Jump to content

12 ψοφια ψαρια σε 2 μερες


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο εδω και χρονια,δεν ειχα ποτε προβλημα να μου ψοφησουν τοσα ψαρια σε 2μερες.στο ενυδρειο μου βαζω μονο αντιχλωριο μετα απο καθε αλλαγη και τιποτα αλλο και δεν ειχα απωλειες.μια μερα απο αυτες ενα φιλος μου που εχει και αυτος ενυδρειο μου εφερε το "bio nitrivec" της sera,το οποιο το βαζει και αυτος.το εβαλα και γω και μεσα σε 2μερες εχασα 12 ψαρια λετε να φταιει αυτο που εβαλα????το νερο μου ειναι τσεκαρισμενο και πριν βαλω αυτο και ηταν αριστο!!!και αφου εβαλα αυτο της sera τοτε εγιναν ολα.παιδια βοηθεια υπαρχει σοβαρο προβλημα :D:ninja::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο εδω και χρονια,δεν ειχα ποτε προβλημα να μου ψοφησουν τοσα ψαρια σε 2μερες.στο ενυδρειο μου βαζω μονο αντιχλωριο μετα απο καθε αλλαγη και τιποτα αλλο και δεν ειχα απωλειες.μια μερα απο αυτες ενα φιλος μου που εχει και αυτος ενυδρειο μου εφερε το "bio nitrivec" της sera,το οποιο το βαζει και αυτος.το εβαλα και γω και μεσα σε 2μερες εχασα 12 ψαρια λετε να φταιει αυτο που εβαλα????το νερο μου ειναι τσεκαρισμενο και πριν βαλω αυτο και ηταν αριστο!!!και αφου εβαλα αυτο της sera τοτε εγιναν ολα.παιδια βοηθεια υπαρχει σοβαρο προβλημα :D:ninja::bowdown:

Μπορεί να είναι και σύμπτωση αλλά μπορεί και να έχει σχέση, τι να πει κανείς ?

Το nitrivec πρακτικά ενισχύει τις καλλιέργειες των βακτηριδίων. Απ' ότι θυμάμαι έχει και ημερομηνία λήξης, μήπως ήταν ληγμένο ???

΄Κάνε ακόμη μία αλλαγή νερού όπως έκανες πάντα ώστε αν πέρασε κάτι στο νερό από το σκεύασμα να μειωθεί η δράση του. Τέλος, ερώτηση : το nitrvec που σου έφερε ήταν στο μπουκάλι του ή μεταφέρθηκε με μετάγγιση σε άλλο μπουκαλάκι ?

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα για να δούμε κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα του ενυδρειου μου,διαπιστωθηκε οτι ο κλοουν μου εχει ipck και μου κολλησε τα υπολοιπα.γιαυτο και ψοφανε.πως το αντιμετωπιζω???βλεπω στο φυτο μου(κερατοφυλλο)τα ιδια συμπτωματα....υπαρχει τετοια περιπτωση να εχει και αυτο??? :D:ninja:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα του ενυδρειου μου,διαπιστωθηκε οτι ο κλοουν μου εχει ipck και μου κολλησε τα υπολοιπα.γιαυτο και ψοφανε.πως το αντιμετωπιζω???βλεπω στο φυτο μου(κερατοφυλλο)τα ιδια συμπτωματα....υπαρχει τετοια περιπτωση να εχει και αυτο??? :D:ninja:

Όπως σου είπα παραπάνω, συμπλήρωσε τη φόρμα και δώσε μας και φωτογραφίες.

Από που κατάλαβες ότι είναι Ich?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα οτι εχει ich επειδη εχουν κατι ασπρα πανω τους κ το εχω ξανα περασει στην αρχη που δημιουργησα το ενυδρειο μου.οσο για τη φορμα θα προσπαθησω γιατι μου ειναι λιγο δυσκολο......κ οταν λετε για τις φωτογραφιες τι ακριβως θελετε να σας βγαλω?κ σας παρακαλω αν τελικα ειναι ich πες τε μου τι να κανω κ αν χρειαζονται ολα τα πραγματα καθαρισμα.. πειτε μου κ για το φυτο!!! :D:ninja:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πως να σου πουμε αν δεν κανεις αυτο που σου ζητανε?

Συμπληρωσε την φορμα, δεν ειναι δυσκολο ή εν παση περιπτωση συμπληρψσε οτι γνωριζεις.

Φωτογραφισε τα ψαρια εστιαζοντας σε αυτο που θεωσεις προβλημα. Προσπαθησε οι φωτογραφιες να ειναι καθαρες και ευκρινεις.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα οτι εχει ich επειδη εχουν κατι ασπρα πανω τους

Τα "άσπρα" δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι Ich. Φωτογραφίες των ψαριών θέλουμε όπου θα φαίνεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχασα πολλα ψαρακια γιατι;

συμπλρηρωσε την φορμα για να σε βοηθησουμε(καποιοι χομπιστες αφιερωσαν ωρες και διαβασμα για να γινει η φορμα αυτη για να βοηθησουν αλλους χομπιστες που εχουν προβλημα με τα ψαρακια τους)

πειτε μου τι εχουν τα ερμα και ψοφανε;βαριεμαι να συπληρωσω την φορμα.πειται μου τι εχει χωρις φορμα.τα ακους stormtrooper;

γινε και πυθια τωρα να μαντευεις τι εχει το ενυδρειο χωρις να γνωριζεις το παραμικρο.

παιδια βρηκα τι εχει το ενυδρειο μου και το ελυσα το προβλημα.

πως εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτο που λες;

ειμαι τωρα μην το ψαχνεις.

αιωνιος ελληνας ολα στο πιατο τα θελει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου υπαρχουν και αλλες ασθενιες που μπορει να νομιζεις οτι ειναι το ιγκ. δε λεω ειναι η ποιο συνηθησμενη ασθενεια και πιθανον οντως να ειναι οπως τα λες. Ομως για να σου πουμε την γνωμη μας θα πρεπει ειτε να δουμε απο κοντα τα ψαρια ειτε με μια φωτο(καλης αναλυσης).

Ειναι καπως ετσι http://www.fish-disease.net/photos/art_ich_01.jpg ? αν ναι οντως ειναι ich

Ειναι καπως ετσι http://media.photobucket.com/image/fish%20...ease/fungus.jpg ? τοτε ειναι μυκητες.

Υπαρχουν διαφορα σεναρια. Στην τελικη επειδη ψωφανε σαν μυγες (κατι που σημαινει οτι δυσκολα να γιατρευτει αλλα μη το βαζεις κατω) παρε ενα ψαρι αρρωστο με τα σημαδια που λες και πηγενε τον σε καποιον δικο σου πετ-σοπ να σου πει. (λογικα αν ειναι κατι απλο και ειναι σωστος επαγγελματιας θα σου πει την αληθεια για το τι να κανεις)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου υπαρχουν και αλλες ασθενιες που μπορει να νομιζεις οτι ειναι το ιγκ. δε λεω ειναι η ποιο συνηθησμενη ασθενεια και πιθανον οντως να ειναι οπως τα λες.

Κι όμως... Δεν είναι η πιο συνηθισμένη :) Τουλάχιστον στατιστικά εδώ μέσα, το πρόβλημα είναι συνήθως Oodinium.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... Δεν είναι η πιο συνηθισμένη :) Τουλάχιστον στατιστικά εδώ μέσα, το πρόβλημα είναι συνήθως Oodinium.

+1 εκανα θεραπεια για ick τα ταλαιπωρησα και ηταν oodinium η velvet τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... Δεν είναι η πιο συνηθισμένη :) Τουλάχιστον στατιστικά εδώ μέσα, το πρόβλημα είναι συνήθως Oodinium.

χμμ....αυτο μοιαζει λιγακι με το ιγκ ε? Ασπρα στιγματα λιγο ποιο μικρα? Ισως και μενα αντι για ιγκ να ηταν οοδινιουμ απλα το φαρμακο που χρησιμοποιουσα να καλυπτε και το οοδινιουμ οπωτε πιστευα οτι ειναι ιγκ. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...