Jump to content

ο μονομαχος μας


Λάζαρος

Recommended Posts

το ενυδρειακι στηθηκε στις γιορτες....με αυτα που διαβαζα τοσο καιρο για τον brutal χαρακτηρα τους τον εβγαλα ρομ(μ)ελ,αλλα αποδειχτηκε ακακος σαν αρνακι αφου ακομα και με τετρα συμβιωσε για μια βδομαδα χωρις προβλημα...(τα τετρα βεβαια τα επεστρεψα γιατι ειχαν αρχισει να του τσιμπουνε την ουρα)...εννοειται πως θα ναι πια μονος του στο ενυδρειο... φυσικα μας(εμενα και την γυναικα μου) βοηθησατε πολυ με τις συμβουλες που διαβασαμε εδω...παντως υπαρχουν και παλι καποιες αποριες..δεν ξερω αν πρεπει να ρωτησω εδω ή να στησω νεο θεμα στα νηματα τα σχετικα που υπαρχουν και αυτο γιατι ειναι τρια διαφορετικα ζητηματα...

εν παση περιπτωσει ρωταω εδω και αν γινει η σχετικη παρατηρηση παω σε αλλα νηματα...

1. απο το petshop(ενα οντως καλο πετσοπ)μου ειπαν να μην βαλω πολλα φυτα μεσα (ειχαν βεβαια υποψιν πως θα βαλω καμια 5 ψαρακια εστω) και σας ρωταω μπορω να βαλω περισσοτερα φυτα ?γιατι ειδα στον μονομαχοδιαγωνισμο ενυδρεια με ενα σωρο διαφορετικα ειδη φυτων....

2. εβαζα bio nutrivec για το στρωσιμο...σε γενικες γραμμες αν εξαιρεσεις την πρωτη φορα οπου η θολουρα δεν εφευγε για μερες και αναγκαστικα εκανα αλλαγη νερου(ισως εφταιγα κ εγω αφου το αντιχλωριο δεν το ειχα ανακατεψει πριν)ολα ηταν καλα...οι μετρησεις αν και με στικακι ειναι αυτες που εδω θεωρειτε μια χαρα...ξερω πως αυτο το καφε που χει το πλατυφυλλο ειναι αλγη...δεν ξερω τι ειναι αυτη η ασπρη σκονη που εχει διασκορπιστει στον πατο του ενυδρειου..μηπως ειναι αυτα τα βακτηριδια απο το nutrivec?

3.ο μονομαχος μου εμφανιζεται λιγο οκνηρος σημερα...δεν κολυμπαει με την ιδια ζωηραδα που κολυμπουσε τοσες μερες,σαν να ζοριζεται στο κολυμπι, αν και τρωει κανονικα.

αυτα... :P για πρωτη εμφανιση καλα ηταν :thumbup: ..ακολουθουν φωτογραφιες

DSC00891-1.jpg

DSC00793-1.jpg

DSC00883-2.jpg

στην τελευταια μην σας μπερδευει η θολουρα η φωτογραφια βγηκε ετσι.

Link to comment
Share on other sites

DSC00881.jpg

DSC00878.jpg

τις βαζω σε κανονικο μεγεθος μπας και δειτε αυτην την ασπρη σκονη σαν πυτιριδα που εχει απλωθει στον πατο και μου πειτε τι γινεται...

ευχαριστω :P

κανω συχνες αλλαγες νερου παρεπιπτοντως.το ενυδρειο το εχω καθαρισει μια χαρα πριν στηθει...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις;

εχω κανει με στικακια ξερω δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα...τα αλλα τεστ θα τα παρω αργοτερα..οι μετρησεις μια χαρα ειναι αν λαβω υποψιν αυτα που προτεινετε εδω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το εχεις κανει :P

μ'αρεσει που εχει πολλα κλαδεματα ludwigia repens

βαλε κιαλλα φυτα και κανενα επιφανειας

η πετρα ειναι φοβερη ..τι πετρα ειναι ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο. ειδικα ο βυθος. μπορεις να βαλεις κιαλλα φυτα και οπως σου λενε επιφανειας. φιλτρο εχει? η ροη να μην ειναι δυνατη δες μονο... καλη συνεχεια και μπραβο :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε παιδια! :P η πετρα δεν ξερω τι ειναι...την πηρα απο ενα πολυ καλο πετ σοπ στις σερρες...τωρα δεν εχει αλλες...ισως φερει ξανα...

φιλτρο εχει το ενσωματωμενο...κανει δουλεια πιστευω....την ροη την μειωσαμε ηδη διαβαζοντας εδω μεσα πως κατι τετοιο ειναι απαραιτητο ,ειναι οκ :thumbup:..μια πατεντα με λιγο ναυλον κτλ

τα προβληματακια που προεκυψαν γνωριζει κανεις τι ειναι και απο που προερχονται? :bowdown:

ευχαριστω!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Λάζαρος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...