Jump to content

Ηailea Bt200


panos_mlonas

Recommended Posts

εχω αυτο το φιλτρο στο 20L ενυδρειο μου. το ενυδρειο τρεχει εδω και 5 μερες αλλα αρχισε να κανει εναν θορυβο μαλλον πρεπει να ειναι στην φτερωτη. ξερετε αν παιρνει ανταλακτικα? ενοχλει αυτος ο θορυβος τα ψαρια?

επισης εχει μεσα ενεργο ανθρακα σε ενα κουτακι το οποιο κουτακι δεν εχω βρει πως βγαινει,σαν να εχει κολλησει.

μπορουμε να βγαλουμε το μαυρο σφουγαρακι που εχει και να προσθεσω βιολογικο υλικο?

οποιος εχει αυτο το φιλτρο αν μπορει να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Το πλαστικο κουτακι βγαινει αν το τραβηξεις,ανοιξε το,εχει ενα χερουλι και αντικατεστησε τον ανθρακα με siporax mini,χωραει ακριβως μισο σακουλακι,κρατησε το σφουγγαρακι σου,ως εχει.Ανοιξε και λιγο τη φτερωτη να δεις εαν εχει παρει καποιο σκουπιδακι και κανει θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω το siporax mini φοβαμαι μηπως κανω κακο.. το φιλτρο λειτυργει ηδη 4 μερες με ψαρια μεσα και sera bio nitrivec. αν το πειραξω ισως χαθει η οποια βιολογια εχει δημιουργηθει.

Link to comment
Share on other sites

και το siporax mini το βαζουμε για να δωσουμε τη δυνατοτητα στα βακτηρια να αποικησουν πανω σε αυτο το υλικο ή και για καποιο αλλον λογο? ποσο εχει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το φιλτρο υποθετω και αλλα εχουν ενα σωληνακι το οποιο αν το κλεισεις κλεισεις απο τη μια μερια αρχιζει και βγαζει μπουρμπουληθρες. πρεπει να το το βγαζει αθτες τις φυσαλιδες?κανουν καλο και που? το ενυδρειακι μ ειναι 20λιτρα με ενα αληθινο φυτο cryptocoryne.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπουρμπουλήθρες που βγάζει είναι για οξυγόνωση.Αν η ανατάραξη επιφανείας ειναι καλή δε χρειάζεται να βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 spray bars απο 2 φιλτρα και θελω να τα ενωσω για να καλυπτουν ολο το μηκος του ενυδρειου.. μπορω να τα κολλησω με μονωτικη ταινια ή θα βγαλει ουσιες που δεν ειναι καλες για το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Ενωσε τα με ενυδρειακη σιλικονη,οχι ταινια,περα απο αυτο δε νομιζω οτι με αυτο τον τροπο θα καλυψεις το ενυδρειο σου,αγορασε ενα μεγαλυτερο φιλτρακι εαν νιωθεις πως αυτο δεν σε καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια αυτών που ηδη σου ανέφεραν οι συμφορουμιτες, να σου πω πως το συγκεκριμένο φιλτρακι μπορει να κάνει θόρυβο όταν το νερό πέσει κάτω από κάποιο σημείο λόγω πχ εξάτμισης (Εστω και μισο/ένα λιτρο μπορεί να κάνει διαφορά σε μικρό ενυδρείο).

Το siporax mini πωλειται σε διαφορες συσκευασίες και η τιμή του ποικίλει ανάλογα (από 3-5€ η μικρή που επαρκει για το φιλτρο σου).

Τι ψαρακι σκοπευεις να βάλεις; Σε ρωτάω γιατι αν πχ βάλεις μονομάχο δεν χρειάζεται ανατάραξη όλης της επιφάνειας - θα τον ενοχλεί κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

πιρα αλλο φιλτρακι γτ ηταν χαλασμενο και εκανα πολυ θορυβο.. τωρα εχω 3 guppy μεσα και δεν εχω βαλει καποιο βιολογικο υλικο. βρηκα το siporaxmini στα 12ε.. και δεν λεει να δωσω 12ε για να χρησιμοποιησω 4-5 κοκκους. το φιλτρακι εχει πολυ μικρο καδο. εσυ που το βρηκες 3-5ε?

Επισης ρωτησα το μαγαζι που παιρνω (και ειναι πολυ καλος στη δουλεια του) για τα 2 guppy ποθ εχω δεν χρειαζεται να βαλω βιολογικο υλικο..

Link to comment
Share on other sites

:) Δεν το επέστρεψες; Εχω κοντά 2 χρόνια το ίδιο φιλτρακι και δουλεύει άψογα... και αθόρυβα.

Το siporax το είχα βρει σε μικρή συσκευασία στην τιμή που σου ειπα στον "Υδατινο κοσμο" στον Πειραιά. Αργότερα βρήκα αλλού την μεγάλη συσκευασία με αντίστοιχα αυξημένη τιμή.

Εγώ βιολογικό υλικό βάζω παντού αλλά δεν είμαι καμια αυθεντία, καλύτερα περιμενε την απάντηση κάποιου εμπειροτερου συμφορουμίτη.

Link to comment
Share on other sites

μεταχειρισμενο το πηρα το ενυδρειο μ το εδωσε ενας ξαδερφος και το φιλτρο ειχε προβλημα η φτερωτη. τεπα αγορα σα ενα resun με 10ε και ειναι κομπλε. οταν λες την μικρη συσκεθασια εννοεις τα 35γρ?

Link to comment
Share on other sites

OK και πολύ καλά έκανες! Δεν αναφερομουν στο ΒΤ200 αλλά στο RP200 ... λάθος μου δεν προσεξα καλα τον κωδικο :) Το ΒΤ200 μια φορα που έπεσε στα χερια μου πηγε ανακυκλωση...

Το siporax mini ναι ειναι των 35gr θα σου ειναι υπεραρκετο (γι' αυτό ειμαι σίγουρη).

Link to comment
Share on other sites

δεν το βρηκα πουθενα τα 35 gr ολοι εχουν τα 250gr και αν το παρω 8α δωσω αδικα 12ε. θα χρησιμοποιησω το πολυ 3-4gr και τα αλλα τι θα τα κανω.. ξερεις καποιο μαγαζι απο αθηνα να πουλαει τα 35gr?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ειχα βρει μονο στο κατ/μα που σου ειπα - και εκεί θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις - δεν ξερω αν το έχουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρακι αυτο εχει μεσα ανθρακα αλλα επειδη ειναι βαβουρα να το βγαλω ετσι οπως εχω βαλει το φιλτρο, πειραζει να τον αφησω μεσα? ξερω δεν συμβαλει σε τιποτα αλλα κανει κακο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πηγα και πηρα χυμα μακαρονι sera siporax και εβαλα στον καδο 4 μακαρονια επειδη δεν χωρουσε αλλα.

μετα ομως σκεφτηκα να σπασω αλλα 2 μακαρονια και να τα βαλω και αυτα στον καδο για να εχω συνολο 6.

εκανα σωστα που τα εσπασα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να κανω μια ερωτηση για αυτους που εχουν το φιλτρο. αυτο το φιλτρο εχει απο κατω προς τα πανω.

μαυρο σφουγγαρι και ενα καδο που μπανει ανθρακας.

εγω εβγαλα τον ανθρακα και εβαλα 5 μακαρονια σιποραχ. το φιλτρο εχει στρωσει κανονικα!

απλως σκεφτομουν μπορω να βαλω τωρα αλλα 2-3 μακαρονια.? επιδη ομως δεν εχωρανε αλλα στον καδο να εκοβα λιγο σφουγγαρι και να τα εβαζα δλδ η διαταξη απο κατω προς τα πανω να ειναι η εξης:

μαυρο σφουγγαρι-2 μακαρονια-καδος με 5 μακαρονια. γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...