέπω).

...to be continued...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στα αλατια.

Πρωτα απολα θα χρειαστεις μια αναβαθμιση του φωτιστικου σου,προκειμενου να φτιαξεις ενυδρειο υφαλου.

Το sump δεν ειναι απαραιτητο,απλα μας δινει εξτρα λιτρα νερου (πολυ σημαντικο στο να ειναι οι τιμες του νερου σταθερες) και εναν χωρο για να κρυψουμε εξαρτηματα οπως skimmer και θερμαντηρα.Με αλλα λογια καλο και χρησιμο το sump αλλα μπορεις και χωρις αυτο

Για την αντιστρωφη οσμωση η γνωμη μου ειναι οτι ειναι απαραιτητη σε ενυδρειο υφαλου,οχι ομως σε ενυδρειο μονο με ψαρια.

Skimmer μπορεις και να μην βαλεις,με την προυποθεση οτι θα κανεις μεγαλες και συχνες αλλαγες νερου.Πραγμα που σημαινει αυξημενο κοστος αλατιου

Προταση μου ειναι να ξεκινησεις αν θελεις το ενυδρειο σου ως εχει,μιας και δεν θελεις να κανεις αλλαγες,και να το κανεις fish only.Δεν θα χρειαστει απαραιτητα skimmer,οσμωση και αναβαθμιση φωτιστικου και θα σου δωσει μια ιδεα/πρωτη επαφη με το θαλασσινο ενυδρειο.

Αν ομως θελεις να ασχοληθεις με τον ομορφο κοσμο των κοραλιων τοτε πρεπει να ξερεις οτι θα πρεπει να διαθεσεις περισσοτερα χρηματα,εξοπλισμο χρονο και κοπο.

Καλη αρχη σου ευχομαι,υπομονη και διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στα αλατια.

Πρωτα απολα θα χρειαστεις μια αναβαθμιση του φωτιστικου σου,προκειμενου να φτιαξεις ενυδρειο υφαλου.

Το sump δεν ειναι απαραιτητο,απλα μας δινει εξτρα λιτρα νερου (πολυ σημαντικο στο να ειναι οι τιμες του νερου σταθερες) και εναν χωρο για να κρυψουμε εξαρτηματα οπως skimmer και θερμαντηρα.Με αλλα λογια καλο και χρησιμο το sump αλλα μπορεις και χωρις αυτο

Για την αντιστρωφη οσμωση η γνωμη μου ειναι οτι ειναι απαραιτητη σε ενυδρειο υφαλου,οχι ομως σε ενυδρειο μονο με ψαρια.

Skimmer μπορεις και να μην βαλεις,με την προυποθεση οτι θα κανεις μεγαλες και συχνες αλλαγες νερου.Πραγμα που σημαινει αυξημενο κοστος αλατιου

Προταση μου ειναι να ξεκινησεις αν θελεις το ενυδρειο σου ως εχει,μιας και δεν θελεις να κανεις αλλαγες,και να το κανεις fish only.Δεν θα χρειαστει απαραιτητα skimmer,οσμωση και αναβαθμιση φωτιστικου και θα σου δωσει μια ιδεα/πρωτη επαφη με το θαλασσινο ενυδρειο.

Αν ομως θελεις να ασχοληθεις με τον ομορφο κοσμο των κοραλιων τοτε πρεπει να ξερεις οτι θα πρεπει να διαθεσεις περισσοτερα χρηματα,εξοπλισμο χρονο και κοπο.

Καλη αρχη σου ευχομαι,υπομονη και διαβασμα.

+ 1 :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Φαίνεται πως αντέδρασα λίγο βιαστικά λοιπόν (ορισμένα θέματα συζήτησης το κάνουν να φαίνεται τόσο εύκολο!!)

Πάω να ρίξω καμιά ματιά στο "διπλανό" φόρουμ με τα fish only και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ξεφέυγω λίγο από τη reef θεματολογία, αλλά για να μην ανοίξω νέο θέμα για μια ερώτηση: στην παραπάνω πρόταση κρατάω το εσωτερικό φίλτρο, ή μόνο με αραγωνίτη, βράχο και κυκλοφορητή/ές θα έχει τη βιολογία που χρειάζεται για μικρό έως μέτριο στοκάρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...