Jump to content

Προβλημα με λαμπες T5.


panos_d7

Recommended Posts

Πριν 3 μερες ειδα οτι οι λαμπες δεν αναψαν οπως παντα το μεσημερι.Τις ελεγξα κατευθειαν σε πριζα αλλα τιποτα.Ξεβιδωσα,καθαρισα ολο το φωτιστικο αλλα τιποτα.Ξαφνικα μετα απο ωρες αναψαν μονες τους. :D Τη επομενη μερα ολα καλα.Σημερα παλι μια απο τα ιδια. :ninja:

Ειναι οι κλασικες λαμπες 34W απο juwel lido 120 .

Γιενται να καηκαν και οι 2 ταυτογχρονα?Τις εχω κοντα 2 χρονια.Ρωτησα σε μαγαζι αλλα δεν τις εχουν.Μπορω να παρω απο ηλεκτρολογικο μαγαζι και τι προτεινετε?

Παραατηρηση.Το ενυδρειο ειναι φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εαν ειναι απο τις λαμπες,για το LIDO θα βρεις μονο σε καταστηματα με ενυδρειακα και εγω για το δικο μου οταν χρειαστηκα λαμπα μονο σε αυτα βρηκα

εγω την αγορασα απο εδω (τα watt ειναι 24)

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=ca...=&show=rows

Έγινε επεξεργασία - dimosal
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως 24W.Εχει ξεφτισει λιγο.Δε μπορω να βαλω αλλες με το ιδιο μηκος και watt δηλαδη?Μονο απο εκει μπορω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το μηκος δεν υπαρχουν,στα καταστηματα με ηλεκτρολογικο υλικο,λαμπες 24 watt(τουλαχιστον οταν εψαχνα για το δικο μου πριν 4 μηνες δεν βρηκα πουθενα) σε αυτο το μηκος βρηκα λαμπες αλλα σε λιγοτερα watt,αν θυμαμε καλα 18watt της dennerle ,το Lido exei μεγαλο υψος και για αυτο προτιμησα τις Juwel

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλαρακι,ευχαριστω.Θα δω το μαγαζι που μου προτεινες,ελπιζω να ειναι αξιοπιστο.Θελω και το σετακι που εχει για το διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν ανάβουν και οι δύο μαζί μάλλον δείχνει πρόβλημα με το ballast/φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

:D:ninja:

Το ότι δεν ανάβουν και οι δύο μαζί μάλλον δείχνει πρόβλημα με το ballast/φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια μοντέλα της Juwel (ίσως και όλα) αν καεί η μία λάμπα δεν ανάβει ούτε η δεύτερη.

Όπως το παρουσιάζει όμως ο φίλος δείχνει για πρόβλημα επαφής ή κατεστραμμένου ballast.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια μοντέλα της Juwel (ίσως και όλα) αν καεί η μία λάμπα δεν ανάβει ούτε η δεύτερη.

Όπως το παρουσιάζει όμως ο φίλος δείχνει για πρόβλημα επαφής ή κατεστραμμένου ballast.

:ninja:

Εγω θα γενικευσω και θα πω οτι σε ολα τα 2πλα μπαλαστ (που ξερω) οταν καει η μια λαμπα δεν αναβει και η δευτερη...

Κοιτα πρωτα παντως τις επαφες που προτεινε και ο Φωτης! :D

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες αναβουν μετα απο λιγη ωρα μονες τους.Το ξανακναε σημερα.Μετα απο μια ωρα περιπου δια μαγειας αναψαν.Αρα δε φταινε οι λαμπες.Οι επαφες που λετε εκει που κουμπωνουν?Ειναι ενταξει και φτανει κανονικα και ρευμα με μια "προχειρη μετρηση".

Τα ballast δεν ειναι μεσα στο κουτι που ειναι σφραγισμενο ή κανω λαθος?Ανοιγει αυτο για να αλλαχτουν?Δε το χω ψαξει.................. :D

Επισης μετα απο ποσα χρονια ειναι καλο να αλλαζονται οι Τ5?Μη περιμενω να καουν τελειως.

Link to comment
Share on other sites

καποιος να συμβουλεψει τελικα τι να κανω?Να αλλαξω τα ballast προληπτικα και μπορω να το κανω εγω?Ειναι ευκολο στα juwel?

Aκομα και σημερα αναβουν τα φωτα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...