Jump to content

Biobox 2


krispie

Recommended Posts

Γεια και χαρά σας, μετά από ένα ωραίο καλωσόρισμα είπα να ανοίξω τη συζήτηση στην κατηγορία που πρέπει...

Έχω ένα AQUADREAM 80 με BIOBOX 2 και μόνο ένα μπλε σφουγγάρι μέσα...

Στο "Καλωσόρισμα" τα παιδιά μου πρότειναν δυο λύσεις (κατά σειρά με τη ροή του νερού):

-Βαμβάκι ενυδρειακό (υαλοβάμβακας είναι αυτό; ), μπλε σφουγγάρι και βιολογικό (siporax mini και ένας φίλος που είπε ότι έχει παρόμοιο φίλτρο μου είπε ότι χρησιμοποιεί το κανονικό).

[Κάπου πήρε το μάτι μου μια πρόταση για λίγο μπλε σφουγγάρι και μετά το βιολογικό για να συγκρατεί μικρό-σωματίδια κλπ...]

-Ένας άλλος φίλος μου είπε να πάω σε ένα μαγαζί με προϊόντα της Juwel και να πάρω άλλα δυο τέτοια μπλε σφουγγάρια και ένα carbon sponge (όλα της ίδιας εταιρείας πάντα...) και να πάρω και υαλοβάμβακα και να τα στήσω σύμφωνα με την πρόταση της εταιρείας. Επισης μου είπε να κάνω κάθε 50 ημέρες αλλαγή του υαλοβάμβακα και να ξεπλένω τα φίλτρα καλά.

Ποια από τις δύο λύσεις πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη;

Φυσικά είμαι ανοιχτός και σε νέες προτάσεις... :D

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακό βαμβάκι θα το αλλάζεις όταν βλέπεις και έχει στουμπώσει και χρειάζεται αλλαγή, είναι πολύ φθηνό και ένα σακουλάκι θα σου κρατάει για αρκετό καιρό, οι 50 μέρες που σου είπαν είναι σχετικές, ανάλογα το κάθε ενυδρείο. Δεν είναι υαλοβάμβακας, είναι ειδικό για ενυδρεία και πωλείται σε pet shop.

Αντί για siporax mini μπορείς να χρησιμοποιήσεις και substrat pro της eheim, που είναι μικρό, κάνει την ίδια δουλειά με το siporax και θα χωρέσει αρκετή ποσότητα στο φίλτρο σου.

Σφουγγάρι άνθρακα ή άνθρακα σε διαφορετική μορφή χρησιμοποιούμε μετά από ασθένειες - θεραπείες για να τραβήξει το όποιο φάρμακο έχουμε ρίξει, επίσης και τις πρώτες μέρες που τρέχει ένα ενυδρείο. Μετά από καιρό στο φίλτρο, ο άνθρακας αποβάλει ότι έχει τραβήξει, οπότε δεν είναι για μόνιμη χρήση. Πάρε αν θες, για να τον έχεις για ώρα ανάγκης.

Είχα το ίδιο φίλτρο σε μεγαλύτερο ενυδρείο, και μέσα είχα βαμβάκι, siporax, σφουγγάρι μπλε.

Η πρώτη η λύση είναι καλύτερη πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακό βαμβάκι θα το αλλάζεις όταν βλέπεις και έχει στουμπώσει και χρειάζεται αλλαγή, είναι πολύ φθηνό και ένα σακουλάκι θα σου κρατάει για αρκετό καιρό, οι 50 μέρες που σου είπαν είναι σχετικές, ανάλογα το κάθε ενυδρείο. Δεν είναι υαλοβάμβακας, είναι ειδικό για ενυδρεία και πωλείται σε pet shop.

Αντί για siporax mini μπορείς να χρησιμοποιήσεις και substrat pro της eheim, που είναι μικρό, κάνει την ίδια δουλειά με το siporax και θα χωρέσει αρκετή ποσότητα στο φίλτρο σου.

Σφουγγάρι άνθρακα ή άνθρακα σε διαφορετική μορφή χρησιμοποιούμε μετά από ασθένειες - θεραπείες για να τραβήξει το όποιο φάρμακο έχουμε ρίξει, επίσης και τις πρώτες μέρες που τρέχει ένα ενυδρείο. Μετά από καιρό στο φίλτρο, ο άνθρακας αποβάλει ότι έχει τραβήξει, οπότε δεν είναι για μόνιμη χρήση. Πάρε αν θες, για να τον έχεις για ώρα ανάγκης.

Είχα το ίδιο φίλτρο σε μεγαλύτερο ενυδρείο, και μέσα είχα βαμβάκι, siporax, σφουγγάρι μπλε.

Η πρώτη η λύση είναι καλύτερη πιστεύω.

Ευχαριστώ πολύ, όσων αφορά στην πρώτη λύση ποιες θα είναι οι ρουτίνες αλλαγής νερού και ξεπλύματος των φίλτρων (μέχρι να στρώσει και μετά)

Επίσης τι γνώμη έχεις για το μπλε σφουγγάρι πριν και μετά το βιολογικό υλικό;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά αποφάσισα να εμπιστευτώ αποκλειστικά τους χομπύστες και όχι τους petshopάδες... Όχι όπως στο 25αρι μου που μου είπαν να βάλω γαρίδες σε μια βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

οι ρουτινες εχουν ως εξης

το βιολογικο που ειναι κατω κατω δεν το πειραζουμε παρα μονο στους 6 μηνες περιπου αλλαζεις το μισο και μετα απο μια εβδομαδα περιπου το αλλο μισο.

το σφουγγαρακι το μπλε καθε 3 εβδομαδες ξεπλυμα με το νερο που θα εχεις αλλαξει απο το ενυδρειο σου και τελος το βαμβακι καθε 3-4 μερες το αλλαζεις τελειως,maximum 1 εβδομαδα το κρατας το βαμβακι για να μην τα παιξει ο κυκλοφορητης σου!

Αυτα γενικα με τις συνηθειες για το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

οι ρουτινες εχουν ως εξης

το βιολογικο που ειναι κατω κατω δεν το πειραζουμε παρα μονο στους 6 μηνες περιπου αλλαζεις το μισο και μετα απο μια εβδομαδα περιπου το αλλο μισο.

το σφουγγαρακι το μπλε καθε 3 εβδομαδες ξεπλυμα με το νερο που θα εχεις αλλαξει απο το ενυδρειο σου και τελος το βαμβακι καθε 3-4 μερες το αλλαζεις τελειως,maximum 1 εβδομαδα το κρατας το βαμβακι για να μην τα παιξει ο κυκλοφορητης σου!

Αυτα γενικα με τις συνηθειες για το φιλτρο σου.

Σχετικά με το βιολογικό, δεν είναι σχετικά συχνές οι αλλαγές;

Το λέω γιατί διάβαζα γενικά για τα βιολογικά φίλτρα και αν κατάλαβα καλά καλό είναι να τα αλλάζουμε στο χρόνο πάνω ή ακόμα αραιότερα...

Μάλιστα διάβαζα ότι το siporax είναι αθάνατο και δεν παθαίνει τίποτα και τέτοια...

Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα από βιολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βιολογικό (συγκεκριμένα substrat pro) δεν το άλλαζα σε 6 μήνες και ας έλεγε έτσι η εταιρεία π[ανω στο κουτί. Το είχα 1 χρόνο και περισσότερο όπως και το fluval biomax και δεν είχαν πάθει τίποτα και είχα και μια χαρά βιολογία, εκτός από μερικούς κόκκους από το substrat που είχαν τριφτεί αρκετά.

Δεν νομίζω ότι είναι αναγκαίο να αλλάζουμε τα βιολογικά κάθε 6 μήνες όταν το υλικό είναι ακόμα σαν καινούργιο. Το θεωρώ λίγο ακραίο αν σκεφτούμαι και πόσο κοστίζει το λίτρο αν δεν το πάρεις χύμα.

Επίσης οι ρουτίνες καθαρισμού του φίλτρου είναι πάλι σχετικές. Το κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικές ανάγκες γι'αυτό θα πρέπει να παρατηρήσεις το δικό σου να δεις πόση "βρώμα" και "μπίχλα" γενικά πιάνει. Ο φίλος παραπάνω σου είπε ενα γενικό "μπούσουλα" αλλά για παράδειγμα αν πας εσύ σε 3 εβδομάδες να καθαρίσεις τα σφουγγάρια και μέσα στο ενυδρείο έχεις λίγα εως καθόλου φυτά, πολύ χαμηλή έως κανονική ιχθυοφόρτηση με ψάρια μικρά σε μέγεθος και που δεν είναι πολύ "βρωμιάρικα" τότε το φίλτρο σου ούτε λίγη μπίχλα δεν θα έχει προλάβει να πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βιολογικό (συγκεκριμένα substrat pro) δεν το άλλαζα σε 6 μήνες και ας έλεγε έτσι η εταιρεία π[ανω στο κουτί. Το είχα 1 χρόνο και περισσότερο όπως και το fluval biomax και δεν είχαν πάθει τίποτα και είχα και μια χαρά βιολογία, εκτός από μερικούς κόκκους από το substrat που είχαν τριφτεί αρκετά.

Δεν νομίζω ότι είναι αναγκαίο να αλλάζουμε τα βιολογικά κάθε 6 μήνες όταν το υλικό είναι ακόμα σαν καινούργιο. Το θεωρώ λίγο ακραίο αν σκεφτούμαι και πόσο κοστίζει το λίτρο αν δεν το πάρεις χύμα.

Επίσης οι ρουτίνες καθαρισμού του φίλτρου είναι πάλι σχετικές. Το κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικές ανάγκες γι'αυτό θα πρέπει να παρατηρήσεις το δικό σου να δεις πόση "βρώμα" και "μπίχλα" γενικά πιάνει. Ο φίλος παραπάνω σου είπε ενα γενικό "μπούσουλα" αλλά για παράδειγμα αν πας εσύ σε 3 εβδομάδες να καθαρίσεις τα σφουγγάρια και μέσα στο ενυδρείο έχεις λίγα εως καθόλου φυτά, πολύ χαμηλή έως κανονική ιχθυοφόρτηση με ψάρια μικρά σε μέγεθος και που δεν είναι πολύ "βρωμιάρικα" τότε το φίλτρο σου ούτε λίγη μπίχλα δεν θα έχει προλάβει να πιάσει.

οκ

Άρα η πορεία θα δείξει... Ευχαριστώ.

Κανονικά πότε πρέπει να κάνουμε αλλαγή νερού;

όταν ανεβαίνουν τα νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

οι ρουτινες εχουν ως εξης

το βιολογικο που ειναι κατω κατω δεν το πειραζουμε παρα μονο στους 6 μηνες περιπου αλλαζεις το μισο και μετα απο μια εβδομαδα περιπου το αλλο μισο.

το σφουγγαρακι το μπλε καθε 3 εβδομαδες ξεπλυμα με το νερο που θα εχεις αλλαξει απο το ενυδρειο σου και τελος το βαμβακι καθε 3-4 μερες το αλλαζεις τελειως,maximum 1 εβδομαδα το κρατας το βαμβακι για να μην τα παιξει ο κυκλοφορητης σου!

Αυτα γενικα με τις συνηθειες για το φιλτρο σου.

το βιολογικο υλικο πως συμπαιρενεις οτι θελει αλαγμα καθε 6 μηνες;

το σιποραξ γραφει οτι θελει αλλαγη καθε 2 χρονια.αν δεν εχουν τρειφτει δεν τα αλλαζουμε καθολου.

παιδια δεν ειναι καιρος να πεταμε τα λεφτα μας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γενικά αυτό διάβασα...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο, να βάλλω το νερό να βγαίνει από τον κυκλοφορητή με τί κατεύθυνση;

H AQUATLANTIS προτείνει η ροή να είναι, όπως κοιτάμε το ενυδρείο, προς τα αριστερά, επειδή το νερό μπαίνει στο φίλτρο από τα δεξιά...

Ποια είναι η γνώμη σας;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει BIOBOX;;; :D:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι ακόμα, για το φίλτρο μου, πιο το siporax το κανονικό ή το mini;

Link to comment
Share on other sites

για εσωτερικο φιλτρο μειλαμε ετσι;σιποραξ μινι και βαλε οσο χωραει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

για εσωτερικο φιλτρο μειλαμε ετσι;σιποραξ μινι και βαλε οσο χωραει μεσα.

Ναι, εσωτερικό, ευχαριστώ!

Να βάλω σφουγγάρι και μετά το siporax είναι υπερβολή;

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχεις ακούσει διάφορα και έχεις χάσει τη μπάλα :thumbup:

έχεις στα χέρια σου το μπλε το σφουγγάρι... πας και πέρνεις μια ενυδρειακή κάλτσα (χοντρή) και ένα λίτρο substrat pro ή siporax (το κανονικό)... το ρίχνεις μέσα στην κάλτσα και την κάλτσα μέσα στην θήκη... πάνω από αυτά βάζεις το μπλε σφουγγάρι που έχεις τώρα. Κάθε 15 μέρες πλένεις πολύ καλά το σφουγγάρι με ότι νερό θες γιατί δεν μας ενδιαφέρει η βιολογία πάνω του και το βιολογικό σου υλικό θα το καθαρίσεις μόνο όταν δε θα έχει τη ροή που έχει τώρα το φίλτρο (για κανένα άλλο λόγο δε χρειάζεται) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχεις ακούσει διάφορα και έχεις χάσει τη μπάλα :thumbup:

έχεις στα χέρια σου το μπλε το σφουγγάρι... πας και πέρνεις μια ενυδρειακή κάλτσα (χοντρή) και ένα λίτρο substrat pro ή siporax (το κανονικό)... το ρίχνεις μέσα στην κάλτσα και την κάλτσα μέσα στην θήκη... πάνω από αυτά βάζεις το μπλε σφουγγάρι που έχεις τώρα. Κάθε 15 μέρες πλένεις πολύ καλά το σφουγγάρι με ότι νερό θες γιατί δεν μας ενδιαφέρει η βιολογία πάνω του και το βιολογικό σου υλικό θα το καθαρίσεις μόνο όταν δε θα έχει τη ροή που έχει τώρα το φίλτρο (για κανένα άλλο λόγο δε χρειάζεται) :thumbup:

Ευχαριστώ αλλά μου λες δυο διαφορετικά πράγματα από ότι μου είχαν πει:

α.Δεν αναφέρεις καθόλου βαμβάκι ενυδρείου

β.Λες να χρησιμοποιήσω siporax το κανονικό και όχι mini

Αν μου τα τεκμηριώσεις θα με βοηθήσεις να καταλάβω γιατί να ακολουθήσω το δικό σου τρόπο, αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά μου λες δυο διαφορετικά πράγματα από ότι μου είχαν πει:

α.Δεν αναφέρεις καθόλου βαμβάκι ενυδρείου

β.Λες να χρησιμοποιήσω siporax το κανονικό και όχι mini

Αν μου τα τεκμηριώσεις θα με βοηθήσεις να καταλάβω γιατί να ακολουθήσω το δικό σου τρόπο, αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά...

είχα παλιά το ενυδρείο σου για κανένα χρόνο, φτάνει αυτό; :thumbup:

βαμβάκι δε χρειάζεται γιατί είναι πολύ ψιλότρυπο το σφουγγάρι που σου δίνει μαζί :buttrock:

επίσης κάποια στιγμή να αγοράσεις μια hydor 1200 να αντικαταστήσεις αυτό το πράγμα που δίνουν μαζί για αντλία :thumbup: Μπαίνει μέσα ακριβώς και το μόνο που θέλει είναι δυο εκατοστά κόψιμο ένας διαφανείς σωλήνας που έχει μέσα και ανεβάζει το νερό (τίποτα δηλαδή) :thumbup:

εάν το βιολογικό υλικό δε το έχεις και το αγοράσεις να πάρεις substrat pro της eheim και όχι σιποράξ! Χωράει περισσότερο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εάν το βιολογικό υλικό δε το έχεις και το αγοράσεις να πάρεις substrat pro της eheim και όχι σιποράξ! Χωράει περισσότερο :thumbup:

Το siprax mini δεν θα με βολέψει;

Link to comment
Share on other sites

Το siprax mini δεν θα με βολέψει;

εάν το έχεις βάλτο είναι και αυτό πολύ καλό. Θα χρειαστείς μια και κάτι συσκευασία. Απλά εάν είναι να αγοράσεις πάρε ένα λίτρο από αυτό που σου είπα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εάν το έχεις βάλτο είναι και αυτό πολύ καλό. Θα χρειαστείς μια και κάτι συσκευασία. Απλά εάν είναι να αγοράσεις πάρε ένα λίτρο από αυτό που σου είπα :thumbup:

Συγνώμη που επέμεινα απλά έλεγα να πάρω το mini ώστε να βάλω και στο 25άλιτρο μου που δεν έχει πολύ χώρο... Οπότε έλεγα να βολευτώ και σε αυτό...

Καλά το σκέφτομαι;

Έχει κανείς Moby Dick 25 με άλλα υλικά από αυτά που δίνει η SICCE;

Link to comment
Share on other sites

ενα κουτι σιποραξ αρκει για 200 λιτρα νερου.

Link to comment
Share on other sites

ενα κουτι σιποραξ αρκει για 200 λιτρα νερου.

το κανονικό ή το mini;

Link to comment
Share on other sites

Και το μίνι για 200 λίτρα λένε ότι κάνει.

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...porax-mini.html

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...