Jump to content

My Lost Paradise...


BiggBilly

Recommended Posts

Άντε να μπαινουν σιγά σιγά τα κοράλια!

Έκανε ποδαρικό χθες το πρώτο. Προς το παρών μπήκε στο κέντρο του ενυδρείου για καλύτερη επιτήρηση ώστε να αποφασήσω που θα του αρέσει περισσότερο (κυκλοφορία, φως).

Στα άμμεσα σχέδια μου μια Α/Ο και ένας δεύτερος κυκλοφοριτής να δουλέψει σε ένα μικρό νεκρό σημείο στην γωνία.

Τέλος έχω λίγο τζάμι και σκέφτομαι για refugium 8-10lt. Δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος ή αν θα καταφέρω να χωρέσω τίποτα μέσα σε αυτό :D

Θαλασσινό ενυδρείο

Θαλασσινό ύφαλο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): DIY 60x25x40

Λίτρα: 60lt

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): -

Λίτρα Sump: -

Οργανισμοί

Κοράλλια: 1x Galaxea

Ψάρια: 1x Amphiprion ocellaris, 1x Pictichromis paccagnellae

Ασπόνδυλα: 1x Lysmata amboinensis, 3x Thor amboinensis, 3x Nassarius, 1x Mithraculus sculptus

Βράχος: Ζωντανός 9,4kg

Άμμος: Αραγωνίτης 13,5kg

Φωτισμός

Σύστημα φωτισμού: HagenGLO 60cm

Πηγές φωτισμού: 1x PowerGLO T5 24W (18.000k, LUX 122), 1x MarineGLO T5 24W (LUX 79)

Διάρκεια φωτισμού: 10h

Υποστήριξη οργανισμών

Θέρμανση/ Ψύξη: Jager 75W

Skimmer: Deltec MCE-300

Κυκλοφορία: 1x Hydor Korallia Nano 1600lt/h

Παράμετροι

pH: 8.5

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10mg/l

Ασβέστιο (Ca): 420mg/l

Μαγνήσιο (Mg): -

Φωσφορικά (Po4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25.8

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 6lt κάθε εβδομάδα (~10%)

Νερό: Βρύση

Φωτογραφίες:

1003142w.jpg

1003149n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό στήσιμο φίλε θα το ευχαριστηθείς με τα κοράλια.Έχεις κάνει καλή αρχή εύχομαι και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ καλό στήσιμο για αυτά τα λίτρα και με πολλές θέσεις για κοράλια.

Καλή αρχή και ακόμη καλύτερη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα.Η δεξιά πλευρά είναι πολύ ωραία.την αριστερή θα την σηκωνα λίγο πιο ψηλά και θα φρόντιζα να μην πατάει τόσο στον αραγωνίτη.Επίσης θα έβαζα ένα σκούρο φόντο(μαυρο ή μπλε χαρτόνι ωστε να μην φαίνονται καλώδια σκίμμερ κτλ.Τέλος θα κοιτουσα μηπως βόλευα τον θερμοστάτη μέσα στο σκιμμερ αν έχει χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα.Η δεξιά πλευρά είναι πολύ ωραία.την αριστερή θα την σηκωνα λίγο πιο ψηλά και θα φρόντιζα να μην πατάει τόσο στον αραγωνίτη.Επίσης θα έβαζα ένα σκούρο φόντο(μαυρο ή μπλε χαρτόνι ωστε να μην φαίνονται καλώδια σκίμμερ κτλ.Τέλος θα κοιτουσα μηπως βόλευα τον θερμοστάτη μέσα στο σκιμμερ αν έχει χώρο.

Δυσχτηχώς στα αριστερά βαράει πολύ η επιστροφή νερού απο το skimmer. Αν ανεβάσω βράχο δεν ξέρω κατα πόσο θα άντεχε κάποιο κοράλι εκει.

Για το φόντο δεν με ενοχλεί. Έτσι κι αλλιώς με τον καιρό κάτι θα μαζευτεί εκει πίσω. :D

Link to comment
Share on other sites

Το νου σου με τη Galaxea,και μακρια αρκετα απο οτι αλλο βαλεις.Οτι αγγιξει τζιζζζζ :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου κ καλο γεμισμα.. απλα καλα θα κανεις να παρεις μια οσμοση γιατι δεν θα σου αντεξουν τα κοραλια με νερο βρυσης..καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Για το φόντο δεν με ενοχλεί. Έτσι κι αλλιώς με τον καιρό κάτι θα μαζευτεί εκει πίσω. :D

Μπορεί να μην είναι ενοχλητικό, αλλά το μαύρο καθαρό φόντο θα αναδείξει πολύ τα χρώματά τους

Link to comment
Share on other sites

Το νου σου με τη Galaxea,και μακρια αρκετα απο οτι αλλο βαλεις.Οτι αγγιξει τζιζζζζ :)

:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμια 10αρια μέρες έχω προσέξει διάφορα να φυτρώνουν απο τον βράχο.

Τα φυλλαράκια στην κάτω φωτό είναι σε αρκετά σημεία στο ενυδρείο. Πιο συγκεκριμένα σε 2-3 σημεία μερικών βράχων.

algae01.jpg

Υπάρχει κι κάποιο άλλο είδος το οποία μοιάζει με το παραπάνω αλλά πιο διαφανή και πιο σφαιρικά.

Τέλος υπάρχει κάτι που μοιάζει με γρασίδι. Είναι σχεδόν στο 1/3cm και είναι κάθετα και αρκετά σκληρά. Δεν είναι καθόλου πυνκά, το αντίθετο μάλιστα. Θα δεις 1-2 "παλούκια" μαζί. Προσπάθησα να τραβίξω ένα να δω τι ειναι και δεν μοιάζει με την την άλγη που ξέρω.

Για φώσφορο δεν έχω μετρίσει (δεν έχω) αλλα τα υπόλοιπα είναι ΟΚ εκτός απο νιτρικά που είναι ακόμα στα 10mg/l.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βλεπω διαμαρτυρεσαι οτι εχεις αλγες!εισαι ακομη βρυσατος?

πολυ ομορφο το συτησιμο του βραχου!

παρε μια ρο/δι!το συντομοτερο γτ θα ρχισει να ρουφαει ο βραχος σου τα φςσφορικα της βρυσης και επιπλεον ετσι εξαντλεισ πολυ γρηγορα τον αντιφοσφωρο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιμγη που βλεπεισ αλεσ και ασ μη μετρασ με τα τεστακια,εχεις παρααπανω φωσφορο στο συτσημα σου απλα ειναι δεσμευμενος στην αλγη και οχι μονο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέτρισα τα εξής μετά απο αγορά τεστ φώσφορο.

pH: 8.5

KH: 10dKH

NH3/4: 0mg/l

NO2: 0mg/l

NO3: 0mg/l (κατέβηκαν επιτέλους)

PO: 0mg/l

απο τη στιμγη που βλεπεισ αλεσ και ασ μη μετρασ με τα τεστακια,εχεις παρααπανω φωσφορο στο συτσημα σου απλα ειναι δεσμευμενος στην αλγη και οχι μονο :thumbup:

Έχει μια λογική αυτό που λες. Θες να πεις ότι μου δείχνει μηδέν όχι επειδί δεν έχω αλλα ότι όση ποσότητα υπάρχει καταναλώνεται απο την άλγη.

Έχω προσέξει ότι αυτά εμφανίστηκαν όταν άρχισα να ρίχνω Kent PurpleTech. Της τελευταίες μέρες έχω σταματήσει. Στην συσκευασία αναγράφει ότι επιταγχύνει την μοζ κοραλίνη και την πράσινη άλγη (green calcareous algae).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...