Jump to content

Hair Algae Problem


georigos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε ένα ενυδρείο περίπου 70 λίτρα που έχω αντμετωπίζω πρόβλημα με πράσινη άλγη σε σχήμα κλωστής και όχι μόνο. Στο ενυδρείο έχω δυο Τ5 λάμπες μια 10000Κ και μια Gro-Lux. Οι λάμπες ανάβουν 10 ώρες. Αυτό που βρήκα ψάχνοντας είναι ότι ο τύπος της άλγης αυτής έχει να κάνει με την υπερβολική ποσότητα σε λιπάσματα και ιδιαίτερα σε σίδηρο και φωσφορικά. Λέει λοιπόν το άρθρο που διάβασα να προστεθεί potassium για να καταναλοθουν τα φωσφορικά γρηγορότερα και φυσικα η ελάτωση τον λιπασμάτων. Ερώτηση, που μπορεί κανεις να βρεί potassium για να προσθέσει και σε τι αναλογίες αυτό δεν είναι βλαβερό.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ερωτήματα πριν …

Πόσο καιρό είναι στημένο το ενυδρείο;

έχεις CO2;

Πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα;

κάνε μέτρηση σε PO4 & Fe

τι υπόστρωμα έχεις;

πόσο φυτεμένο είναι;

πώς πάνε γενικά τα φυτά σου;

το φυτά έχεις;

τι λίπασμα χρησιμοποιείς και πόσο;

και τώρα στο πρόβλημα

Μερικές κινήσεις κατά τις συγκεκριμένης άλγης είναι:

• Τακτική αλλαγή νερού 20% ανα 3 ημέρες

• Αύξηση του CΟ2 (καλή ποσότητα είναι άνω των 30ppm σταθεροποιημένο > είναι περίπου 1 bubble / sec)

• Προσθήκη γαρίδων όπως Cardina Japonica ή Parodon Affinis ( http://www.hippocampus-bildarchiv.de/html/...ler/s59515.html ) ή ακόμα καλύτερα Jordanella

• Μείωσε λίγο την φωτοπερίοδο, πιστεύω ότι είναι πολλά τα Kelvin…

• Μείωσε την λίπανση

• Εάν είναι υπερβολικά υψηλός ο φώσφορος καλό είναι να τον μειώσεις με phosguard

• Αφαίρεση μέρους των φυτών που έχουν μεγάλη κάλυψη σε άλγη

• Υπάρχει μια θεωρία που λέει με την προσθήκη flourish excel καταπολεμάται η άλγη (δες εδώ http://www.seachem.com/support/FAQs/FlourishExcel_faq.html)

δεν είμαι και τόσο υπέρμαχος αυτού, αλλά προσπαθώ να έχω ανοιχτό μυαλό.

Όσον αφορά Fe και PO4 απλώς ενημερωτικά λέγω ότι και οι χαμηλές ποσότητες προκαλούν άλγη (green spotted)

Πιστεύω ο καλύτερος τρόπος καταπολέμησης είναι το CO2, με βασική προϋπόθεση το ενυδρείο να είναι σταθερό, δεν θα πρέπει να κόψεις τελείως τα λιπάσματα διότι έτσι θα μειώσεις την ανάπτυξή τους και θα δόσεις χώρο στην άλγη να αναπτυχθεί, επίσης δες σαν επιλογή την μείωση των Kelvin στα ~6000

potassium μπορείς να βρεις, πλεον της σκόνης και σε ενυδρειακή μορφή (πχ seachem potassium) και είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να έχεις ως συμπλήρωμα των λιπασμάτων που ρίχνεις.

αυτά τα ολίγα ….

περιμένω τις απαντήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σ' ευχαριστώ,

λοιπόν έχουμε και λέμε. Το ενυδρείο είναι στημένο γύρω στον 1,5 μήνα. Για CO2 χρησιμοποιώ κάτι αντίστοιχο με αυτό της Nutrafin (απ'ότι καταλαβαίνω θα βάλω και άλλο) βέβαια η σταθεροποίηση δεν είναι κάτι εύκολο.

Το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο τόσο στα φυτά όσο στο φίλτρο. Μέτρηση απο Δευτέρα να παω να πάρω τεστ. Υπόστρωμα δεν έχω χρησιμοποιήσει για αυτό είχα προσθέσει κάτι μπάλες τις jbl σαν λίπασμα κάτω από την άμμο της Aquatica -οι οποίες φαντάζομαι έχουν δημιουργήσει το πρόβλημα. Το ενυδρείο δεν είναι πολύ φυτεμένο προσπαθώ να το φτιάξω σιγα, σιγά μαθαίνωντας παράλληλα. Τα φυτά αναπτύσωνται αρκετά γρήγορα (δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό, 2 ώρες αφότου ανοίξουν οι λάμπες όλα γεμίζουν φυσαλίδες από την φωτοσύνθεση). Τα φυτά που έχω είναι:

1.Cabomba Caroliniana

2.Hygrophila polysperma

3.Limnophila sessiliflora

4.Riccia fluitans

5.Eichhornia diversifolia

6.Ceratophyllum demersum

7.Rotala rotundifolia (μάλλον)

κανα δύο ακόμα που δεν γνωρίζω το όνομα τους(στέλνω φωτό).

Για λίπασμα χρησιμοποιώ το Leaf Zone της Aquarium Pharm.

Άσχετο με την άλγη αλλά παρατηρόντας στο φίλτρο έχω δεί κάτι "ψίλους" στο νερό. Σήμερα όμως είδα αυτό. Ξέρει κανεις τι είναι; Είπαμε να κάνουμε βιότοπο μην βγεί ο βιότοπος και μας φάει. :)

post-58-1127639227_thumb.jpg

post-58-1127639270_thumb.jpg

post-58-1127639631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε ένα ενυδρείο περίπου 70 λίτρα που έχω αντμετωπίζω πρόβλημα με πράσινη άλγη σε σχήμα κλωστής και όχι μόνο. Στο ενυδρείο έχω δυο Τ5 λάμπες μια 10000Κ και μια Gro-Lux. Οι λάμπες ανάβουν 10 ώρες.

1516[/snapback]

Δύο T5 σε 70 λίτρα; Πόσα watt είναι; Ανάβουν για 10 ώρες μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Ήταν δύο τώρα είναι τέσσερις. Το CO2 αυξήθηκε και προσθεσα potassium. Οι λάμπες (24W) ανοίγουν δύο δύο και είναι αναμμένες για 8 ώρες πλέον. Επίσης υπάρχουν μέσα 4 cardina japonica και 2 Atyopsis mollucensis μαζί με 3 μικρά SAE και δύο OTOs . Το πρόβλημα έχει περιοριστεί στο φίλτρο θα δείξει. Δυστυχώς μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα για φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις 4Χ24 watt; σε 70 λίτρα; Είναι πυκνοφυτεμένο;

Τα φυτά που αναφέρεις παραπάνω δεν έχουν τόσο υψηλές απαιτήσεις σε φωτισμό, εκτός ίσως από την Eichhornia diversifolia.

Να κάνεις τις μετρήσεις που σου είπε ο Νίκος, Επίσης PΗ και ΚΗ για να δούμε ακριβώς πόσο CO2 έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις 4Χ24 watt; σε 70 λίτρα; Είναι πυκνοφυτεμένο;

Τα φυτά που αναφέρεις παραπάνω δεν έχουν τόσο υψηλές απαιτήσεις σε φωτισμό, εκτός ίσως από την Eichhornia diversifolia.

Να κάνεις τις μετρήσεις που σου είπε ο Νίκος, Επίσης PΗ και ΚΗ για να δούμε ακριβώς πόσο CO2 έχεις.

1728[/snapback]

Σωστά 4χ24. Δεν είναι πυκνοφυτεμένο αλλά θέλει να γίνει. PH 6,6 ΚΗ 6.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά 4χ24. Δεν είναι πυκνοφυτεμένο αλλά θέλει να γίνει. PH 6,6 ΚΗ 6.

1799[/snapback]

Καλημέρα

Μιλάμε λοιπόν για 1,37 w/λίτρο φωτισμό και περίπου 45 ppm περιεκτικότητα CO2 στο ενυδρείο σου. Πολύ καλές τιμές εάν έχεις ενυδρείο πυκνοφυτεμένο με φυτά υψηλών απαιτήσεων. :)

Στην περίπτωση σου όμως όπως μας γράφεις, δεν είναι πυκνοφυτεμένο. Επίσης το διάστημα που τρέχει είναι πολύ λίγο για να σταθεροποιηθούν οι τιμές και να επέλθει κάποια ισορροπία στο σύστημα.

Άποψή μου είναι να κάνεις τις κινήσεις που σου είπε παραπάνω ο Νίκος (σχετικά με τα λιπάσματα και αλλαγές), το φωτισμό (κόψε τουλάχιστον τη μία λάμπα) για κάποιο διάστημα και να φέρεις τα επίπεδα co2 σε χαμηλότερα επίπεδα - έως 30 ppm. Όταν έρθει πλέον η ισορροπία και περιοριστεί η άλγη, μπορείς πλέον σταδιακά να αυξάνεις όλες αυτές τις παραμέτρους ανάλογα με τις ανάγκες των φυτών σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Μιχάλης, αν συνεχίσεις με αυτόν τον φωτισμό στο εγγύς μέλλον θα έχει πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απ' ότι νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...