Jump to content

240lt φυτεμένο


raeziel

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα σε όλους. Είμαι αρχάριος στο χόμπυ, αφού ουσιαστικά ασχολούμαι τους τελευταίους 10 μήνες. Η περιγραφή του ενυδρείου είναι η παρακάτω:

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Φυτεμένο)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 1,00 x 0,40 x 0,60

Συνολικά Λίτρα: 240 (περίπου 210 καθαρά)

Sump (λίτρα): (δεν γνωρίζω τι είναι το sump) :bowdown:

Οργανισμοί

Φυτά: Echinodorus (αν και δεν είμαι 100% σίγουρος, τα μπερδεύω ακόμα τα φυτά)

Ψάρια: 1 φάντασμα, 3 τιγράκια, 1 σκαλάρι, 1 γαιοφάγος, 1 καρχαριάκι, πλέκο, 2 μελανοταινίες

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Πέτρες: 2 κοινές, 4 ηφαιστιακού τύπου

Ξύλα: (δεν γνωρίζω τι είδους ξύλο είναι)

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός: πολύ ψιλό ασπρόμαυρο χαλίκι

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες ΕΗΕΙΜ των 150W (1 λευκή, 1 μώβ)

Διάρκεια φωτισμού: 10-12 ώρες την ημέρα

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Εξωτερικό φίλτρο Fluval 305

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης, 2πλό ανεμιστηράκι

Λίπανση: Flourish (της Seachem)

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Χρονοδιακτόπτης για τον φωτισμό, αυτόματη ταϊστρα (για όποτε λείπω διακοπές και τα 2)

Διατροφή: 1 φορά την ημέρα, flakes, spiroulina, σκουλίκια

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH): 7ο-14ο d

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3o d

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10-25 mg/l

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27o C

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 1 φορά τον μήνα (το 1/3 του νερού)

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλώριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κλάδεμα (όποτε κρίνω ότι πρέπει)

Φωτογραφίες:

Το ενυδρείο κατά τους πρώτους 5-6 μήνες

------------------------------------------------------

post-40569-1296249576_thumb.jpg

Τα 3 τιγράκια

-----------------

post-40569-1296249679_thumb.jpg

Ο γαιοφάγος (όταν ήταν μικρός)

-----------------------------------------

post-40569-1296249724_thumb.jpg

Μία από τις καμπόμπες που είχα (σε κάποια φάση μου τις φάγανε όλες!!) :bowdown:

-----------------------------------------------------------------------------------------------

post-40569-1296249781_thumb.jpg

Το μαύρο σκαλάρι

-----------------------

post-40569-1296249861_thumb.jpg

Το αγαπημένο μου φάντασμα (όταν ήταν ακόμα πολύ μικρό)

----------------------------------------------------------------------------

post-40569-1296249900_thumb.jpg

Το ενυδρείο, όπως είναι τους τελευταίους 4 μήνες

--------------------------------------------------------------

post-40569-1296250035_thumb.jpg

Ένα πλέκο

-------------

post-40569-1296250122_thumb.jpg

Ο γαιοφάγος (αν και δεν φαίνεται, έχει μεγαλώσει αρκετά)

-----------------------------------------------------------------------

post-40569-1296250160_thumb.jpg

και τέλος, το φάντασμα όπως είναι τώρα (έχει γίνει κτήνος, είναι σχεδόν το 7πλάσιο από ότι όταν το πήρα!!) :ninja:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

post-40569-1296250210_thumb.jpg

Πλέον σκέφτομαι, σε 1-2 μήνες ίσως από τώρα, να ξανα-αλάξω την διακόσμιση (ίσως βγάλω κάποια φυτά που έχω μέσα, και βάλω κάποια άλλα). Γενικά θέλω να πειραματιστώ όσο πιο πολύ μπορώ, για να φτάσω σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα από το σημερινό.

Αλλα είπαμε...ακόμα είμαστε στους πρώτους 10 μήνες...έχουμε δρόμο ακόμα... :D

Παιδιά, οποιοδήποτε σχόλιο, παρατήρηση ή συμβουλή είναι φυσικά ευπρόσδεκτα...

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειακι σου αλλα εχω να κανω μια μικρη παρατηριση το ''φαντασμα'' η αλιως Apteronotus albifrons

ειναι για species απο οτι ξερω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry360008

επεισεις βαλε και λιγα ακομα φυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο έχεις δίκιο για το φάντασμα. Απλά όταν το αγόρασα, είχα κάνει το λάθος και δεν είχα διαβάσει πληροφορίες για το ψάρι (ήταν τις πρώτες μέρες που ασχολούμουν, και ρωτούσα τον καταστηματάρχη του pet shop).

Όντως δημιουργεί προβλήματα στην συμβίωση του με άλλα ψάρια (έχει φάει το μάτι από ένα μικρό πλέκο), αλλά δεν έχω άλλο ενυδρείο να το βάλω μόνο του (άσε που θέλει μεγάλο ενυδρείο), και λυπάμαι να το βγάλω.

Όσο για τα φυτά που λες, συμφωνώ, γιατί αυτά που έχω είναι κυρίως για το πίσω μέρος του ενυδρείου, οπότε σκέφτομαι να βγάλω αυτά που είναι μπροστά, και να βάλω κάποια άλλα πιο μικρά.

Να κάνω και μια ερώτηση παιδιά επι τι ευκαιρία. Εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα κοινωνικό ενυδρείο. Στην περίπτωση που θα ήθελα να αλλάξω τον τύπο του ενυδρείου μου (π.χ. να διαλέξω ένα είδος ψαριού και να βάλω μόνο τέτοια ψάρια μέσα), τα υπάρχοντα ψάρια μπορώ πχ να τα χαρίσω σε κάποιον, να τα πάω σε κάποιο pet shop, ή κάτι άλλο τελος πάντων? Εσείς τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτσι όπως το είδα το ενυδρείο σου μου έκανε πολύ ωραία εντύπωση το δάσος με τους εχινόδορους.

Πάρα πολύ όμορφο. Με βάση αυτό θα έκανα το εξής: Θα χάριζα όλα τα ψάρια εκτός από τις μελανοταινίες και θα έβαζα ακόμη 10 ίδιο είδος με αυτές. Επιπλέον θα έβαζα ένα κοπάδι αρλεκίνους και θα είχα ένα καταπληκτικό "ασιατικού" τύπου ενυδρείο (ως προς τα ψάρια μόνο :) ). Τα χρώματα των μελανοταινιών σου θα ταίριαζαν πάρα πολύ με τους ανοιχτοπράσινους εχινόδορους.

Από και και πέρα μέτρα και το ph να δεις που βρίσκεσαι και κάνε κάτι αν μπορείς με το φάντασμα το οποίο θα σου τους αφήσει όλους τυφλούς σιγά σιγά (το βράδυ βγαίνει για κυνήγι).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή προσπάθεια.Τα φυτά φαίνονται πολυ ωραια.

Τα ψάρια δεν πολυταιριάζουν ομως. :)

Link to comment
Share on other sites

φοβερο το ενυδρειο σου. προσωπικα μου αρεσε περισοτερο το μαυρο φαντασμα. πραγματικα απιστευτο ψαρι αλλα εχει ιδιαιτερες απαιτησεις το ατιμο..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι πολυ καλο!

ετσι οπως το εχεις στησει ειναι ετοιμο βιοτοπικο νοτιας αμερικης

αυξησε τα σκαλαρια σε 4 5 κρατα τον πλεκο βαλε ενα κοπαδοψαρο και αν θες κανα απιστο ζευγαρι για κατω

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή προσπάθεια.Τα φυτά φαίνονται πολυ ωραια.

Τα ψάρια δεν πολυταιριάζουν ομως. :)

Ηλία έχεις δίκιο, αλλά αναγκαστικά, μέχρι να τα χαρίσω και να το ξαναστήσω, αναγκαστικά θα πρέπει να μείνουν έτσι. Αν και να σου πω την αλήθεια, αφού διάβασα για κάποιο καιρό, και από πράγματα που άκουγα, περίμενα οτι θα έχω περισσότερα προβλήματα. Π.χ. κάποιος ιδιοκτήτης μαγαζιού, μου είχε πεί πως αν έχω μέσα τιγράκια, δεν μπορώ να βάλω σκαλάρια, γιατί τα τιγράκια πηγαίνουν και τρώνε τις μεγάλες και φανταχτερές ουρές, και πως τα σκαλάρια θα τα έχανα. Βλέπω όμως οτι δεν τα έχουν πειράξει καν (είναι και πιο μεγαλόσωμα τα σκαλάρια, λογικό μου φαίνεται :D ).

Σε κάποια φάση πάντως, θα την διορθώσω την σύνθεση. Το φάντασμα (που το γουστάρω κιόλας) να δω τι θα κάνω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι πολυ καλο!

ετσι οπως το εχεις στησει ειναι ετοιμο βιοτοπικο νοτιας αμερικης

αυξησε τα σκαλαρια σε 4 5 κρατα τον πλεκο βαλε ενα κοπαδοψαρο και αν θες κανα απιστο ζευγαρι για κατω

Τάκη, κατ' αρχάς ευχαριστώ για την ιδέα (Ασιατικό ή Νοτίου Αμερικής οι ως τώρα επιλογές :) ), αλλά το άπιστο ζευγαρι τί είναι ρε φίλε ? :D

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου αρεσει πολύ το "φαντασμα" εγώ θα σου ελεγα να το κρατήσεις μόνο του, ίσως με κανενα μικρό κ γρηγορο κοπαδοψαρο και καποιο γατόψαρο. Αλλα στην πορεία, θα θελήσει έτσι κ αλλιως μεγαλύτερο ενυδρείο. Αν ήταν ποιο μακρύ και οχι τοσο ψηλό το ενυδρείο σου, θα ήταν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και πολύ "καθαρό" !!!

Και γω θα το σκεφτόμουν να αφήσω μόνο το φάντασμα (και κάνα σαλιγκάρι) όπως είπε κι ο φίλος ποιο πάνω

Υ.Γ. Το φάντασμα τρώει φυλλαράκι και σπιρουλίνα ή μόνο σκουλήκι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και πολύ "καθαρό" !!!

Και γω θα το σκεφτόμουν να αφήσω μόνο το φάντασμα (και κάνα σαλιγκάρι) όπως είπε κι ο φίλος ποιο πάνω

Υ.Γ. Το φάντασμα τρώει φυλλαράκι και σπιρουλίνα ή μόνο σκουλήκι;

παιδιά, κατ' αρχάς ευχαριστώ για τα σχόλια και τις συμβουλές.

Σάκη, το φάντασμα τρώει και σπιρουλίνα και σκουλίκι. Και μάλιστα τρώει πολύ ό,τι και να του ρίξεις! Και έχω την εντύπωση οτι όσο σκουλίκι και να του δώσω, θα το φάει !! :D

Το σκεφτόμουν κι εγώ σε κάποια φάση, να το αφήσω μόνο του, απλά το μόνο θέμα που έχω, είναι οτι επειδή είναι νυκτόβιο, την ημέρα δεν το βλέπεις σχεδόν καθόλου. Οπότε το ενυδρείο θα έμοιαζε κάπως άδειο.

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω, αλλά δεν βιάζομαι κιόλας (εδώ και κάποιο καιρό δεν είχα νέα προβλήματα, οπότε...)

Η πιο όμορφη εικόνα πάντως είναι να το βλέπεις να τρώει. Σηκώνεται σχεδόν κάθετα, και τώρα που μεγάλωσε κάπως είναι αρκετά επιβλητικό! :)

Link to comment
Share on other sites

ανέβασα και ένα

στο youtube, την ώρα έχει βγει το φάντασμα να φάει.

(από το φόρουμ ίσως κάτι κάνω λάθος και δεν μπορώ να το ανεβάσω).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο είναι!

Θα μπορουσες να έχεις ενα ημιφως την ημέρα, αλλα δεν ξέρω αν θα άρεζε στους εχινόδορους αυτό!

Αμα θες κάτι για την μέρα, μπορείς να βάλεις 2 labeo bicolor. Δεν νομίζω να διατρεχουν καποιο κίνδυνο απο το μαχαιρόψαρο, αφου γίνονται 12-15εκ. Αλήθεια, είναι θηρευτής αυτό το ψάρι ή τρωει οτι προκύψει;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο είναι!

Θα μπορουσες να έχεις ενα ημιφως την ημέρα, αλλα δεν ξέρω αν θα άρεζε στους εχινόδορους αυτό!

Αμα θες κάτι για την μέρα, μπορείς να βάλεις 2 labeo bicolor. Δεν νομίζω να διατρεχουν καποιο κίνδυνο απο το μαχαιρόψαρο, αφου γίνονται 12-15εκ. Αλήθεια, είναι θηρευτής αυτό το ψάρι ή τρωει οτι προκύψει;

tsoum, τα labeo bicolor δεν τα ήξερα, αλλά από ότι βλέπω είναι όμορφα ψάρια. Όσο για τον αν είναι θηρευτής το ψάρι, ομολογώ ότι δεν το ξέρω. Τις όποιες πληροφορίες τις έχω πάρει από το φόρουμ και 2-3 ξένα άρθρα που έχω διαβάσει στο ίντερνετ, στα οποία δεν έγραφε κάτι συγκεκριμένο.

Αν τελικά αποφασίσω πάντως να το αφήσω μόνο του, θα αλλάξω και το aquascaping του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο! 1-2 εχινόδορους να βγάλεις και κανενα να βάλεις κανενα ξύλο για να δημιουργήσεις μια σκοτεινούτσικη περιοχή για να κρύβεται!

Link to comment
Share on other sites

apistogramma ή ramirezi μικρες κιχλιδες νοτιας αμερικης μπορεις να βαλεις ανετα

αλλιως το φαντασμα μονο του :)

Link to comment
Share on other sites

χαχααχα......"το άπιστο ζευγαρι τί είναι ρε φίλε ?" θεός δεν το είχα δει ποτέ από αυτήν την οπτική γωνία! αλλά έχεις δίκιο! βέβαια αυτό που εννοείται με την έκφραση απιστο ζευγαρι, είναι ένα ζευγάρι "apistogramma ή ramirezi μικρες κιχλιδες νοτιας αμερικης" (apisto-gramma).

Link to comment
Share on other sites

χαχααχα......"το άπιστο ζευγαρι τί είναι ρε φίλε ?" θεός δεν το είχα δει ποτέ από αυτήν την οπτική γωνία! αλλά έχεις δίκιο! βέβαια αυτό που εννοείται με την έκφραση απιστο ζευγαρι, είναι ένα ζευγάρι "apistogramma ή ramirezi μικρες κιχλιδες νοτιας αμερικης" (apisto-gramma).

σιαμέζος, ευχαριστώ φίλε...το είχα δει και σε 2-3 ακόμα posts, αλλά δεν είχα ιδέα τι ήταν! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...