Jump to content

Tateurndina Ocellicauda


iapetos

Recommended Posts

Καλησπέρα

Σήμερα είδα αυτήν την εικόνα στο ενυδρείο μου με τα Tateurndina ocellicauda, αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για αβγά περισσότερες φωτογραφίες καθημερινά.

5372933562_bb29b23619_z.jpg

5372334817_4cdb3d2d06_z.jpg

Link to comment
Share on other sites

πες μας τις συνθήκες του ενυδρείου...επίσης από αυτά που ξέρω και έχω διαβάσει για το ψάρι αυτό κάνει τα αυγά του πάνω σε διάφορα σημεία και το αρσενικό προσέχει τα αυγά .Άμα μπορείς βγάλε και μια φωτογραφία το αρσενικό.Επίσης πόσα ψάρια έχεις από αυτό το είδος μέσα στο ενυδρείο σου?Επίσης ξέρεις τα θα δώσεις στα μικρά?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός: 2x10k T5

Νερό: βρύσης Θεσσαλονίκης (κέντρο)

Υπόστρωμα: Super Activegreen - Aqualight , Hagen AquarienSand A-11474, Nature soil by Oliver Knot.

Λίπανση: Nitrogen Source, Multi-Nutrient with Iron & Iodine Και Carbon souce της Britwell Aquatics.

Τροφή: Ocean Nutrition Community Formula Flakes Και Omega One First Flake, ΝΑΙ τρώνε ΜΟΝΟ flakes.

Ψάρια και άλλα: 3 ζευγάρια Tateurndina ocellicauda, σαλιγκαράκια apple snails (προσφορά του Γιώργου (Naskas) ), γαρίδες διαφορές και διάφορα άλλα σαλιγκαράκια.

Φυτά: κυρίως Moss

5253854523_fe2020be09_z.jpg

5372412503_b3a666dc44_z.jpg

5372414183_9541618b32_z.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός: 2x10k T5

Νερό: βρύσης Θεσσαλονίκης (κέντρο)

Υπόστρωμα: Super Activegreen - Aqualight , Hagen AquarienSand A-11474, Nature soil by Oliver Knot.

Λίπανση: Nitrogen Source, Multi-Nutrient with Iron & Iodine Και Carbon souce της Britwell Aquatics.

Τροφή: Ocean Nutrition Community Formula Flakes Και Omega One First Flake, ΝΑΙ τρώνε ΜΟΝΟ flakes.

Ψάρια και άλλα: 3 ζευγάρια Tateurndina ocellicauda, σαλιγκαράκια apple snails (προσφορά του Γιώργου (Naskas) ), γαρίδες διαφορές και διάφορα άλλα σαλιγκαράκια.

Φυτά: κυρίως Moss

5253854523_fe2020be09_z.jpg

5372412503_b3a666dc44_z.jpg

5372414183_9541618b32_z.jpg

Περιττο να πω οτι το ενυδρειο σου ειναι Πανεμορφο.!!!!!!!!!!!Καλες γεννες φιλε μου. :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ είχα σκοπό να κάνω παρουσίαση του ενυδρείου αλλά σήμερα μου έτυχε απρόοπτο συμβάν.

Το σαββατοκύριακο θα κάνω full παρουσίαση του, και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Link to comment
Share on other sites

πράγματι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου :P ....στα μικρά τι θα δώσεις όταν σκάσουν από τα αυγά τους.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Ocean Nutrition Instant Baby Brine Shrimp :thumbup:

έτοιμη αρτέμαι είναι ή αυγά αρτέμιας?άμα την φάνε ενημέρωσε μας.Ρωτάω γιατί θέλω και εγώ να κάνω μία αναπαραγωγή :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πoλύ όμορφο το ενυδρείο σου.μπράβο!!!!

αλλά δεν μου φαίνεται φυσιολογικό να κουβαλά τα αυγά μαζί της. τα ψάρια αυτά εναποθέτουν τα αυγά σε κάποια επιφάνεια και στη συνέχεια τα προσέχει ο αρσενικός.

ελπίζω να κάνω λάθος, αν και έχω μεγαλώσει αρκετές δεκάδες μικρά, και κάτι τέτοιο δεν έχω ξαναδεί.

Link to comment
Share on other sites

πoλύ όμορφο το ενυδρείο σου.μπράβο!!!!

αλλά δεν μου φαίνεται φυσιολογικό να κουβαλά τα αυγά μαζί της. τα ψάρια αυτά εναποθέτουν τα αυγά σε κάποια επιφάνεια και στη συνέχεια τα προσέχει ο αρσενικός.

ελπίζω να κάνω λάθος

έτσι έχω διαβάσει και εγώ και γι'αυτό ρωτάω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...