Jump to content

Nano Reef 90l???


krispie

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

Έχω το AQUADREAM 80 της Aquatlantis 90L με διαστάσεις 80x30x45 και έχει το φίλτρο ΒΙΟΒΟΧ 2(εσωτερικό), έναν κυκλοφοριτή στα 650L/h, θερμαντικό σώμα στα 100W και στο καπάκι έχει λάμπα daylight στα 18W.

Πάντα ήθελα ένα θαλασσινό ενυδρείο και ήθελα να ξέρω τι θα χρειαστώ για να εκπληρώσω το όνειρο μου...

Έχω στο μυαλό μου να ξεκινήσω με τα απολύτως απαραίτητα, να βάλω μέσα κάποια reef safe ψαράκια(να δημιουργήσω ένα fish only στην ουσία) και σιγά σιγά να το μετατρέψω σε reef. όλα αυτά λόγω εξόδων...

Εκτός βέβαια αν κάνω λάθος σε θέμα κόστους και μπορώ να πάω κατευθείαν σε reef

:):D:thumbup:

ΥΓ:Με το που πήρα το ενυδρείο είπα να το κάνω θαλασσινό αλλά επειδή κοίταζα ότι θέλεις 200 λίτρα τουλάχιστον μου κοπήκαν τα φτερά....

όμως πριν από λίγο κοίταζα το άρθρο "Νano reef" και λέω αφού αυτό θέλω γιατί να μην το επιχειρήσω...

+το ότι αν το κάνω γλυκό, πάντα θα θέλω να το γυρίσω σε θαλασσινό οπότε, τζάμπα κόπος και χρήματα....

Όλα τα σχόλια, δεκτά και χρήσιμα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να το δοκιμάσεις.

Αν δείς υπάρχουν πολλά αρκετά μικρότερα από το δικό σου.

Απλά θα χρειαστείς υπομονή, και διάβασμα για να μάθεις τους περιορισμούς του συστήματός σου και των ζωντανών ώστε να κάνεις κάτι που θα είναι σταθερό, θα αντέξει στο χρόνο και θα κρατάει τα ζωντανά σου χαρούμενα.

Το παν είναι προσεχτικά και σταθερά βήματα χωρίς βιασύνες. 99% των προβλημάτων ξεκινάνε επειδή δεν υπάρχει υπομονή και οι χομπύστες ενθουσιάζονται και βιάζονται να βάλουν μέσα ζωντανά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, τί χρειάζομαι για να ξεκινήσω να το στρώνω;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, τί χρειάζομαι για να ξεκινήσω να το στρώνω;;

Πρωτα απο όλα .. Χρημα, Κεφι, Υπομονη..

Δεν θελω να σε απογοητευσω.. αλλα το κοστος ενός θαλασσινου συγκριτικά με ενος γλυκου πιστευω οτι ειναι τουλαχιστον διπλασιο για να μην πω περισσοτερο :D .... αλλα απο την αλλη το αποτελεσμα σε δικαιωνει. :)

Απο τοτε που εστησα το nano ολη η οικογενεια ειναι μπροστα του καθημερινα και το χαζευουμε!!! και εχουμε κυριολεκτικα "φτυσει" το 180 lt γλυκου!!

Επειδη και εγω αρχαριος ειμαι και την ψιλοπατησα..θα σου προτεινα...

-Πριν αποφασισεις να ξεκινησεις διαβασε και ρωτα..

-Οργανωσε απο πριν τι θελεις να κανεις..(εξοπλισμο κλπ)

-Ψαξε να αγορασεις απο συνχομπιστες για καλυτερες τιμές..

και να εχεις ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε ένα ενδεικτικό κόστος για να αρχίσω να το λειτουργώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε ένα ενδεικτικό κόστος για να αρχίσω να το λειτουργώ;;;

Επειδη καθε ενυδρειο διαμορφωνεται συμφωνα με τις επιλογες του καθε χομπιστα δεν μπορεις να παρεις μια σαφη απαντηση. Και οταν λεω επιλογες εννοω τα παρακατω: τι εξοπλισμο θα προτιμησεις? (πχ σκιμμερ υπαρχουν για τα λιτρα σου απο 150Ε εως και 15 ευρω), απο που θα κανεις τις αγορες σου? (πχ ο ζωντανος βραχος σε αλλο καταστημα πουλιεται 14ε/κιλο σε αλλο 10ε και στις αγγελειες τον βρισκεις ακομα και με 6ε/κιλο). Οπως καταλαβαινεις παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο. :D

Παντως, ετσι για να παρεις μια εικονα, το δικο μου(αναλογων΄λιτρων με το δικο σου) που ξεκινησα πριν λιγο καιρο στοιχησε περιπου 300ε (χωρις φυσικα το ενυδρειο και ζωντανα). Πρεπει να τονισω οτι πετυχα αυτη την τιμη κανωντας πολυ προσεκτικες αγορες!

Συμβουλη μου λοιπον:

α)πολυ διαβασμα, β)προσεκτικες αγορες και γ) πολυυυυ υπομονη! :thumbup:

Τελος επειδη διαβασα οτι σκεφτεσαι αργοτερα για reef υπολογισε οτι ο φωτισμος σου δεν ειναι αρκετος για τα λιτρα σου και θα χρειαστει να προσθεσεις και αλλον...

Αυτα απο εμενα! Καλη συνεχεια και ανεμενε συμβουλες και απο εμπειροτερους! :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καθε ενυδρειο διαμορφωνεται συμφωνα με τις επιλογες του καθε χομπιστα δεν μπορεις να παρεις μια σαφη απαντηση. Και οταν λεω επιλογες εννοω τα παρακατω: τι εξοπλισμο θα προτιμησεις? (πχ σκιμμερ υπαρχουν για τα λιτρα σου απο 150Ε εως και 15 ευρω), απο που θα κανεις τις αγορες σου? (πχ ο ζωντανος βραχος σε αλλο καταστημα πουλιεται 14ε/κιλο σε αλλο 10ε και στις αγγελειες τον βρισκεις ακομα και με 6ε/κιλο). Οπως καταλαβαινεις παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο. :thumbup:

Παντως, ετσι για να παρεις μια εικονα, το δικο μου(αναλογων΄λιτρων με το δικο σου) που ξεκινησα πριν λιγο καιρο στοιχησε περιπου 300ε (χωρις φυσικα το ενυδρειο και ζωντανα). Πρεπει να τονισω οτι πετυχα αυτη την τιμη κανωντας πολυ προσεκτικες αγορες!

Συμβουλη μου λοιπον:

α)πολυ διαβασμα, β)προσεκτικες αγορες και γ) πολυυυυ υπομονη! :)

Τελος επειδη διαβασα οτι σκεφτεσαι αργοτερα για reef υπολογισε οτι ο φωτισμος σου δεν ειναι αρκετος για τα λιτρα σου και θα χρειαστει να προσθεσεις και αλλον...

Αυτα απο εμενα! Καλη συνεχεια και ανεμενε συμβουλες και απο εμπειροτερους! :D

Πολλά τα έξοδα δυστυχώς... :)

Δύσκολα το βλέπω...

Μήπως να το επιχειρήσω με το 25άλιτρο, λογικά θα έχει λιγότερα έξοδα...

Υπομονή υπάρχει, λεφτά δεν υπάρχουν τόσα... :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα έξοδα δυστυχώς... :)

Δύσκολα το βλέπω...

Μήπως να το επιχειρήσω με το 25άλιτρο, λογικά θα έχει λιγότερα έξοδα...

Υπομονή υπάρχει, λεφτά δεν υπάρχουν τόσα... :D:thumbup:

επειδή και εγώ με το ίδιο 25αρι ενυδρείο ξεκίνησα το reef θα σου πω την εμπειρία μου...

Αν βάλεις μονό ψάρια μπορείς να βάλεις μόνο ένα κλόουν πχ ίσως και καμιά μαριδούλα.

Από κόστος..

Τοποθέτησα περίπου ένα σακουλάκι αραγωνιτη με κόστος 10€

και 4 κιλά περίπου βράχο με κόστος 45€ περίπου

Κλόουν 5€

Φώσφορος + Άνθρακας = 25€

Αλάτι = 8€

Θερμόμετρο = 5

Η λάμπα που έχει δεν υποστηρίζει κανένα reef coral (ίσως κάποια μανιτάρια μόνο) και θα πρέπει να ψάξεις να βρεις άλλη να την αντικαταστήσεις (αρκετά δύσκολο)

Το εσωτερικό του φίλτρο ήταν μια χαρά γιατί είχα τοποθετήσει αντιφωσφορο και άνθρακα σε τούλι και είχα αφαιρέσει πλήρως όλα τα σφουγγαράκια του. είχα βάλει λίγο υαλοβάμβακα στο φίλτρο στην θέση του σφουγγαριού για να συγκρατεί τις βρωμιές αλλά το άλλαζα τακτικά για να μην έχω νιτρικά

Το μόνο που για μένα ήταν το πιο σημαντικό ήταν ότι κάθε 2-3 το πολύ ημέρες έπρεπε να συμπληρώνω νερό λογω εξάτμισης.

Και να σκεφτείς ότι η αντλία είναι ψηλά και μόλις πέσει η στάθμη η αντλία θα σταματήσει να λειτουργεί με ότι συνεπάγεται.

Δηλαδή κατά την γνώμη μου ούτε για 2 μέρες δεν μπορείς να λείψεις ειδικά το καλοκαίρι.

Εγώ για αυτό το λόγο το σταμάτησα και πήγα στα 60 λίτρα που και πάλι λίγα είναι αλλά πιο σταθερό από το 25αρι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,τουλάχιστον ξέρω περίπου πόσα θέλω για να φτιάξω ένα θαλασσινό...

Αλλά μάλλον δύσκολα θα το φτιάξω...

Πολλά τα λεφτά για το μεγάλο, πολύ δύσκολο το μικρό...

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...