Jump to content

Ζητούνται ιδέες για νέο Fowlr


petran

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ετοιμάζομαι να ξαναστήσω το 75lt Cayman 60 μου που είχα με γλυκό νερό μέχρι σήμερα. Δεδομένης της έλξης που μου ασκεί το αλμυρό όμως, μελετάω το ενδεχόμενο να το...αλατίσω κι εγώ. :P (Η απόφαση δεν έχει παρθεί ακόμη)

Διαβάζω ήδη μέρες τα σχετικά θέματα και άρθρα, όμως προφανώς κάθε περίπτωση έχει και τις ιδιαιτερότητές της. Θα ήθελα λοιπόν να κάνω ένα όσο γίνεται οικονομικό ξεκίνημα χρησιμοποιώντας τον υπάρχοντα εξοπλισμό και αποφεύγοντας "βίαιες" μετατροπές στο ενυδρείο. Το ζητούμενο είναι να γίνει ένα ξεκίνημα με ΖΒ, λίγα ψάρια (πχ. κλόουν + κάτι συμβατό). Μελλοντικά, εφόσον βέβαια "αντέχει" ή και με κάποιο πρόσθετο εξοπλισμό, ίσως κάποιο μη φωτοσυνθετικό κοράλι ή και ανεμώνη.

Από ό,τι διαβάζω λοιπόν, και εάν κατάλαβα καλά:

1. θα μπορούσα με κατάλληλο υπόστρωμα (DSB) και βράχο να έχω τη βιολογία που χρειάζεται για ένα ελαφρύ FO, γλιτώνοντας -προς το παρόν- το skimmer κάνοντας όμως πιο συχνές αλλαγές νερού.

2. Οι λάμπες του cayman (2x15w T8) θα πρέπει να είναι αρκετές (0,4w/lt).

3. Χωρίς κοράλια δεν είναι απαραίτητη η R.O.

4. Το υπάρχον εσωτερικό φίλτρο μάλλον περισσεύει

Θα ήθελα λοιπόν μερικές γνώμες ως προς τα ελάχιστα που κρίνετε ότι θα χρειαστώ για ξεκίνημα του παραπάνω εγχειρήματος στο συγκεκριμένο και το μέγιστο στοκάρισμα που θα μπορούσα να έχω με αυτά στα 75lt... Για παράδειγμα, αρκούν 10kgr βράχος + 5-6cm υποστρώματος αραγωνίτη για τη βιολογία;

( Αλήθεια πως υπολογίζεται ο απαιτούμενος αραγωνίτης δεδομένης της διάστασης βάσης 60x30 εκ; Λογικά είναι 0,3 x 0,6 x 0,01 = 0,0018 m2 άρα 1,8lt ανά εκατοστό βάθους. Σε κιλά πως μεταφράζεται:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου,ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ....

Μπες λιγο στο προφιλ μου και δες γιατι και εγω fish only εχω 54 λιτρα και το τρεχω χωρις skimmer και ψαρακι μεσα κανονικα(στη πορια θα μπει βεβαια)....Απλα μετα το στησιμο του ενυδρειου θα κοιταξεις να φτασεις καποιες μετρησεις πχ.αμμωνια στα επιθυμητα επιπεδα και με εβδομαδιαιες αλλαγες θα μπορεσεις να τρεξεις το ενυδρειο με καποιο ευκολο ψαρακι... Για περισσοτερα ρωτα τους εμπειρους... :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53429

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Petran και καλή αρχή με τη θάλασσα ...... :thumbup:

Η άποψή μου είναι, ότι μπορείς να "τρέξεις" μικρό θαλασσινό fish only χωρίς skimmer.

Έχω προσωπική εμπειρία σχεδόν 4 ετών από ενυδρείο που δουλεύει χωρίς skimmer και

δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Είχα πολύ μεγάλη κυκλοφορία, 6cm ζωντανή άμμο και 45 κιλά ζωντανό βράχο σε

ενυδρείο 150 λίτρα.

Δεν είχα όμως πολλά ψάρια, τάϊζα μία φορά μέρα παρά μέρα και έκανα αλλαγή νερού

κάθε 30-40 ημέρες ( 40 λίτρα ) από RO. ( μπορείς να διαβάσεις και το αντίστοιχο post

που έχω ανοίξει εδώ και κάποιο καιρό με τίτλο "θαλασσινό ενυδρείο χωρίς skimmer" )

Όλοι οι χομπίστες και όλα΄όσα έχω διαβάσει συμφωνούν ότι το skimmer είναι υπέρ-απαραίτητο

πλην όμως, εξακολουθώ να πιστεύω ότι μπορείς να κρατήσεις fo ενυδρείο χωρίς skimmer, αν δεν

το φορτώσεις με πολλά ψάρια και αν δεν ταϊζεις πολύ.

Και πάλι καλή αρχή με τη θάλασσα και αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ή λεπτομέρειες από την προσωπική μου εμπειρία, στείλε pm. :P

Φιλικά, Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Η αρχή δεν έγινε ακόμη, αλλά "καλομελέτα κι έρχεται".

Είχα διαβάσει και τα δύο θέματα συζήτησης, μάλιστα τέτοια θέματα με έκαναν να αρχίσω να το σκέφτομαι κι εγώ. Άρα επιβεβαιώνεται το συμπέρασμα (1) που κατέληξα ότι δεν είναι απαραίτητο το skimmer για το ξεκίνημα που θέλω να κάνω, αν και χωρίς αυτό θα χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή. Έχω πειστεί πάντως για τη χρησιμότητά του από τα υπόλοιπα που διαβάζω, οπότε θα μπει κι αυτό στο πρόγραμμα ΕΦΟΣΟΝ αρχίσει και βέβαια προχωρήσει καλά το εγχείρημα...

Θα με βοηθούσε πάντως και μια επιβεβαίωση των υπολοίπων σημείων που έθεσα, καθώς και μια πρόταση για τα ελάχιστα πράγματα (π.χ. σε κιλά και lt/h) που θα χρειαστώ μια και θέλω να το ξεκινήσω ήπια όπως είπα, και στη συνέχεια -καλώς εχόντων των πραγμάτων- προχωράμε και σε επιπλέον εξοπλισμό/κατοίκους.

Δεδομένου ότι ήδη έχω τεστ νερού από το προηγούμενο στήσιμο, για να γίνει FOWLR - βάσει όσων διαβάζω ακόμη - θα πρέπει να χρειάζομαι:

1. ? κιλά αραγωνίτη (Ζ+Ν)

2. ? κιλά βράχου (Ζ+Ν) (που θα μπει σε πλαστική βάση)

3. ? κυκλοφορητές των ? lt/h

4. Αλάτι (μάλλον όχι ΚΑΛΑΣ :P )

5. Αλατόμετρο (ρεφρακτόμετρο κατά προτίμηση)

6. Άλλες μετρήσεις νερού (όχι πάντως όσες θέλει το reef)

7. Αφαίρεση του εσωτερικού φίλτρου (?)

8. Υπομονή

9. Ψάρια (κόντεψα να τα ξεχάσω αυτά :thumbup:)

10.Άλλα: ..........................................................

Και φυσικά εάν προχωρήσει καλά συζητάμε στο μέλλον για skimmer, αυτόματη αναπλήρωση, ψύξη, sump, R.O. ...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Η αρχή δεν έγινε ακόμη, αλλά "καλομελέτα κι έρχεται".

Είχα διαβάσει και τα δύο θέματα συζήτησης, μάλιστα τέτοια θέματα με έκαναν να αρχίσω να το σκέφτομαι κι εγώ. Άρα επιβεβαιώνεται το συμπέρασμα (1) που κατέληξα ότι δεν είναι απαραίτητο το skimmer για το ξεκίνημα που θέλω να κάνω, αν και χωρίς αυτό θα χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή. Έχω πειστεί πάντως για τη χρησιμότητά του από τα υπόλοιπα που διαβάζω, οπότε θα μπει κι αυτό στο πρόγραμμα ΕΦΟΣΟΝ αρχίσει και βέβαια προχωρήσει καλά το εγχείρημα...

Θα με βοηθούσε πάντως και μια επιβεβαίωση των υπολοίπων σημείων που έθεσα, καθώς και μια πρόταση για τα ελάχιστα πράγματα (π.χ. σε κιλά και lt/h) που θα χρειαστώ μια και θέλω να το ξεκινήσω ήπια όπως είπα, και στη συνέχεια -καλώς εχόντων των πραγμάτων- προχωράμε και σε επιπλέον εξοπλισμό/κατοίκους.

Δεδομένου ότι ήδη έχω τεστ νερού από το προηγούμενο στήσιμο, για να γίνει FOWLR - βάσει όσων διαβάζω ακόμη - θα πρέπει να χρειάζομαι:

1. ? κιλά αραγωνίτη (Ζ+Ν)

2. ? κιλά βράχου (Ζ+Ν) (που θα μπει σε πλαστική βάση)

3. ? κυκλοφορητές των ? lt/h

4. Αλάτι (μάλλον όχι ΚΑΛΑΣ :P )

5. Αλατόμετρο (ρεφρακτόμετρο κατά προτίμηση)

6. Άλλες μετρήσεις νερού (όχι πάντως όσες θέλει το reef)

7. Αφαίρεση του εσωτερικού φίλτρου (?)

8. Υπομονή

9. Ψάρια (κόντεψα να τα ξεχάσω αυτά :thumbup:)

10.Άλλα: ..........................................................

Και φυσικά εάν προχωρήσει καλά συζητάμε στο μέλλον για skimmer, αυτόματη αναπλήρωση, ψύξη, sump, R.O. ...

1) Κιλά δεν ξέρω ακριβώς, υπολόγισε να έχεις 4 με 6 εκατοστά βάθος. Ο αραγωνιτης να είναι ζωντανός. Δεν θα σου πάει ούτε 20 Ε ακόμα και αν τον αγοράσεις από μαγαζί.

2) Θα πρότεινα 12 κιλά ζωντανού. Αν δεν είναι εφικτό λογο κόστους βαλε νεκρό και ένα δυο κομμάτια ζωντανό. (Αν κοιτα3εισ στις αγγελίες υπάρχουν καλές τιμουλες :thumbup: )

3) κυκλοφορητές υπάρχουν πάρα πολλοί και σε διάφορες τιμές. Θα σου πρότεινα μια koralia 1 και μια koralia nano (Είναι αρκετά ακριβές αυτές αλλά καλές. Κοίτα και κινέζικες)

4) Αλάτι κατά τη γνώμη μου tropic marin. Καλή τιμή και εξαιρετική ποιότητα. ( Πολύ παλιά δοκίμασα σαν πείραμα να βάλω 10 λτ νερού και να προσθέσω αλάτι ΚΑΛΑΣ και να μετρήσω για να δω αν θα ανέβει η αλατοτητα. Πραγματικά ήταν χάσιμο χρόνου. δεν ανέβηκε ποτέ όσο αλάτι και να έριξα. :bowdown: )

5) Θα βρεις και στο εμπόριο και σε αγγελίες

6) PH PO4 NH4 NO2 NO3

7) Ναι τσάμπα χώρος

8) Πολύ υπομονή...

9) Clown Damsel και μερικά άλλα που να μην μεγαλώνουν πολύ

10) Skimmer γιατί όχι ? Θα βρεις στο εμπόριο με 60 Ε η και σε αγγελία ακόμα πιο φθηνό

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Η αρχή δεν έγινε ακόμη, αλλά "καλομελέτα κι έρχεται".

Είχα διαβάσει και τα δύο θέματα συζήτησης, μάλιστα τέτοια θέματα με έκαναν να αρχίσω να το σκέφτομαι κι εγώ. Άρα επιβεβαιώνεται το συμπέρασμα (1) που κατέληξα ότι δεν είναι απαραίτητο το skimmer για το ξεκίνημα που θέλω να κάνω, αν και χωρίς αυτό θα χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή. Έχω πειστεί πάντως για τη χρησιμότητά του από τα υπόλοιπα που διαβάζω, οπότε θα μπει κι αυτό στο πρόγραμμα ΕΦΟΣΟΝ αρχίσει και βέβαια προχωρήσει καλά το εγχείρημα...

Θα με βοηθούσε πάντως και μια επιβεβαίωση των υπολοίπων σημείων που έθεσα, καθώς και μια πρόταση για τα ελάχιστα πράγματα (π.χ. σε κιλά και lt/h) που θα χρειαστώ μια και θέλω να το ξεκινήσω ήπια όπως είπα, και στη συνέχεια -καλώς εχόντων των πραγμάτων- προχωράμε και σε επιπλέον εξοπλισμό/κατοίκους.

Δεδομένου ότι ήδη έχω τεστ νερού από το προηγούμενο στήσιμο, για να γίνει FOWLR - βάσει όσων διαβάζω ακόμη - θα πρέπει να χρειάζομαι:

1. ? κιλά αραγωνίτη (Ζ+Ν) Αν θες dsd μινιμουμ θες 10 ποντους οτι ποιο λιγο δεν εχει κανονα οτι σου αρεσει στο ματι

2. ? κιλά βράχου (Ζ+Ν) (που θα μπει σε πλαστική βάση) Υπολογισε κιλο/10λτ μινιουμ χωρις να ειναι και must οτι παραπανω καλο ειναι, οσο περισσοτερο ζωντανο βαζεις τοσο ποιο γρηγορα θα εχεις την επιθυμητη βιολογια αν βαλεις μονο νεκρο πρεπει να το μπολιασεις με ζωντανο. Δεν ειναι απαραιτητη η βαση μπορεις να χρησιμοποιησεις νεκρο για βαση και μελλοντικα θα αποκτησει και βιολογια οσος δεν ερχετε σε επαφη με την αμμο.

3. ? κυκλοφορητές των ? lt/h Δεν υπαρχει κανονας αλλα στο θαλασσινο οσο ποιο καλη κυκλοφορια εχεις τοσο καλυτερα αναπνεει ο βραχος αρα τοσο καλυτερη βιολογια εχεις τα λτ/hr θα στα πει το ενυδρειο σου με το καιρο

4. Αλάτι (μάλλον όχι ΚΑΛΑΣ :thumbup: ) Και με το χοντρο του σπιτιου κανεις δουλεια αλλα το αλατι που βαζουμε δε εχει να κανει μονο με την αλατοτητα μεσα απο το αλατι περνεις ολα τα στοιχεια που χρειαζετε το συστημα σου γιαυτο δε βαζουμε απο το αλλο... :bowdown:

5. Αλατόμετρο (ρεφρακτόμετρο κατά προτίμηση) refractometro βρισκεις με 20 euro πλεον.... :rasp::rasp:

6. Άλλες μετρήσεις νερού (όχι πάντως όσες θέλει το reef) Ph, Nh4, NO2, NO3

7. Αφαίρεση του εσωτερικού φίλτρου (?) Θα το αφηνα να κρυψω ανθρακα και αντιφωσφορο αν δε βαλεις δε σου χρειαζετε κατ εμε.

8. Υπομονή αν εχεις θελω και γω.... :P:thumbup:

9. Ψάρια (κόντεψα να τα ξεχάσω αυτά :hysterical:) Μη βαλεις μικρα και επιθετικα οπως τα damsel δε θα μπορεις μετα να βαλεις τιποτα....εχε στο νου σου μικρα γενικα

10.Άλλα: .......................................................... Αυτα θα ερχουν με το χρονο και αναλογα τι θες να κανεις και που να το πας το θεμα..

Και φυσικά εάν προχωρήσει καλά συζητάμε στο μέλλον για skimmer, αυτόματη αναπλήρωση, ψύξη, sump, R.O. ...

Ελπιζω να σε βοηθεισα καλη αρχη και οτι θες εδω ειμαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Η αρχή δεν έγινε ακόμη, αλλά "καλομελέτα κι έρχεται".

Είχα διαβάσει και τα δύο θέματα συζήτησης, μάλιστα τέτοια θέματα με έκαναν να αρχίσω να το σκέφτομαι κι εγώ. Άρα επιβεβαιώνεται το συμπέρασμα (1) που κατέληξα ότι δεν είναι απαραίτητο το skimmer για το ξεκίνημα που θέλω να κάνω, αν και χωρίς αυτό θα χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή. Έχω πειστεί πάντως για τη χρησιμότητά του από τα υπόλοιπα που διαβάζω, οπότε θα μπει κι αυτό στο πρόγραμμα ΕΦΟΣΟΝ αρχίσει και βέβαια προχωρήσει καλά το εγχείρημα... Για να προχωρήσει καλά όμως το εγχείρημα το

σκίμμερ το θεωρώ απαραίτητο ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας, ομολογώ πως με βοηθούν πάρα πολύ!!

Όσο για το skimmer σκέφτομαι να ακολουθήσω τις γνώμες των περισσοτέρων και μην αναβάλλω την αγορά του γι αργότερα. Βέβαια, εαν δεν πάω στο "δικό" του (ferplast bluskimmer) το οποίο είναι φτιαγμένο να ταιριάζει στο άνοιγμα που έχει στο καπάκι, τότε θα χρειαστεί κάποια πατέντα ή sump - φαντάζομαι κρεμαστό δε θα μπαίνει με το καπάκι που έχει... Θα το ψάξω λίγο.

Άν χρειάζεται σημαντική μετατροπή τότε πιθανώς να μην αξίζει τον κόπο να το πειράξω (αφού όπως φαίνεται από ό,τι έχει δε θα χρησιμοποιήσω παρά μόνο το φωτισμό του), αλλά να στήσω ένα δεύτερο...

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Με όσα διαβάζω δε βλέπω κάποιο τρόπο να μπορεί να μπει υπερχείλιση για sump στο cayman:

51euNxI5xKL._SL500_AA300_.jpg

Στο πισω μέρος στο καπάκι έχει μόνο διαγραμμισμένο κομμάτι που μπορεί να κοπεί για να περάσει σωλήνας ίσα-ίσα, αλλά δεν έχει κάποιο εμφανή τρόπο να κρεμάσω κάτι. Συνεπώς δε βλέπω άλλη εναλακτική για skimmer από το Bluskimmer, εκτός αν τρυπήσω το τζάμι για sump (που δε θέλω να το τρυπήσω).

Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις; Μήπως τελικά είναι ακατάλληλο για θαλασσινό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...