Jump to content

Σφουγκαρι Μπανιου για Φιλτρο


xlomoc

Recommended Posts

Πεδια θα ηθελα να ρωτισω αν είναι εφικτο για τα ψαρια αλλα και υγειηνο για αυτα να αντικαταστισω το σφουγκαρακι που διαθετι το φιλτρο μου ( μεγαλοι ποροι ) με ενα σφουγκαρακι μπανιου για το σωμα ( μικροι ποροι ωστε να τραβαει και τα μικροτερα σκουπιδακια )... Αυτο θελω να το κανω για περισσοτερι διαυγεια στο νερο... Αλλα δεν ξερω αν θα εχει καπια παρενεργια στο νερο,ψαρια.. κ.α

Ζιτω γνωμι απο τον καθενα που εχει σκεφτει κατι αναλογο αλλα και απο καπιον ο οποιος θα ξερει !

:)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει, και μου έλειωσε το σφουγγάρι μετά από κάποιους μήνες χρήσης! :)

Το πείραμα έγινε στην λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι μπάνιου δεν κάνει για τα ενυδρεία είναι απολύτως απαράδεκτο.

Σε όλα τα ενυδρειακά καταστήματα θα βρεις σφουγγάρι με μεγάλους πόρους (coarse) και με μικρούς πόρους (fine).

Το σωστό είναι να έχεις και από τα δύο για άριστη μηχανική αλλά και βιολογική φίλτρανση

(πρώτα το coarse μετά το fine με τη σειρά που τα περνάει το νερό)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Έχεις η fluval (hagen) κάτι ανάλογο σε λευκό χρώμα, σαν το δικό μας "βαμβάκι" που το πρωτείνει για διαύγεια νερού.

Σου παραθέτω αυτά που γράφει στα αγγλικά για το τί κάνει.

Polishing Pad (Upper Media Basket)

A-242 (105, 205)

A-244 (305, 405)

Fluval Polishing Pads are uniquely designed to fit Fluval canister filters. These extra

thick polyester pads capture small particles that cloud the aquarium, to leave the water

in your tank crystal clear.

For freshwater and marine environments.

Πάρε και το link http://www.hagen.com/uk/aquatic/product.cf...=01001910030101

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι μπάνιου δεν κάνει για τα ενυδρεία είναι απολύτως απαράδεκτο.

Και όμως δεν είναι!

Πολύ τα χρησιμοποιούν στο εξωτερικό για DIY φίλτρα λίμνης :)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν είναι!

Πολύ τα χρησιμοποιούν στο εξωτερικό για DIY φίλτρα λίμνης :)

Επίτρεψε μου αγαπητέ Πάνο να επιμείνω στη δήλωσή μου, το ότι τα χρησιμοποιούν πολλοί (πράγμα στο οποίο επίσης διαφωνώ) δεν σημαίνει ότι κάνουν το σωστό. Άλλο filter foam γενικώς και άλλο bath sponge.

Στις λίμνες όπου έχουμε μεγάλα DIY φίλτρα μπαίνουν διάφορα υλικά (από καπάκια μπουκαλιών μέχρι αφροστρώμ για καναπέδες, πέτρες λάβας, ελαφρόπετρες, βιόμπαλες) . Τώρα ποια είναι καλά ως υλικά είναι ένα ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψε μου αγαπητέ Πάνο να επιμείνω στη δήλωσή μου, το ότι τα χρησιμοποιούν πολλοί (πράγμα στο οποίο επίσης διαφωνώ) δεν σημαίνει ότι κάνουν το σωστό. Άλλο filter foam γενικώς και άλλο bath sponge.

Στις λίμνες όπου έχουμε μεγάλα DIY φίλτρα μπαίνουν διάφορα υλικά (από καπάκια μπουκαλιών μέχρι αφροστρώμ για καναπέδες, πέτρες λάβας, ελαφρόπετρες, βιόμπαλες) . Τώρα ποια είναι καλά ως υλικά είναι ένα ερώτημα.

Χμ...

Καλά!

Για αυτό είμαι εγώ εδώ, να τα τεστάρω :)

Τα κίτρινα σφουγγάρια μπάνιου έλιωσαν πάντως :D

Link to comment
Share on other sites

Και μια που μιλάμε για σφουγγάρια, εάν ήταν φυσικό θαλάσσης τη γνώμη έχετε; :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό και αν θα διαλυθεί γρήγορα.

Παω πασο! :):D

Απλα θα μπορουσαμε να συζητησουμε για ενα οικολογικο υλικο βιοδιασπμενο και οχι επιβλαβες για τους ζωντανους οργανισμους του ενυδρειου μας και επιπλεων ειναι και ασυμφορο οικονομικος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι μπάνιου δεν κάνει για τα ενυδρεία είναι απολύτως απαράδεκτο.

πως το τεκμηριωνουμαι αυτο !!!

εκτος τις αντοχης

ειναι επιβλαβες για τα ψαρια μας??????

Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα σφουγγαρι φυσικο ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΙΚΑ και το εβαλα λειτουργει πολυ καλα και δεν εχει διασπαστει ουτε αλλα ξει σχημα εδω και δυο χρονια

Link to comment
Share on other sites

φυσικο ειναι το σφουγγαρι απο την θαλασα το βγαζουν οι δητεσ το πουλανε σε εταιριεσ οπου εκει αποβαλεται η αλμυρα και το δινουν σε μαγαζια.επειδη ειμαι απο χαλκιδικη και δεν εχω παει αθηνα ξερω οτι εχει σιγουρα στο ναυπλοιο σε μαγαζια με ενθημεια .σε λιγο θα σου βαλω και φωτο.ξεχασα να σου πω οτι εννοω τα μεγαλα supermarket

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα στο προφιλ σου οτι εισαι απο θεσσαλονικη και σου ζητω συγνωμη για πριν.αφου εισαι απο θεσσαλονικη πανε στον μασουτη και ψαξε αλιως σε φαρμακιο πουλανε για το μπανιο των μωρων

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να ζιτας συγνωμι αρχιγε .... και εγω καλοκαιρι χαλκιδικι κανω ( τετια κορμια που λιχνιζοντε που αλλου να πας :) )ευχαριστω για το σφουγκαρι

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι μπάνιου δεν κάνει για τα ενυδρεία είναι απολύτως απαράδεκτο.

πως το τεκμηριωνουμαι αυτο !!!

εκτος τις αντοχης

ειναι επιβλαβες για τα ψαρια μας??????

@pavlos t

Πώς ακριβώς θέλεις να το τεκμηριώσουμε αγαπητέ φίλε Παύλο ?

Εσύ θα έβαζες ο,τιδήποτε μέσα στο ενυδρείο σου αρκεί να μην είναι επιβλαβές ?

Γράφτηκε παραπάνω και συμπληρώνω ότι

α) διαλύεται

β) δεν έχει την επιφάνεια αποίκησης που έχει το ειδικό σφουγγάρι το οποίο προκύπτει με επεξεργασία laser

γ) έχει χρωματισμό

δ) προσωπική γνώμη : απαράδεκτο

Αν μετά από αυτά κάποιος φίλος θεωρεί ότι κάνει το σφουγγάρι μπάνιου για τα φίλτρα του εγώ προσωπικά δεν θα τον εμπόδιζα, γιατί μπορεί να κάνω και λάθος.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να τα αντιστρεψουμε.Με ενυδρειακο σφουγκαρι να κανουμε το μπανιο μας,και με σφουγκαρι μπανιου,να γεμιζουμε τα φιλτρα μας. :)

Κατι σαν......."το πεπονι παγωνει,το παγωνι γιατι δεν πεπονι;" :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να τα αντιστρεψουμε.Με ενυδρειακο σφουγκαρι να κανουμε το μπανιο μας,και με σφουγκαρι μπανιου,να γεμιζουμε τα φιλτρα μας. :)

Κατι σαν......."το πεπονι παγωνει,το παγωνι γιατι δεν πεπονι;" :D

:thumbup::):hysterical:

Επίσης δεν έχει νόημα να αγοράσεις ένα φυσικό σφουγγάρι που κάνει 5-10 ευρο όταν με τα ίδια χρήματα μπορείς να αγοράσεις ένα για ενυδρειακή χρήση.

Στα φίλτρα λίμνης γίνεται αυτό γιατί είναι ασύμφορο! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το σφουγγαρι μπανιου οποιος εχει εστω και λιγες αμφιβολιες ως προς την χρηση του για το καλο των ζωντανων του δεν το κανει χρηση. Οσο αφορα τα σφουγγαρια φιλτρων οντως φτανει λιγο ο καθενας μας να τα παρατηρηση καλυτερα και θα δει πως οι ποροι τους και η δομη του δεν εχει καμια σχεση με όλα τα αλλα σφουγγαρια. Βεβαια δεν παυει να είναι από πλαστικο, μελετημενο βεβαια παντα για την αναλογη λειτουργεια του μεσα στο ενυδρειο, αλλα ακομα και σε αυτά τα σφουγγαρια οι κατασκευαστες προτεινουν να αλλαζοντε μετα από 6 μηνες μια που τιποτα δεν είναι για παντα σαν υλικο και ακομα και αυτά μπορουν να γινουν επιβλαβη για τους ζωντανους οργανισμους στο περασμα του χρονου.

Το φυσικο σφουγγαρι η αληθεια είναι πως δεν το εχω κανει χρηση στο ενυδρειο και η αληθεια είναι πως το φυσικο του περιβαλλον είναι το υγρο στοιχειο, οποτε η αντοχη του στο περασμα του χρονου ισως να είναι καλη οντως και όπως και να εχει είναι και οικολογικο σαν υλικο. Βεβαια δεν εχω πρωσωπικη εμπειρια σαν φιλτρο και παντα το κοστος του είναι ανεβασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το φυσικο σφουγγαρι η αληθεια είναι πως δεν το εχω κανει χρηση στο ενυδρειο και η αληθεια είναι πως το φυσικο του περιβαλλον είναι το υγρο στοιχειο, οποτε η αντοχη του στο περασμα του χρονου ισως να είναι καλη οντως και όπως και να εχει είναι και οικολογικο σαν υλικο. Βεβαια δεν εχω πρωσωπικη εμπειρια σαν φιλτρο και παντα το κοστος του είναι ανεβασμενο.

Το φυσικό τους περιβάλλον ήταν το υγρό στοιχείο όταν ήταν ζωντανοί οργανισμοί.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...