Jump to content

Μονομαχος σε 13lt...Κανει?


celtis

Recommended Posts

Βλεποντας τους μονομαχους σε αθλια κατασταση στα ποτηρακια των pet shop ηθελα να βοηθησω την κατασταση "σωζωντας" ενα! :P ειχα ενα 13lt ενυδρειακι να καθεται αλλα σκεφτομουν οτι δεν θα ειναι επαρκες.Διαβαζοντας ομως την ιστορια του συνforumιτη stormtrooper καταλαβα οτι ισως να μην ειναι και τοσο "ακραιο" να φιλοξενησω εναν σε κατι τοσο μικρο!θα ηθελα τις αποψεις σας πανω στο θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τους μονομαχους σε αθλια κατασταση στα ποτηρακια των pet shop ηθελα να βοηθησω την κατασταση "σωζωντας" ενα! :P ειχα ενα 13lt ενυδρειακι να καθεται αλλα σκεφτομουν οτι δεν θα ειναι επαρκες.Διαβαζοντας ομως την ιστορια του συνforumιτη stormtrooper καταλαβα οτι ισως να μην ειναι και τοσο "ακραιο" να φιλοξενησω εναν σε κατι τοσο μικρο!θα ηθελα τις αποψεις σας πανω στο θεμα!!

Θα ήθελα να μου πεις πως θα σκεφτόσουν ένα ιδανικό ενυδρείο για ένα ψάρι σαν το μονομάχο. Δηλαδή πόσα λίτρα πιστεύεις πως θα ήταν ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

πιστευα οτι χοντρικα ενα ενυδρειο γυρω στα 20-25 Lt θα ηταν καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

βεβαια σε ενα ενυδρειο 20-25 λιτρα θα ηταν βασιλιας .αλλ πιστευω απο το να ειναι στο ποτηρακι ,μπορεις να τον φιλοξενησεις για καποιο διαστημα και στο 13 λιτρο για μια ανασα ζωης και μετα τον βαζεις σε μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά να σας πω πως φιλοξενούσα μονομάχο σε μόλις 300ml νερού για έξι μήνες περίπου. Ο συγκεκριμένος μονομάχος ήταν το "φιλαράκι μου" :thumbup: Έτρωγε από το χέρι μου πηδώντας έξω από το νερό, αντιδρούσε ευχάριστα στη παρουσία μου, κι έκανε συνεχώς φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού (δείγμα υγείας και ικανοποίησης από το ψάρι). Αυτό όμως γίνεται κάτω από ειδικές συνθήκες...

Για μονομαχοενυδρείο προτείνω μέχρι 30-40 λίτρα μεικτά. Τα περισσότερα είναι περιττά. Κι αυτό γιατί οι μονομάχοι δεν είναι "ταξιδιάρικα" ψάρια. Και σε 300 λίτρα να τους βάλετε, θα φτιάξουν μία φωλιά σε μία γωνία και σε αυτή τη περιοχή θα κινούνται. Φυσικά μπορεί να κινηθούν και σε όλο το μήκος του ενυδρείου, αλλά δεν τους είναι απαραίτητο και δεν το κάνουν από ανάγκη. Δεν είναι tetra, δεν είναι πιράνχα, δεν είναι κυπρινίδα... Και αυτό σημαίνει πως δεν ταξιδεύουν για εύρεση τροφής. Απλά φωλιάζουν.

Απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα...

Τα 13 λίτρα είναι μια χαρά. Τα 25 είναι καλύτερα. Καλύτερα όχι τόσο ως προς το ψάρι, αλλά προς εσένα που θα μπορείς να διακοσμήσεις καλύτερα το ενυδρείο. Δεν είναι ανάγκη να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο για τον μονομάχο. Αν παρέχεις σωστή ποιότητα νερού, αν φροντίζεις να δίνεις σωστό διαιτολόγιο, αν κάνεις σωστές αλλαγές νερού, τότε είσαι ΟΚ!

Για να μη κάτσω να σου γράψω ολόκληρα κατεβατά γα τους μονομάχους, ότι απορία έχεις πες την για να τα συζητήσουμε :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου,

εγώ προσωπικά πιστεύω πως καλό θα ήταν να τον φιλοξενήσεις σε ένα 25λ γιατί:

Για το ψάρι θα είναι καλύτερα.

Το ενυδρείο θα γίνει περισσότερο φυτεμένο και με μεγαλύτερη ευκολία.

Θα είναι πιο εύκολη η συντήρηση του ενυδρείου και η σταθερότητα των συνθηκών νερού. :thumbup:

Αυτές είναι οι δικές μου γνώμες λοιπόν :P

Φιλικά, :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου,

εγώ προσωπικά πιστεύω πως καλό θα ήταν να τον φιλοξενήσεις σε ένα 25λ γιατί:

Για το ψάρι θα είναι καλύτερα.

Το ενυδρείο θα γίνει περισσότερο φυτεμένο και με μεγαλύτερη ευκολία.

Θα είναι πιο εύκολη η συντήρηση του ενυδρείου και η σταθερότητα των συνθηκών νερού. :thumbup:

Αυτές είναι οι δικές μου γνώμες λοιπόν :P

Φιλικά, :thumbup:

Και είναι απόλυτα σωστά τα όσα γράφεις. Αυτό που εγώ θέλω να περάσω είναι πως ένα ενυδρειάκι των 10 λίτρων δεν είναι για πέταμα και δεν θα σου παρουσιάσει πρόβλημα στη συντήρηση ενός μονομάχου, εφόσον κι εσύ είσαι τυπικός στο θέμα συντήρησης και διατροφής!

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα μικρα θελουν και μια προσοχη εκτος ολων των αλλων και στη θερμοκρασια φιλε. εγω συνηθως εκει ειχα ενα προβληματακι αρχικα, μεχρι που βρηκα μικρο θερμοστατη. καλο ειναι να την ελεγχεις και να την κρατας 26 περιπου. strorm να σε ρωτησω κατι? θυμασαι μια συζητηση παλια που ειχαμε πει για 60 τετραγωνικα εκατοστα χωρο φυλαξης απο το μονομαχο? βεβαια τοτε το ενυδρειο ηταν μεγαλυτερο (120cm) νομιζω και τοτε ειχε βαλει ο φιλος 2 αρσενικους, αλλα εγιναν κυμας λογω τσακωματος παρολο το ενυδρειο. εγω πιστευω πως (εκτος της φυσης) στο ενυδρειο κινειται αρκετα στο χωρο...

καλα ειναι τα 13 λιτρα εχω κρατησει αρκετο καιρο εκει μονομαχο που τωρα ειναι σε 30 και ειναι μια χαρα... :P

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια ειναι το πιο ευκολο πιστευω...παιρνεις ενα θερμοστατακι μικρο οπως της AQUARIUM SYSTEMS ενα που εχει στα 10w και για τετοιο μεγεθος εισαι αρχοντας.το φιλτρο με μπερδευει λιγο γιατι ειναι λιγα τα λιτρα μην παρω κανενα και μου το κανει πλυντηριο(αυτο που εχει μεσα ειναι τελειως της πλακας).αλλα αφου οπως φαινεται ειναι μια καλη αρχη ενα 13 lt (οχι για "μονιμη κατοικια") θα το ξεκινησω και βλεπουμε στην πορεια!

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια ειναι το πιο ευκολο πιστευω...παιρνεις ενα θερμοστατακι μικρο οπως της AQUARIUM SYSTEMS ενα που εχει στα 10w και για τετοιο μεγεθος εισαι αρχοντας.το φιλτρο με μπερδευει λιγο γιατι ειναι λιγα τα λιτρα μην παρω κανενα και μου το κανει πλυντηριο(αυτο που εχει μεσα ειναι τελειως της πλακας).αλλα αφου οπως φαινεται ειναι μια καλη αρχη ενα 13 lt (οχι για "μονιμη κατοικια") θα το ξεκινησω και βλεπουμε στην πορεια!

για τη θερμοκρασια γενικα βεβαια απο καλοκαιρι θα τα ξαναλεμε γιατι σε τετοια λιτρα το προβλημα ειναι το 20-34 που μπορει να γινεται το καλοκαιρι.... γενικα θελουμε να μην μεταβαλονται αποτομα οι παραμετροι.... γιαυτο τα μικρα τελικα ειναι πιο δυσκολα για αρχη... ενταξει για χειμωνα και μεχρι αρχες καλοκαιριου εισαι μια χαρα! μιλαμε μετα αν δεν εχεις μεγαλωσει τα λιτρα σου :D

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο για κρεμαστο το σκεφτεσαι καθολου? εγω στο 30αρι με κρεμαστο φιλτρο τον εχω και δεν εχει ιδιαιτερο προβλημα. μπορεις να παρεις ενα με λιγα λιτρα τη ωρα, να βαλεις τα σφουγγαρακια σου, λιγο σιποραξ μινι και να εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

σωστα.εδω φταιω εγω που δεν διευκρινησα!γενικα οταν μιλαω για θερμοκρασιες το μυαλο μου παει μονο στις χαμηλες.βλεπεις εδω που ειμαι, το καλοκαιρι μοιαζει αγνωστη λεξη οποτε δεν αντιμετωπιζουμε προβληματα με τισ υψηλες θερμοκρασιες παραμονο με τις πολυ χαμηλες!

Link to comment
Share on other sites

σωστα.εδω φταιω εγω που δεν διευκρινησα!γενικα οταν μιλαω για θερμοκρασιες το μυαλο μου παει μονο στις χαμηλες.βλεπεις εδω που ειμαι, το καλοκαιρι μοιαζει αγνωστη λεξη οποτε δεν αντιμετωπιζουμε προβληματα με τισ υψηλες θερμοκρασιες παραμονο με τις πολυ χαμηλες!

:ninja: μια χαρα τοτε!! ξερεις εδω το καλοκαιρι επειδη ανεβαινει πολυ, πολλοι βαζουμε ανεμιστηρακια. βαζω ας πουμε το ανεμιστηρακι να ανοιγει 3 ωρες το μεσημερι και μετα να κλεινει. στ μικρο ενυδρειο, μολις βαλεις το ανεμιστηρακι σε 10 λεπτα θα πεσει η θερμοκρασια πολυ, μετα παλι πανω, μετα παλι κατω κτλ κτλ. εκτος αν δωσεις παραπανω λεφτα και βαλεις αυτοματο ανοιγμα κλεισιμο αναλογα με τη θερμοκρασια (controller). αλλα σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν πολυαξιζει νομιζω. οποτε αν μπεις το καλοκαιρι στο σαιτ θα δεις οτι θα γινεται χαμος με τη ρυθμηση...

παλι καλα εισαι εσυ!! :D:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι εβλεπα κατι diy blower και παραξενευτικα αρχικα!!!μετα θυμηθικα οτι στην υπολοιπη Ελλαδα δεν τους εχει ξεχασει ο θεος!οποτε με εναν θερμοστατη ειμαι κομπλε απο θερμοκρασιες....φιλτρο με παιδευει ακομα..

Link to comment
Share on other sites

ναι εβλεπα κατι diy blower και παραξενευτικα αρχικα!!!μετα θυμηθικα οτι στην υπολοιπη Ελλαδα δεν τους εχει ξεχασει ο θεος!οποτε με εναν θερμοστατη ειμαι κομπλε απο θερμοκρασιες....φιλτρο με παιδευει ακομα..

για το κρεμαστο που σου ειπα παραπανω μηπως εχεις δει κανενα?

Link to comment
Share on other sites

ουπς,τωρα το ειδα.να σου πω την αληθεια μου περισσοτερο για εσωτερικα ειχα ψαξει.εχω βρει μερικα της aquael και της aquarium systems αλλα επειδη οι γνωσεις μου ακομα ειναι μηδαμινες δυσκολευομαι στην επιλογη.εχετε ρε παιδια κανενα δοκιμασμενο να προτεινετε???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενημερωτικά να σας πω πως φιλοξενούσα μονομάχο σε μόλις 300ml νερού για έξι μήνες περίπου. Ο συγκεκριμένος μονομάχος ήταν το "φιλαράκι μου" :thumbup: Έτρωγε από το χέρι μου πηδώντας έξω από το νερό, αντιδρούσε ευχάριστα στη παρουσία μου, κι έκανε συνεχώς φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού (δείγμα υγείας και ικανοποίησης από το ψάρι). Αυτό όμως γίνεται κάτω από ειδικές συνθήκες...

Για μονομαχοενυδρείο προτείνω μέχρι 30-40 λίτρα μεικτά. Τα περισσότερα είναι περιττά. Κι αυτό γιατί οι μονομάχοι δεν είναι "ταξιδιάρικα" ψάρια. Και σε 300 λίτρα να τους βάλετε, θα φτιάξουν μία φωλιά σε μία γωνία και σε αυτή τη περιοχή θα κινούνται. Φυσικά μπορεί να κινηθούν και σε όλο το μήκος του ενυδρείου, αλλά δεν τους είναι απαραίτητο και δεν το κάνουν από ανάγκη. Δεν είναι tetra, δεν είναι πιράνχα, δεν είναι κυπρινίδα... Και αυτό σημαίνει πως δεν ταξιδεύουν για εύρεση τροφής. Απλά φωλιάζουν.

Απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα...

Τα 13 λίτρα είναι μια χαρά. Τα 25 είναι καλύτερα. Καλύτερα όχι τόσο ως προς το ψάρι, αλλά προς εσένα που θα μπορείς να διακοσμήσεις καλύτερα το ενυδρείο. Δεν είναι ανάγκη να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο για τον μονομάχο. Αν παρέχεις σωστή ποιότητα νερού, αν φροντίζεις να δίνεις σωστό διαιτολόγιο, αν κάνεις σωστές αλλαγές νερού, τότε είσαι ΟΚ!

Για να μη κάτσω να σου γράψω ολόκληρα κατεβατά γα τους μονομάχους, ότι απορία έχεις πες την για να τα συζητήσουμε :)

Στα κελιά έχει δεί κανένα φυλακισμένο να πεθαίνει;

Ρώτα τους όμως αν περνάν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στα κελιά έχει δεί κανένα φυλακισμένο να πεθαίνει;

Ρώτα τους όμως αν περνάν καλά.

Δεν καταλαβαίνω τον προσβλητικό σου τόνο.

Αν θες κάτι να γράψεις ανάλυσε το.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...