Jump to content

Γέννησε...???


patrik

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Τις προάλλες παρατήρησα κάτι παράξενο στο ενυδρείο μου. :huh: Η ανεμώνη που έχω (όνομα δεν θυμάμαι) είχε μετακινηθεί από την θέση της και εκεί που ήταν εμφανίστηκε άλλη μια πιο μικρή. Πρίν από 1-1,5 μήνα ήταν για μία μέρα κλειστή και έιχε βγάλει μία μεμβράνη από πάνω της. Δεν είχα δώσει και ιδιαιτερη σημασία γιατί η μεμβράνη εξαφανίστηκε την επόμενη μέρα και η ανεμώνη άνοιξε κανονικά.. Και τώρα ύστερα από 1 μήνα εμφανίστηκε η δεύτερη. Σας παραθέτω δύο φωτογραφίες...




 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να ξαναγίνει? (Ναι) ? Γίνεται και με άλλα κοράλια ή μονο με το συγκεκριμένο είδος?? (Οχι μόνο με τις ανεμώνες.)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή διχοτομήθηκε ? Σαν την αμοιβάδα ? :P

Και στα υπόλοιπα κοράλλια πως γίνετε ο πολλαπλασιασμός του είδους ?

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι δεν είναι πάντα καλή η διχοτόμηση συνήθως δείχνει ότι δε τρεφετε σωστα.

Θα διαφωνησω σε αυτο....μια ανεμωνη αν δεν τρεφεται σωστα μικραινει σε μεγεθος αλλα σιγουρα δεν διχοτομηται.Για να διχοτομηθει μια ανεμωνη πρεπει να ειναι πολυ καλα ταισμενη διοτι διχοτομειται απο το στομα.Αυτο σημαινει πως για να δημιουργηθει νεο στομα κ στις δυο ανεμωνες,που θα εχουν δημιουργηθει,θα πρεπει να περασουν τουλαχιστον 4 μερες.Αυτο σημαινει μια εβδομαδα περιπου αταιστη(δεν την συμφαιρει να μηνει τοσο καιρο χωρις τροφη).

Το μυστικο με τις ανεμωνες ειναι οτι αν βρεις τον μπουσουλα με το ταισμα μπορεις να το σπρωξεις το φαινομενο της αναπαραγωγης.Κανενας οργανισμος δεν αναπαραγεται αν δεν νιωθει ανετα....ακομα κ εμεις!!! :P

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

....να σε δω να διχοτομήσε Ανδρέα και άλλο τίποτα στον κόσμο !!! :P

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω σε αυτο....μια ανεμωνη αν δεν τρεφεται σωστα μικραινει σε μεγεθος αλλα σιγουρα δεν διχοτομηται.Για να διχοτομηθει μια ανεμωνη πρεπει να ειναι πολυ καλα ταισμενη διοτι διχοτομειται απο το στομα.Αυτο σημαινει πως για να δημιουργηθει νεο στομα κ στις δυο ανεμωνες,που θα εχουν δημιουργηθει,θα πρεπει να περασουν τουλαχιστον 4 μερες.Αυτο σημαινει μια εβδομαδα περιπου αταιστη(δεν την συμφαιρει να μηνει τοσο καιρο χωρις τροφη).

Το μυστικο με τις ανεμωνες ειναι οτι αν βρεις τον μπουσουλα με το ταισμα μπορεις να το σπρωξεις το φαινομενο της αναπαραγωγης.Κανενας οργανισμος δεν αναπαραγεται αν δεν νιωθει ανετα....ακομα κ εμεις!!! :D

Η ανεμωνη σα οργανισμός αναγνωρίζει ότι λόγο μεγέθους με τη ποσότητα φαγητού που λαμβάνει δε μπορεί να συντηρηθεί οπότε προτημα να διχοτομηθει σε δυο μκροτερα στελεχοι τα οποία χρειάζονται λίγετερο φαγητό για να συντηρηθούν . Ουσιαστικά στα Ενυδρεια είναι τρόπος άμυνας η διχοτόμηση αν η ανεμωνη τρεφετε σωστά δεν έχει κανένα λόγο να διχοτομηθει το έχω διαβάσει γιατί είχα το ίδιο "πρόβλημα" στη πρώτη μου επαφή με ανεμωνη. Θα προσπαθήσω να βρω το άρθρο να το παραθέσω!

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη σα οργανισμός αναγνωρίζει ότι λόγο μεγέθους με τη ποσότητα φαγητού που λαμβάνει δε μπορεί να συντηρηθεί οπότε προτημα να διχοτομηθει σε δυο μκροτερα στελεχοι τα οποία χρειάζονται λίγετερο φαγητό για να συντηρηθούν . Ουσιαστικά στα Ενυδρεια είναι τρόπος άμυνας η διχοτόμηση αν η ανεμωνη τρεφετε σωστά δεν έχει κανένα λόγο να διχοτομηθει το έχω διαβάσει γιατί είχα το ίδιο "πρόβλημα" στη πρώτη μου επαφή με ανεμωνη. Θα προσπαθήσω να βρω το άρθρο να το παραθέσω!

Θα ηταν πολυ καλο να το εβρισκες αυτο το αρθρο γιατι με ενδιαφερει πολυ.Εγω ειχα βρει στο ιντερνετ ενα site:http://www.karensroseanemones.net/splittingofyourrose.htm το οποιο site το εχει μια κυρια στο τεξας η οποια ειναι γκουρου στο θεμα της ανεμωνης!!!!Λεει λοιπον η κυρια αυτη οτι η ανεμωνη διχοτομηται για διαφορους λογους αλλα οχι γιατι καταλαβαινει τον χωρο που εχει γυρω της.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσον αφορά το τάισμα και την φροντίδα των κοραλιών ρίχνω πολλες βιταμίνες και ταιζω και φροντίζω με επιμέλεια.. Οπότε πόσο άλλη τροφή να χρειάζεται η ανεμώνη?? Ρίχνω 3 φορές την εβδομάδα πλακτόν τησ ΚΕΝΤ και 1 φορά την εβδομάδα μία σειρά από βιταμίνες της GroTech!

Link to comment
Share on other sites

Την ανεμώνη δεν την καλύπτουν πλήρως αυτού του είδους οι τροφές και χρειάζεται κατεψυγμένο krill ή κομμάτια από ψάρι, καλαμάρι κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπερα παιδια.κι εμενα σημερα διχοτονηθηκε.την ταιζω χελωνοτροφη (αποξειραμενα γαριδακια δηλαδη).Και ειναι μεσογιακη ενω το ενυδρειο μου ειναι τροπικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...