Jump to content

22 μικρα γκαμπακια


aris.p

Recommended Posts

22 μικρα γκαμπακια γεννηθηκανε,διατηρω ενα ενυδρειο 120λιτρα με διαφορα ζωωτοκα ψαρια μεσα,και επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να βαλω και μικροτερο ενυδρειο για να βαλω τα μικρα μεσα,τα εχω αφησει στην γεννηστρα(σχετικα ευρηχωρη).υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με τα μικρα σχετικα με την αναπτυξη τους?? :P

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχεις, καλυτερα βαλε κερατοφυλλο αν γινεται στην επιφανεια και αστα στο κυριως ενυδρειο :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι,θα εχουν προβληματικη αναπτυξη στην γεννηστρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι να τα αφησω στο ενυδρειο ελευθερα,δεν αντιλεγω αλλα πιστευω οτι τα αλλα ψαρια θα τα φανε!!!σωστα!δλδ αν βαλω ενα κερατοφυλλο θα προφυλαχτουν αρκετα?

Link to comment
Share on other sites

αμα τα εχεις πανο απο μια μερα ελευθερα δεν θα παθουν τιποτα....θα μεγαλους μια χαρα.....και η γενιστρα ειναι τσαμπα λεφτα....γιατι.....

οταν μεγαλους μεσα στην γενιστρα ειναι μαθημενα στο φαει.....και ετσι οταν τα βγαλεις δεν θα πιγενουν πανω να φανε με τα αλλα ψαρακια....και ετσι θα σε πεθανουν μερικα......

η ποιο καλη λιση ειναι το κερατοφιλο.....που θα βοηθιση τα ψαρακια.....και το νερο απο την αμονια!!!

φιλικα δημητρης!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως γίνεστε υπερβολικοί! Οι γεννήστρες χρησιμοποιούνται για πάρα πολλά χρόνια από πάρα πολλούς χομπίστες! Όλα αυτά τα guppy είχαν πρόβλημα ανάπτυξής; Εγώ έχω μεγαλώσει παλιότερα σε γεννήστρα με επιτυχία platty! Όπως πιστεύω και πολλοί φίλοι στο forum που ασχολούνται με ζοωτόκα! Φυσικά, τότε δε γνώριζα τον κίνδυνο στον οποίο εκθέτω το θηλυκό λόγω στρες. Και σήμερα αν μου τύγχανε ξανά κάτι ανάλογο θα προσπαθούσα να το αποφύγω έχοντας ένα σωστά στημένο ενυδρείο, που τότε δεν είχα.

Αυτό δε σημαίνει πως επικροτώ τη χρήση γεννήστρας! ΟΧΙ! Αλλά κυρίως για να μη στρεσάρω έντονα το θηλυκό. Τα μικρά δε θα έχουν κανένα πρόβλημα στη γεννήστρα αρκεί να τηρούνται κάποιοι κανόνες.

Η γεννήστρα θα πρέπει να έχει σωστή ροή νερού για να μη συσσωρεύεται αμμωνία και βρωμιές και τα ψαράκια θα πρέπει να μείνουν όσο το δυνατό λιγότερες μέρες. Τόσες ώστε να μη μπορούν να φαγωθούν από τα άλλα ψαράκια και όχι φυσικά μέχρι να πάρουν το τελικό τους μέγεθος! Αν στο ενυδρείο μας υπάρχουν και μεγαλούτσικα ψαράκια καλό είναι τότε να μεταφερθούν τα μικρά σε ξεχωριστό ενυδρείο, μέχρι να αποκτήσουν ένα ασφαλές μέγεθος...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει και αλλη λυση!!!στο εμποριο υπαρχει ενα σαν διχτακι και μπαινουν εκει τα μωρα~~!! φυσικα εινα πολυ λεπτο για να βγουν και μπαινει μεσα κα8ε μερα φρεσκο νερο!!!!! ουτε γατα ουτε ζημια!! τι να πω εγω που εχω 40??

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το δυχτακι τα εχω και γω τα 22 μικρα γκαμπακια και ετσι ειμαστε ολοι χαρουμενοι!!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...