Jump to content

Ερωτηση για Ανεμωνη


empolis

Recommended Posts

Αυτού του είδους τα ψάρια (αλλά και κάποια άλλα είδη) εκκρίνουν από το σώμα τους μια προστατευτική μεμβράνη που είναι "οικία" στην ανεμώνη.

Αν το ψάρι πεθάνει και πάψει να εκκρίνει αυτή την ουσία δεν του χαρίζει κάστανο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτού του είδους τα ψάρια (αλλά και κάποια άλλα είδη) εκκρίνουν από το σώμα τους μια προστατευτική μεμβράνη που είναι "οικία" στην ανεμώνη.

Αν το ψάρι πεθάνει και πάψει να εκκρίνει αυτή την ουσία δεν του χαρίζει κάστανο !!!!

πολυ ενδιαφερον :D

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο από τον Ανδρέα για τις ανεμώνες και την ευαισθησία που νοιώθει γ αυτές !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42798

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή, θα προσπαθήσω να τραβήξω ένα μικρό βινετάκι, όταν ταίζω την δική μου ανεμώνη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αιολε σωστα ειναι αυτα που λες...αλλα νομιζω πως οι απαντησεις που εδωσαν του στυλ κακος χομπιστας και τα σχετικα και δεν σου δινω συμβουλες δεν αρμοζουν..Εχουμε μιλησει και μαζι για αποριες μου και με εχεις βοηθησει πολυ...Χωρις ομως να μου πεις κατι που θα με ενοχλησει...(αν ημουν οντως κακος χομπιστας οπως προανεφεραν δεν θα υπηρχε λογος να γραφτω στο φορουμ και να διαβαζω ουτε θα εγραφα ποστ με αποριες μου)Το φορουμ νομιζα οτι ηταν για αυτο το λογο και οχι να σε κατακρινουν αλλη συχομπιστες...Μαλλον εκανα λαθος σε αυτο...Παντως εγω την ανεμωνη δεν την βλεπω στα τελευταια της , μια χαρα φενετε , και εφαγε την γαριδουλα και φουσκωνει οταν ανοιγουν τα φωτα ολα φυσιολογικα δεν βλεπω κατι ανησυχιτικο...οσο για τον φωτισμο προς το παρον με καληπτη με 3 τ5 στα 45w (ασπρη,μπλε ακτινικη ,ροζ)

Η ανεμωνη σου φιλε μου ειναι ασπρη!!!Αυτο σημαινει οτι δεν εχει καθολου απο τον συμβοιωτικο οργανισμο που την κραταει ζωντανη(ζωοξανθελη) που σημαινει οτι χωρις το σωστο φωτισμο θα την χασεις μεσα σε 8 μηνες maximum κ ας την ταιζεις κ ολο το πακετο απο τις γαριδες που πηρες απο την λαικη.H ανεμωνη σου ανηκει στην οικογενεια heteractis που σημαινει οτι θελει πολυ περισσοτερο φως απο 3 t5 για να επιβιωσει.Αν ΔΕΝ ησουν κακος χομπιστας φιλε μου τοτε οταν θα αγοραζες ενα τοσο ομορφο ζωντανο κ θα το εβαζες στο ενυδρειο σου θα ανοιγες για 2 λεπτα τον υπολογιστη σου κ θα εβλεπες τι ειναι αυτο που πηρες,δεν θα το αφηνες να αργοπεθαινει για ενα μηνα...Το φορουμ ειναι για να βοηθαει αυτους που ενδιαφερονται κ οχι αυτους που εχουν το ενυδρειο τους ως διακοσμητικο στοιχειο.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη σου φιλε μου ειναι ασπρη!!!Αυτο σημαινει οτι δεν εχει καθολου απο τον συμβοιωτικο οργανισμο που την κραταει ζωντανη(ζωοξανθελη) που σημαινει οτι χωρις το σωστο φωτισμο θα την χασεις μεσα σε 8 μηνες maximum κ ας την ταιζεις κ ολο το πακετο απο τις γαριδες που πηρες απο την λαικη.H ανεμωνη σου ανηκει στην οικογενεια heteractis που σημαινει οτι θελει πολυ περισσοτερο φως απο 3 t5 για να επιβιωσει.Αν ΔΕΝ ησουν κακος χομπιστας φιλε μου τοτε οταν θα αγοραζες ενα τοσο ομορφο ζωντανο κ θα το εβαζες στο ενυδρειο σου θα ανοιγες για 2 λεπτα τον υπολογιστη σου κ θα εβλεπες τι ειναι αυτο που πηρες,δεν θα το αφηνες να αργοπεθαινει για ενα μηνα...Το φορουμ ειναι για να βοηθαει αυτους που ενδιαφερονται κ οχι αυτους που εχουν το ενυδρειο τους ως διακοσμητικο στοιχειο.

Νομίζω πως συνεχίζεις με κακό τρόπο αυτό που προσπαθείς να του πείς...το forum είναι και για αυτούς που έχουν το ενυδρείο για διακοσμιτικό και η δουλειά του είναι να τους βοηθήσει όσο μπορεί και να τους αλλάξει γνώμη και όχι να τους δείχνει την πόρτα της εξόδου...άν δέν έχεις διάθεση να βοηθήσεις ή δέν θέλεις να βοηθήσεις την συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων άσε να το κάνουν άλλοι...

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως συνεχίζεις με κακό τρόπο αυτό που προσπαθείς να του πείς...το forum είναι και για αυτούς που έχουν το ενυδρείο για διακοσμιτικό και η δουλειά του είναι να τους βοηθήσει όσο μπορεί και να τους αλλάξει γνώμη και όχι να τους δείχνει την πόρτα της εξόδου...άν δέν έχεις διάθεση να βοηθήσεις ή δέν θέλεις να βοηθήσεις την συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων άσε να το κάνουν άλλοι...

:D:ninja::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως συνεχίζεις με κακό τρόπο αυτό που προσπαθείς να του πείς...το forum είναι και για αυτούς που έχουν το ενυδρείο για διακοσμιτικό και η δουλειά του είναι να τους βοηθήσει όσο μπορεί και να τους αλλάξει γνώμη και όχι να τους δείχνει την πόρτα της εξόδου...άν δέν έχεις διάθεση να βοηθήσεις ή δέν θέλεις να βοηθήσεις την συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων άσε να το κάνουν άλλοι...

Εγω ανθρωπους που δεν δινουν δεκαρα για την φυση προτειμω να τους δειχνω την πορτα της εξοδου οπως λες κ εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανθρωπους που δεν δινουν δεκαρα για την φυση προτειμω να τους δειχνω την πορτα της εξοδου οπως λες κ εσυ.

Συνεχίζεις να είσαι εριστικός και δέν νομίζω να βγεί πουθενά...την στάση που κρατάς την αποδέχεται ο διαχειριστής του forum;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδω την πρώτη σου δημοσίευση...και σκέψου...

Για αλλους λογους το ειχα γραψει αυτο το ποστ(δεν σχετιζονται ουτε στο ελαχιστο με αυτο το θεμα) αλλα οπως κ να χει το αφηνω εδω το θεμα να ληξει μιας κ δεν μπορω να εκφερω την αποψη μου(λυπη μου) για αυτο το ζωντανο που εν μερει αισθανομαι πως εγω ο ιδιος καταδικαζω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή, θα προσπαθήσω να τραβήξω ένα μικρό βινετάκι, όταν ταίζω την δική μου ανεμώνη.

...χεχε ! :D ..περιμενουμε οποτε μπορεις κανε κανενα βιντεακι :ninja:

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο από τον Ανδρέα για τις ανεμώνες και την ευαισθησία που νοιώθει γ αυτές !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42798

ναι ναι το διαβαζω τωρα :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Για αλλους λογους το ειχα γραψει αυτο το ποστ(δεν σχετιζονται ουτε στο ελαχιστο με αυτο το θεμα) αλλα οπως κ να χει το αφηνω εδω το θεμα να ληξει μιας κ δεν μπορω να εκφερω την αποψη μου(λυπη μου) για αυτο το ζωντανο που εν μερει αισθανομαι πως εγω ο ιδιος καταδικαζω.

Tην άποψή σου ΠΡΕΠΕΙ να την εκφέρεις σάν ποιό έμπειρος για να βοηθήσεις έστω και έναν ''αφελή'' συγχομπίστα αλλά, άλλο η γνώμη μας και άλλο αυτό που γίνεται...

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Tην άποψή σου ΠΡΕΠΕΙ να την εκφέρεις σάν ποιό έμπειρος για να βοηθήσεις έστω και έναν ''αφελή'' συγχομπίστα αλλά, άλλο η γνώμη μας και άλλο αυτό που γίνεται...

Φιλικά Κώστας

Την αποψη μου την εχω εκφερει.Οπως επισης κ τι πρεπει να κανει ο συνχομπιστας για να μη χασει την ανεμωνη του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι...Λοιπόν την ξανατάισα και σήμερα με γαρίδα, την ξεφλουδισα και της την εδωσα με μια τσιμπίδα.Την ακούμπησα στο πλοκαμι της και την αφησα και την εβαλε μονη της στο στομα της και την εφαγε...Ομολογω οτι εχει μεγάλωσει λιγο...Βάζω και μια φωτο να δειτε..Πως το βλέπετε θα επιβιώσει?Εγω την βλέπω καλα... :)

post-28426-1296402804_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τι φωτισμό έχεις στα 150 λιτρα;Είναι πολύ άσπρη,μετακινείται καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

ετσι ηταν οταν την πηρα ασπρη ηταν... Μετακινητε ναι...και τρωει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα για τον φωτισμο..Τρεις τ5 εχω μια μπλε ακτινικη μια ασπρη (14000κ) και μια ροζ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...